Narcyzy: całe trujące

2018-11-30 10:58

Narcyzy kojarzą się nam z czasem około Wielkanocy, kiedy widzimy je wystawiane i sprzedawane w niewielkich doniczkach. Niech nas nie zwiedzie ich kuszący zapach i piękny żółty kolor. Narcyzy są roślinami trującymi.

Narcyzy: całe trujące
Autor: gettyimages.com Narcyzy w formie ciętej nie sprawdzą się w domach alergików.

Spis treści

  1. Narcyzy groźne dla ludzi
  2. Narcyzy zatruwają też glebę
  3. Narcyzy: uwaga na alergie
  4. Narcyzy: z dala od zwierząt
  5. Zatrucie narcyzem u ludzi - objawy

Narcyz (Narcissus) to grupa roślin cebulowych, uprawiana w wielu krajach świata. To jedna z najbardziej popularnych roślin ozdobnych, licząca około 10 tysięcy odmian. Także na naszej szerokości geograficznej spotykamy go w mieszkaniach, przydomowych ogródkach czy miejskich kwietnikach.

Narcyzy kojarzą się nam z wiosną (kwitną od marca do maja). Najpopularniejsze odmiany narcyzów mają 6 płatków i rurki, tzw. przykoronki. Kwiaty narcyzów są zwykle białe lub żółte.

Jak kilka innych, znanych nam z ogrodów roślin cebulowych, narcyz "uzbrojony" jest w toksyczne substancje ochronne - zawierają trujący alkaloid lycorine - mające odstraszać zwierzęta roślinożerne i owady szkodniki roślin.

Od cebulek aż po płatki kwiatów stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia czworonogów, owadów, a także ludzi.

Narcyzy groźne dla ludzi

Jeśli zastanawiacie się nad wyhodowaniem narcyzów w swoim ogródku, warto do tego pomysłu podejść ostrożnie i pamiętać o kilku istotnych faktach.

Po pierwsze o tym, że trujący alkaloid skoncentrowany jest w cebulach. Spożycie tej części narcyza może prowadzić do niezwykle poważnych konsekwencji.

Kilka lat temu dość głośna była sprawa zatrucia dzieci w szkole podstawowej w wiosce Martlesham Heath w Anglii, które rozchorowały się po zjedzeniu zupy. Przez przypadek została do niej dodana cebulka narcyza.

Narcyzy zatruwają też glebę

Po drugie, warto pamiętać, że toksyczne substancje pochodzące z cebulek narcyzów mogą też rozprzestrzenić się w glebie. Dlatego w żadnym wypadku nie powinno się sadzić tej byliny w sąsiedztwie warzywnika.

Jeśli w sąsiedztwie narcyza posadzimy na przykład zioła doniczkowe, ryzykujemy, że także i one staną się niezdatne do spożycia.

Nasza radość z dodania do jedzenia wyhodowanej we własnym ogródku przyprawy może zamienić się w spore kłopoty żołądkowe.

Toksyczne substancje zawarte w narcyzach przedostają się również do wody w wazonie, w której trzymamy cięte kwiaty. Jeśli więc decydujemy się na ustawienie narcyzów w wazonie, nie łączmy ich w bukiety.

Trucizna zawarta w łodygach i kwiatach, spowoduje więdnięcie pozostałych roślin z wiązanki.

Jak widać toksyczność tej byliny może być groźna, dla ludzi, zwierząt, a także innych roślin. Właśnie dlatego mówi się, że narcyz lubi samotność - zarówno w glebie, jak i w wazonie.

Narcyzy: uwaga na alergie

Wreszcie trzecia sprawa: jeśli w wśród mieszkańców domu mamy alergików, lepiej nie kupować narcyzów w formie kwiatów ciętych.

Owszem, najgroźniejsza dla ludzi i zwierząt jest cześć podziemna tej rośliny, ale także to, co jest w nim najpiękniejsze, czyli kwiaty, potrafią zaszkodzić osobom podatnym na uczulenia.

Intensywny zapach narcyzów budzi zachwyt, ale w zamkniętym pomieszczeniu może nas przyprawić o ból głowy, a alergików - o reakcje skórne lub nawet odruchy wymiotne.

Narcyzy: z dala od zwierząt

Cebulki narcyzów są częstą przyczyną zatruć u psów, które lubią wykopywać je z ziemi. Dlatego w domu, w którym przebywają czworonogi, lepiej sadzić narcyzy w specjalnych skrzynkach, które uniemożliwią zwierzęciu dostęp do niebezpiecznych cebulek i łodyg.

Trudniej jest ochronić przed takim niebezpieczeństwem koty, które często gryzą liście oraz kwiaty narcyzów. Może to skończyć się dla nich źle, ponieważ narcyzy są toksyczne i groźne nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt domowych.

W zależności od tego, ile zwierze zjadło, mogą wywołać poważniejsze lub mniej groźne stany zapalne układu pokarmowego. Objawiają się one wymiotami i biegunką.

Ważne

Zatrucie narcyzem u ludzi - objawy

Objawy zatrucia narcyzem, a dokładnie toksycznymi substancjami znajdującymi się w jego cebulach, łodygach i kwiatach może powodować objawy w obrębie układu pokarmowego: biegunkę, bóle brzucha, wymioty i mdłości.

Alkaloidy wpływają też negatywnie na pracę innych narządów, dlatego mogą wywołać wzrost ciśnienia, duszności, pocenie się, a nawet zaburzenia w pracy serca.

Sporadycznie może dojść również do podrażnień skóry dlatego pielęgnacją narcyzów powinna odbywać się w gumowych rękawicach ochronnych.

W przypadku spożycia przez pomyłkę cebuli narcyza lub np. wypicia przez dziecko wody z wazonu, w którym stały narcyzy należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj też: