Naciągnięcie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak leczyć naciągnięte mięśnie?
Naciągnięcie mięśnia to bolesna kontuzja. Dochodzi do niej w wyniku nadmiernego przeciążenia mięśni, które nie zostały odpowiednio wcześniej przygotowane do wysiłku fizycznego. Aby zapobiegać tego typu urazom, zazwyczaj wystarczy wykonać krótką rozgrzewkę. Jednak co robić, jeśli już doszło do urazu? Sprawdź, jakie są przyczyny i charakterystyczne objawy naciągnięcia mięśnia oraz jak przebiega leczenie tego typu kontuzji.
Spis treści
- Naciągnięcie mięśnia - przyczyny
- Naciągnięcie a naderwanie mięśnia - różnice
- Naciągnięcie mięśnia - objawy
- Naciągnięcie mięśni - leczenie
- Naciągnięcie mięśni - profilaktyka
Naciągniecie mięśnia to niewielkie mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, tzw. miofibryli. Włókna ulegają nadmiernemu przesunięciu względem siebie i przestają zachowywać spójność. Skutkiem jest postępujący stan zapalny. Wśród tego typu urazów można wyróżnić naciągnięcie mięśni barku, pleców, szyi, uda, jak również mięśnia pośladkowego oraz nad- i podgrzebieniowego.
Naciągnięcie mięśnia - przyczyny
W wyniku nadmiernego przeciążenia, jak również w wyniku nagłego ruchu, gdy mięśnie nie są jeszcze przygotowane do znoszenia obciążeń, dochodzi do rozerwania niewielkiej ilości włókien mięśniowych - zwykle w miejscu, w którym mięsień łączy się z tkanką łączną ścięgna. Do naciągnięcia mięśnia może również dojść, kiedy po długim okresie bezczynności zmuszamy go do zbyt intensywnej pracy.
Naciągniecie mięśnia to jedna z najczęstszych kontuzji jaką możemy nabyć podczas wakacji. Właśnie podczas urlopu często zaczynamy się ruszać bardzo aktywnie po miesiącach bezruchu. Wielu z nas się wspina, biega, skacze i maksymalnie obciąża mięśnie.
Naciągnięcie a naderwanie mięśnia - różnice
O naciągnięciu mięśnia mówimy, gdy doszło do przerwania ciągłości niewielkiej liczby włókien mięśniowych (ok. 5 proc.). W takiej sytuacji w niewielkim stopniu dochodzi do ograniczenia sprawności ruchowej. Jeśli jednak doszło do większego uszkodzenia mięśnia (zerwania więcej niż 5 proc. włókien mięśniowych), uraz kwalifikuje się jako naderwanie. Wtedy kontuzja uniemożliwia wykonywanie skomplikowanych działań ruchowych. Objawy naderwania są takie same jak objawy naciągnięcia mięśnia. Jednak okres unieruchomienia, rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności jest znacznie dłuższy niż przy naciągnięciu.
Naciągnięcie mięśnia - objawy
W wyniku naciągnięcia powstaje stan zapalny, którego objawem jest obrzęk i ostry ból mięśni. Objawem towarzyszącym może być siniak, czyli krwawe podbiegnięcie skóry, spowodowane wynaczynieniem krwi do tkanki podskórnej.
Nadmiernie rozciągnięty mięsień jest wrażliwy na dotyk, a jakakolwiek próba wykonania ruchu jeszcze bardziej potęguje ból.
Ból ten ma charakter kłujący, punktowy, przy czym na skutek ucisku ma tendencję do nasilania się. Objawem towarzyszącym może być również częsty skurcz mięśnia.
Naciągnięcie mięśni - leczenie
Do bolącego miejsca należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład, który zwęzi rozszerzone naczynia krwionośne i zmniejszy obrzęk. Zwykle w ciągu 24 godzin dolegliwości powoli ustępują. Wówczas można użyć ciepłego okładu. Warto także sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.
Można również zastosować preparaty, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, np. żel z arniki. Dodatkowo arnika przyspieszy wchłanianie siniaków, gdyż substancje zawarte w wyciągu z kwiatów arniki wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne, zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo.Warto wiedzieć, że arnika jest panaceum na wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia ciała – począwszy od drobnych stłuczeń po poważniejsze zranienia, krwiaki, urazy, kontuzje. Z tego powodu arnika jest stosowana w ortopedii, medycynie sportowej.Zastosowanie preparatów zawierających arnikę (np. żeli) odpowiednio wcześnie może zapobiec powstaniu objawów lub zdecydowanie je zmniejszyć, przyspieszyć absorpcje wybroczyn, uszkodzeń tkanek oraz siniaków.
Dalsze leczenie wymaga przede wszystkim wypoczynku i ograniczenia aktywności fizycznej. Po wyleczeniu kontuzji należy stopniować wysiłek fizyczny. W przeciwnym razie kontuzja łatwo się odnowi.
Jeśli jednak ból będzie się nasilał, konieczna jest wizyta u lekarza. Ortopeda zbada miejsce kontuzji i zleci badanie rentgenowskie, które pozwoli wykluczyć ewentualne złamanie lub inne poważne urazy. Lekarz może również zlecić badanie usg Dopplera (obrazowanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych) w celu wykrycia groźnych dla zdrowia nieprawidłowości w żyłach, które mogły powstać wskutek urazu.
Naciągnięcie mięśni - profilaktyka
Na kontuzje najbardziej podatne są nierozciągnięte i słabe mięśnie, dlatego przed rozpoczęciem treningu należy wykonać co najmniej 15-minutową rozgrzewkę. Przed naciągnięciem mięśni można się zabezpieczyć, wykonując regularne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie.