Jak zachować się w czasie burzy? 15 zasad, które musisz znać
Jak zachować się w czasie burzy, będąc w domu albo przebywając na otwartej przestrzeni? Są zasady, które powinien znać każdy z nas, gdyż liczba gwałtownych zjawisk pogodowych w naszym kraju rośnie z roku na rok. Jak zatem zachować się w czasie burzy, by być bezpiecznym? Oto 15 najważniejszych reguł.
W Polsce od pioruna ginie rocznie od kilku do kilkudziesięciu osób. Najczęściej do takich zdarzeń dochodzi, gdy człowiek znajdzie się podczas burzy na otwartej przestrzeni, w górach lub w pobliżu zbiornika wodnego. Co prawda więcej osób przeżywa porażenie piorunem, niż od niego ginie, ale bardzo rzadko takie osoby wychodzą z całego zdarzenia bez szwanku.
Co przyciąga pioruny i jak zachować się w czasie burzy, by nie stać się kolejną ofiarą pioruna? Są pewne zasady, których wystarczy przestrzegać, by być bezpiecznym w czasie nawałnicy. Ta wiedza może nam uratować życie.
Spis treści
- Jak zachować się w czasie burzy w domu?
- Jak zachować się w czasie burzy na otwartej przestrzeni?
- Jak zachować się w czasie burzy w górach?
- Jak sprawdzić, czy burza jest daleko od nas?
Jak zachować się w czasie burzy w domu?
Przebywanie w domu w czasie burzy jest teoretycznie najbardziej bezpieczne dla człowieka. Teoretycznie, gdyż piorun może równie dobrze uderzyć w budynek. Sytuacja staje się bardzo poważna, gdy w domu brakuje instalacji odgromowej - wtedy taki piorun może wywołać pożar albo porażenie prądem (gdy uderzy w linię wysokiego napięcia). Jak zatem zachować się podczas burzy, gdy przebywamy w domu?
- Zamknij szczelnie wszystkie okna i drzwi - zdarzały się przypadki, gdy piorun wlatywał do domów przez otwarte okno.
- Zabezpiecz rzeczy na balkonie, aby nie porwał ich gwałtowny podmuch wiatru - mogą wtedy uszkodzić okna albo stworzyć dodatkowe niebezpieczeństwo.
- Odłącz od prądu wszystkie sprzęty domowe. Jeśli piorun uderzy w pobliżu domu, może dojść do zwarcia w instalacji elektrycznej.
- Zainwestuj w instalację odgromową.
- Zadbaj o to, by w Twoim domu było zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
Jak zachować się w czasie burzy na otwartej przestrzeni?
Przebywanie w czasie burzy na otwartej przestrzeni znacząco zwiększa ryzyko porażenia piorunem. Dlatego za wszelką cenę należy tego unikać. Jeśli już znajdziemy się na otwartej przestrzeni w czasie nawałnicy, warto wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować i czego unikać.
- Pod żadnym pozorem nie chowaj się pod odosobnionym wysokim drzewem, słupem energetycznym czy latarnią - wysokie przedmioty przyciągają pioruny. Jeśli to możliwe - wejdź do jakiegoś budynku lub schowaj się pod mostem albo w rowie.
- Zdejmij i odsuń od siebie wszelkie metalowe przedmioty: biżuterię, zegarki, klamry, parasolki, nie używaj telefonu komórkowego.
- Jeśli nie masz się gdzie schować, nie kładź się na ziemi, tylko przyjmij najbezpieczniejszą w takiej sytuacji pozycję: kucnij, trzymając się za zetknięte kolana i kostki.
- Nie zbliżaj się do wody - ona podobnie jak metal najlepiej przewodzi prąd.
- Będąc w grupie, wszyscy jej członkowie powinni się rozejść, zachowując od siebie kilkumetrowy dystans.
- Obserwuj przyrodę, dobrym wskaźnikiem tego, że nadchodzi burza, jest elektryzowanie się włosów.
Jak zachować się w czasie burzy w górach?
Przebywanie w górach w czasie burzy to chyba najgorszy scenariusz, jaki może się zdarzyć. Nie dość, że możemy tam trafić na otwartą przestrzeń, to jeszcze przebywając na szczycie, jesteśmy najwyższym obiektem w okolicy, a w takie - jak wiadomo - pioruny trafiają szczególnie chętnie i często.
Dlatego tak ważne jest sprawdzanie prognoz pogody, jeszcze zanim wyjdziemy na szlak, a potem śledzenie na bieżąco zmian w pogodzie. Gdy już znajdziemy się w okolicach szczytu, często jest już za późno, by się stamtąd wydostać przed nadejściem burzy albo schować w bezpiecznym miejscu.
Jak zatem zachować się w czasie burzy w górach?
- Jeśli jesteś na szczycie, natychmiast z niego zejdź i udaj się w niższe partie gór.
- Unikaj trzymania jakichkolwiek metalowych przedmiotów: parasolek, łańcuchów wspinaczkowych itp.
- Postaraj się znaleźć bezpieczne schronienie, np. wyłom skalny, pod którym możesz się schować.
- Jeśli w okolicy nie ma się gdzie schować, przyjmij najbezpieczniejszą pozycję: kucnij, trzymając się za zetknięte kolana i kostki.
Najlepszym przykładem tego, jak bardzo niebezpieczne jest przebywanie w górach w czasie burzy, jest szczyt Giewontu, na którym znajduje się słynny 15-metrowy krzyż wykonany z metalu. Jak wyliczyli naukowcy z AGH, do tej pory (czyli od 1901 roku, kiedy powstał) piorun uderzył w niego już kilkadziesiąt tysięcy razy. Najtragiczniejszy był rok 2019, gdy na szczycie Giewontu od rażenia piorunem zginęło 5 osób, a 157 zostało rannych
Jak sprawdzić, czy burza jest daleko od nas?
Wystarczy obliczyć, ile sekund mija od usłyszenia dźwięku grzmotu do pojawienia się błysku na niebie. Jeśli dzieli je jedynie 30 sekund, oznacza to, że znajdujemy się w niebezpieczeństwie. Całkowicie bezpieczni możemy się poczuć dopiero, kiedy między błyskiem a grzmotem mija 30 minut.
Czytaj też: Porażenie piorunem - pierwsza pomoc
Porady eksperta