Dracena: groźna dla dzieci, toksyczna dla zwierząt
Dracena to jeden z najpopularniejszych w Polsce trujących kwiatów doniczkowych. Dracena ma atrakcyjny wygląd, szybko rośnie i nie jest wymagająca, może być jednak groźna dla małych dzieci i zwierząt domowych, szczególnie dla kotów.
Spis treści
Draceny (Dracaena L) to rodzina roślin licząca około 40 różnych gatunków. W naturze rosną one głównie w Azji i Afryce oraz na Wyspach Kanaryjskich - tam, gdzie jest ciepło i wilgotno.
W środowisku naturalnym draceny osiągają wysokość nawet kilkunastu metrów, nierzadko mają również drzewiaste pnie. Te doniczkowe są dużo niższe.
Draceny w zależności od gatunku mają dłuższe lub krótsze, szersze lub węższe liście, które jednak układają się na szczytach w koronę, która układa się niczym rozpostarty parasol.
Ich kwiaty są kremowe lub zielono-białe, zebrane w kwiatostany w typie baldachu lub kłosa. Słabo pachną, a w domu niemal nigdy nie zakwitają.
W domowych uprawach najczęściej spotykane są:
- dracena smocza
- dracena wonna
- dracena obrzeżona
- dracena Sandera
- dracena Hookera
- dracena odwrócona
W Polsce najbardziej popularna jest dracena wonna.
Co truje w dracenie?
Rośliny tego gatunku mogą być groźne dla małych dzieci oraz toksyczne dla zwierząt domowych, zwłaszcza dla kotów, które lubią podgryzać liście draceny.
Głównym źródłem zatrucia są znajdujące się w liściach draceny saponiny - glikozydy o masie cząsteczkowej 600-1500 u. W niewielkich dawkach substancje te mają korzystne działanie:
- obniżają poziom cholesterolu
- mają działanie moczopędne
- przyspieszają trawienie tłuszczów
- chronią wątrobę
- działają przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo
W większych dawkach są toksyczne:
- obniżają poziom białka całkowitego we krwi
- wywołują wymioty
- doprowadzają do hemolizy erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi – w efekcie tego procesu mogą one przepuszczać hemoglobinę do osocza, co może uszkodzić szpik kostny i doprowadzić do anemii
Dracena: objawy zatrucia
U dzieci objawy zatrucia draceną zależą od ilości saponin, jakie dostały się do organizmu wraz z pogryzionymi liśćmi. Zwykle są to wymioty, niekiedy problemy z koncentracją, rozszerzone źrenice.
Najczęstszym objawem zatrucia draceną u kotów są zmiany w zachowaniu - zwierzę może stać się nadmiernie aktywne lub osowiałe (saponiny wpływają u nich bowiem na funkcje mózgu).
U innych zwierząt, zarówno domowych, jak i gospodarskich, objawy zatrucia draceną będą jeszcze inne.
U koni na przykład nasila się wtedy perystaltyka jelit, a u świnek morskich i myszy przeciwnie - ruchy jelit niemal całkowicie zanikają.
Z kolei u szczurków zawarte w dracenie saponiny wywołują skoki ciśnienia krwi i spowalniają akcję serca.
Przyjęte w bardzo dużych dawkach mogą doprowadzić do porażenia mózgu i rdzenia, a także do uszkodzenia układu oddechowego i układu krążenia.
Zatrucie draceną: co robić?
Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko pogryzło lub połknęło liście draceny, trzeba pojechać z nim do lekarza - zwłaszcza, jeśli tych liści było więcej, niż jeden czy dwa.
O tym, czy konieczne będzie wywoływanie wymiotów lub podanie leków, zdecyduje lekarz na podstawie objawów zatrucia (jeśli wystąpią). Ze zwierzakiem należy jak najszybciej pojechać do weterynarza.
Przeczytaj też:
- Kroton pstry - uroczy truciciel
- Difenbachia: trucicielka z Brazylii
- Narcyzy: całe trujące
- Tulipany: jadalne płatki, łodygi i liście trujące
- Monstera: tak piękna, jak niebezpieczna
- Wilczomlecze: trujące piękności
- Gwiazda betlejemska czyli wilczomlecz piękny
- Skrzydłokwiat: dekoracyjny, ale trujący
- Passiflora – egzotyczna męczennica
- Bluszcz pospolity (hedera helix) - trujący, choć leczniczy
- Cyklamen: trujące piękno
- Anturium: wymagające i niebezpieczne
- Kliwia - bogata w trujące alkaloidy
- Hoja pełna toksycznego soku
- Fikus - trujący figowiec
- Amarylis: trująca belladonna
- Oleander pospolity – czy oleander jest trujący?