GUZ NA GŁOWIE lub CZOLE - pierwsza pomoc w przypadku uderzenia w głowę
Guz najczęściej pojawia się na głowie lub czole małych dzieci, które są w ciągłym ruchu i często upadają. Zazwyczaj guzy i towarzyszące im siniaki są niegroźne. Jeśli jednak poza kulistym zgrubieniem na powierzchni głowy lub czoła obserwujesz np. zawroty lub bóle głowy, udaj się do lekarza. Mogą być one objawem wstrząśnienia mózgu. Sprawdź, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku uderzenia w głowę i po jakich objawach rozpoznać wstrząśnienie mózgu.
Spis treści
Guz na głowie lub czole to kuliste zgrubienie na powierzchni kości, które powstaje w wyniku uderzenia. Bardzo często towarzyszą mu lekki obrzęk i siniak, które zazwyczaj nie są oznakami poważniejszego urazu. Głowa jest bardzo silnie ukrwiona i podczas uderzenia zostają uszkodzone delikatne naczynia krwionośne, dlatego nawet niewielkie urazy powodują pojawienie się rozległych krwawień podskórnych.
Guz na głowie/czole - pierwsza pomoc
Jak najszybciej przyłóż do guza gazę namoczoną w zimnej wodzie z dodatkiem octu, kostki lodu zawinięte w gazę lub plaster chłodzący. Tego typu okłady obkurczą naczynia krwionośne, zmniejszą krwawienie podskórne i obrzęk oraz uśmierzą ból. Pamiętaj, że zimnego okładu nie można przykładać dłużej niż 10 minut. Następnego dnia możesz zastosować ciepły i wilgotny kompres (w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych), który przyśpieszy gojenie. Guz i siniak powinny zniknąć w ciągu 10 dni.
Gdy dodatkowo rozcięta jest skóra, przed przyłożeniem okładu zatamuj krwawienie: przyłóż gazik i lekko uciśnij. Gdy krew przestanie lecieć, zdezynfekuj ranę preparatem do oczyszczania, przemywania ran, który zmniejszy ryzyko infekcji (nigdy preparatami na bazie spirytusu!) i przyklej plaster.
Przeczytaj także: UDAR SŁONECZNY u dzieci - objawy. Co zrobić, gdy dziecko ma udar cieplny?
Na uraz mózgu szczególnie narażone są niemowlęta. Mają one cienką czaszkę z niezarośniętymi szwami i ciemiączkiem, w związku z tym łatwo ulega zniekształceniom. Do wstrząśnienia mózgu i uwypuklenia ciemiączka lub rozejścia szwów czaszkowych może dojść np. gdy dziecko spadnie z kanapy lub przewijaka.
Guz na głowie - kiedy do lekarza?
Silne uderzenia w głowę mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie u małych dzieci. Dlatego jak najszybciej wezwij pogotowie lub pojedź z poszkodowanym na ostry dyżur, gdy tylko zauważysz jeden z niepokojących objawów, który może wskazywać na wstrząśnienie mózgu:
- utrata przytomności,
- zawroty lub bóle głowy,
- krwawienie z nosa, ust lub ucha,
- wgniecenie lub zagłębienie w czaszce,
- nudności lub wymioty,
- zaburzenia świadomości,
- zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia lub mowy.
Porady eksperta