Folia termiczna (folia izotermiczna). Jak używać koca ratunkowego?
Folia termiczna, inaczej nazywana też folią izotermiczną, termoizolacyjną, folią NRC, kocem ratunkowym lub przeciwwstrząsowym to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdej apteczki ratowniczej. Jak jej używać?
Spis treści
Folia termiczna wygląda bardzo niepozornie. To wykonana z tworzywa sztucznego cienka płachta o standardowych wymiarach 210 cm na 160 cm, która po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.
Materiał, z którego jest wykonana został opracowany w latach 60-tych ubiegłego wieku przez amerykańską Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) na potrzeby programu Apollo. Współcześnie znajduje zastosowanie przede wszystkim w ratownictwie medycznym, ale również m.in. w turystyce górskiej, żeglarstwie, sporcie wyczynowym.
Folia termiczna: jak używać?
Sposób użycia folii termicznej jest prosty. Jedna jej strona ma kolor srebrny, druga złoty i w zależności od potrzeb poszkodowanego, możemy użyć jednej lub drugiej strony.
Jeśli chcemy ogrzać lub ochronić przed zimnem osobę, której udzielamy pomocy to owijamy ją srebrną stroną do ciała. W ten sposób zapobiegamy utracie ciepła z organizmu, jednocześnie chronimy przez innymi niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, np. wiatrem lub wilgocią.
Trzeba przy tym pamiętać, że jeśli poszkodowany ma mokrą odzież to przed użyciem koca ratunkowego, powinien ją zdjąć.
Natomiast jeśli chcemy poszkodowanego chronić przed przegrzaniem organizmu (np. w sytuacji ekspozycji na słońce, gdy istnieje zagrożenie udarem słonecznym) to wtedy srebrna strona musi znaleźć się na zewnątrz, bo nie będzie odbijać i zatrzymywać ciepła pochodzącego od poszkodowanego.
Należy przy tym pamiętać, że osobę, której pomagamy należy szczelnie owinąć lub okryć folią termiczną, najlepiej w całości, dookoła, tak, żeby jej ciało, gdy np. leży nie stykało się z podłożem.
Nie wystarczy tylko i wyłącznie ją przykryć, bo wtedy folia nie spełnia swoich funkcji. Poza obrębem koca ratunkowego powinna znaleźć się jedynie głowa i twarz osoby, której udzielamy pomocy.
Dodatkowym atutem zastosowania folii izotermicznej jest to, że zarówno strona srebrna jak i złota jest metalizująca, dzięki czemu osoba w nią owinięta jest bardzo dobrze widoczna.
To sygnał np. dla przybyłych na miejsce służb ratowniczych, kto jest poszkodowanym i wymaga dalszych specjalistycznych działań medycznych.
Folia termiczna: kiedy używać?
Folia termiczna sprawdza się w wielu przypadkach, przede wszystkim, gdy mamy do czynienia z wypadkami komunikacyjnymi, turystycznymi, budowlanymi, z poszkodowanymi, którzy doznali urazów, znajdujących się w sytuacji, w której doznali nagłego wstrząsu lub są narażeni na nadmierne źródło ciepła lub wychłodzenie.
Coraz częściej koc ratowniczy jest też niezbędnym elementem wyposażenia osób, które uprawiają turystykę górską, wspinaczkową, żeglarską lub sport wyczynowy, bo służy po prostu do zapewnienia komfortu termicznego - chroni przed wychłodzeniem lub przegrzaniem w sytuacji np. zmiennych warunków atmosferycznych, takich jak: zimno, deszcz, wiatr, upał.
Folia termiczna dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu nazywana jest czasem folią życia.
Powinna znaleźć się na wyposażeniu każdej, również domowej i samochodowej apteczki ratowniczej, zwłaszcza że kosztuje niewiele - ok. 5-7 złotych.
Ma bezterminowy okres ważności, natomiast w przypadku użycia trzeba zaopatrzyć się w nową, bo jest jednorazowego użytku.
Porady eksperta