Jeszcze się wakacje nie zaczęły, a już brakuje bezcennego leku. Żaden minister go nie zdobędzie

2024-06-17 16:57

W zasadzie co roku, od lat, jest tak samo. Na SOR-ach i w szpitalach robi się nerwowo. Niby ludzie latem chorują mniej, ale urazów, wypadków i zabiegów chirurgicznych wcale nie ubywa. Tego preparatu zastąpić się nie da. Jego dostępność zależy od ludzkiej solidarności. Jest coraz trudniej.

Jeszcze się wakacje nie zaczęły, a już brakuje bezcennego leku. Żaden minister go nie zdobędzie
Autor: GettyImages

W polskich bankach krwiodawstwa zaczyna brakować krwi. Regionalne i wojewódzkie centra w całym kraju alarmują o problemach z zapasami niemal wszystkich grup krwi.

Krwi nie zastąpi żaden preparat krwiotwórczy, nie można jej po prostu kupić, ani wyprodukować. Takie są przepisy i zasady. Potrzebującego człowieka może ocalić tylko drugi człowiek.

„Bo tętni w nas dobro” – akcja krwiodawstwa w Krakowie

Coraz trudniej o krwiodawców

 Wiosną pisaliśmy o panu Andrzeju Lisie, honorowym krwiodawcy, który przez 50 lat oddał ponad 100 litrów krwi, a teraz honory rodziny czyni jego wnuk. Niestety, coraz mniej takich historii i chętnych, by oddawać krew.

Ludzi nie kuszą ani "przysmaki" oferowane w punktach krwiodawstwa, ani przywileje u lekarza, ani przysługujące zwolnienie z pracy. Nie brakuje mitów o zagrożeniach dla dawców, dar serca przestał być w modzie.

Sytuację nieco rozwiązują przenośne punkty krwiodawstwa, duże akcje przy okazji festiwali czy po prostu letnich imprez. Krwi jednak brakuje i trzeba o tym ciągle przypominać, bo pewnego dnia zabraknie jej także dla ciebie.

Honorowi dawcy krwi - jaka grupa jest najbardziej potrzebna

Wiele osób wciąż wierzy, że w centrach krwiodawstwa oczekiwani są przede wszystkim ci, którzy mają rzadką grupę krwi. Oczywiście, ważne jest, by nie zabrakło bezcennego leku dla tych, dla których niełatwo znaleźć dawcę, ale problem jest też z często występującymi grupami.

Im więcej osób ma daną grupę, tym większe zapotrzebowanie.

Przykładowo, aktualnie w województwie zachodniopomorskim niedobory dotyczą już niemal wszystkich grup krwi. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa niskie są zapasy krwi A Rh+, 0 Rh+, A Rh- oraz 0Rh-.

W Szczecinie brakuje wszystkich grup krwi oprócz AB, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że to w każdej chwili może się zmienić. Raportowanie nie ma sensu, bo dziś AB jest, jutro nie będzie, a chwilowo będzie można odetchnąć z ulgą w sprawie innej grupy. Wszystko zależy od ludzi - zdrowych i chorych - od zapotrzebowania i liczby darczyńców.

Kto może zostać dawcą krwi?

Obowiązują 4 główne kryteria:

  • Dawca musi mieć ukończone 18 lat i być osobą zdrową,
  • Trzeba ważyć co najmniej 50 kg,
  • W ciągu ostatnich 6 miesięcy potencjalny dawca nie powinien poddawać się zabiegom akupunktury, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie wykonywać też tatuażu,
  • Na pół roku dyskwalifikuje też zabieg operacyjny, endoskopowy i inne poważniejsze badania diagnostyczne (np. gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia), a także leczenie krwią i preparatami krwiotwórczymi.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach punktów krwiodawstwa, ale przede wszystkim na miejscu. Zostaną przeprowadzone bezpłatne badania laboratoryjne, więc przy okazji zrobisz przegląd stanu swojego zdrowia. Każdemu się przyda, a przy okazji zrobisz coś dobrego.

Sonda
Oddajesz krew?