Jak pomóc tonącemu - instrukcja PIERWSZEJ POMOCY
Jak pomóc tonącemu? Jak wygląda pierwsza pomoc osobie tonącej? Utonięcia to problem najczęściej wakacji. Co roku w Polsce ginie w ten sposób kilkaset osób. Część z nich można by uratować, jeżeli plażowicze wiedzieliby, jak pomóc tonącemu. Podajemy zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, instrukcję jak uratować tonącego, a także podpowiadamy, jak pomóc tonącemu i samemu nie zginąć.
Spis treści
- Jak pomóc tonącemu? Jak wygląda pierwsza pomoc osobie tonącej?
- Pierwsza pomoc na brzegu
- Pierwsza pomoc przy skokach do wody na główkę
- Marcin Siwek, specjalista morskiego ratownictwa: Jak uchronić się przed utonięciem?
Jak pomóc tonącemu? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku utonięcia? Powinien to wiedzieć każdy z nas, ponieważ nie wszędzie są plaże strzeżone, a wypadki nad wodą, przede wszystkim utonięcia, ale też urazy kręgosłupa, zdarzają się wcale nie tak rzadko. Woda bywa bardzo groźna, o czym szczególnie zapominają młodzi ludzie i osoby będące pod wpływem alkoholu.
Jeżeli zobaczysz, że ktoś wypłynął za daleko i nie wraca albo ktoś nagle znika pod wodą, machając przy tym rękoma i spieniając wodę, to może być sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Zwracaj uwagę na osoby, wykonujące skoki do wody na główkę.
Podczas lekkomyślnych skoków do wody bardzo często zdarzają się wypadki kończące się urazami kręgosłupa. Dlatego znajomość zasad pierwszej pomocy w sytuacji, gdy jesteśmy świadkiem wypadku nad wodą, może niejednokrotnie uratować komuś życie.
Czytaj też: Jak tonie człowiek?
Jak pomóc tonącemu? Jak wygląda pierwsza pomoc osobie tonącej?
- Najpierw zadzwoń po pomoc lub poproś o to osoby, które znajdują się w pobliżu. Jeżeli to plaża strzeżona zawołaj ratownika.
- Oceń sytuację i wybierz najodpowiedniejszą metodę wyciągnięcia tonącego. Jeżeli nie potrafisz pływać, a ofiara jest daleko od brzegu, musisz zdać się na pomoc innych.
- Przy udzielaniu pomocy z brzegu najpierw podaj tyczkę, wiosło, gałęzie, część ubrania. Podawanie własnej dłoni nie jest zalecane. Tonący ma bardzo silny chwyt, co może spowodować utratę równowagi i niebezpieczeństwo znalezienia się w wodzie. Ewentualnie możesz wykorzystać łódkę albo inny sprzęt pływający
- udzielanie pomocy bez użycia sprzętu stosujemy tylko w ostateczności. Po skoku do wody dopływamy do tonącego, którego przez cały czas obserwujemy. Zatrzymując się poza zasięgiem ramion tonącego staramy się nawiązać z nim kontakt. Najczęściej szok spowodowany tonięciem jest tak wielki, że jest to niemożliwe. W takim przypadku należy go obezwładnić i w dalszej kolejności doholować do brzegu
Źródło: youtube.com/KWPBydgoszcz
Zasady bezpiecznego wypoczynku
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych albo dozwolonych, na których nie ma znaku zakazu kąpieli.
- Skoki do wody oddawaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
- Jeżeli nagle wpadniesz do wody zatkaj ręką usta i nos, żeby uniknąć zakrztuszenia.
- Jeżeli złapie cię skurcz nie panikuj. Staraj się utrzymać na wodzie, wyprostuj nogę i naciągnij mięśnie (palce stopy podciągnij do góry).
Pierwsza pomoc na brzegu
- Oceń przytomność ofiary. Potrząśnij nią i powiedz coś do niej.
- Udrożnij drogi oddechowe. Rękę połóż na czole ofiary, bardzo lekko ją odchylając. Opuszki palców drugiej ręki połóż na żuchwie i podnieś ją. Oczyść jamę ustną z zanieczyszczeń.
- Sprawdź oddech. W tym celu przyłóż głowę do ust ofiary i obserwuj klatkę piersiową. Wystarczy 10 sekund.
- Skrzyżowane dłonie połóż na mostku i uciskaj. Wykonaj 30 mocnych uciśnięć w okolicy serca.
- Wykonaj 5 wdechów - u dzieci, niemowląt, topielców oraz wisielców należy wykonać 5 "wdechów życia". Należy również pamiętać o intensywności ucisku - u dzieci wykonujemy je jedną dłonią, u niemowląt dwoma palcami
- Jeżeli po 10 sekundach nie zauważysz prawidłowego oddechu, wykonaj 2 wdechy + 30 uciśnięć
- Jeżeli oddech wrócił do normy połóż ofiarę w pozycji bocznej ustalonej, żeby nie dopuścić do zachłyśnięcia się wymiotami
- Okryj ją ciepłym kocem albo ubraniami
Te numery ratują życie:
- WOPR - 601 100 100 lub 112 (dyspozytor przekieruje cię do odpowiednich jednostek wodnego pogotowia działających w okolicy)
- Pogotowie - 999
Pamiętaj!
- przedstaw się
- podaj swój numer
- opisz dokładnie gdzie jesteś
- podaj stan ofiary
Pierwsza pomoc przy skokach do wody na główkę
- Przy holowaniu ofiary podejrzanej o uraz kręgosłupa ułóż ją w wodzie na plecach.
- Unieruchom głowę ofiary. Przyda się kołnierz ortopedyczny, jeżeli go nie masz użyj zrolowanych ubrań, ręcznika i obwiń nimi szyję ofiary. Ewentualnie wykorzystaj deskę, połóż na niej topielca i na niej wyciągnij go z wody.
- Sprawdź oddech i czynności życiowe. Jeżeli zauważysz ich brak zacznij reanimację i czekaj na pomoc fachowców.
Nawet jeżeli ofiara jest już przytomna musi ją obejrzeć lekarz. Niedoszły topielec trafi do szpitala na obserwację, na co najmniej na 24 godziny.
Źródło: x-news.pl/TVN24
Marcin Siwek, specjalista morskiego ratownictwa: Jak uchronić się przed utonięciem?
Porady eksperta