Ciało obce w oku - pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z oka?
Ciało obce w oku to najczęściej pyłki, muszki i ziarenka piasku. Zwykle wpadają do oka, gdy jesteśmy na dworze. Wówczas warto wiedzieć, jak wyjąć ciało obce z oka, szczególnie jeśli znajduje się w oku dziecka. Gorzej, jeśli w oku znalazło się duże ciało obce - wtedy konieczna jest interwencja lekarza. Sprawdź, jak usunąć ciało obce z oka. Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku ciał obcych w oku?
Spis treści
- Ciało obce w oku: objawy
- Ciało obce w oku – pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z oka?
- Ciało obce w oku - kiedy do lekarza?
Ciało obce w oku to najczęściej pyłki, małe muszki, piasek i rzęsy, które podrażniają spojówkę. Po dostaniu się ciała obcego do oka, zaczyna ono łzawić - jest to reakcja obronna. Łzy zawierają bowiem przeciwciała unieszkodliwiające bakterie zlokalizowane w ciałach obcych. Ponadto dzięki łzom drobinki znajdujące się w oku mają szansę wypłynąć kącikiem oka. W przeciwnym wypadku ciało obce trzeba samemu usunąć z oka.
Ciało obce w oku: objawy
Skutkiem doprażenia spojówki przez ciało obce jest:
- ból
- pieczenie
- zaczerwienienie
- łzawienie jednego oka
- potrzeba ciągłego mrugania
Objawy te świadczą o obecności ciała obcego w oku. Należy na nie zwracać szczególną uwagę u małych dzieci.
Przeczytaj także: Gdy OCZY PIEKĄ, SWĘDZĄ i SZCZYPIĄ, ulgę przyniosą sztuczne łzy
Ciało obce w oku – pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z oka?
Umyj dokładnie ręce. Koniuszkami palców chwyć za rzęsy górnej powieki. Następnie odchyl ją i pociągnij ku dolnej. W konsekwencji oko znacznie silniej łzawić, co powinno spowodować, że ciało obce samo wypłynie.
Jeśli ta metoda okaże się nieskuteczna, sprawdź, czy ciało obce utkwiło pod górną czy pod dolną powieką. W tym celu delikatnie wywiń górną powiekę i popatrz w dół. Jeśli nic tam nie ma, popatrz w górę i sprawdź dolną część gałki ocznej.
Jeśli ciało obce jest widoczne na białej części oka, za pomocą koniuszka czystej chusteczki albo zwilżonego patyczka higienicznego delikatnie przesuń je w kierunku kącika oka, aż znajdzie się poza jego obrębem. Usunięcie ciała obcego z oka powinno przynieść natychmiastową ulgę.
Jeśli jesteś w domu, przepłucz oczy letnią, przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Do przepłukiwania oka można zastosować zwykły kieliszek.
- Pod żadnym pozorem nie trzyj powieki - w ten sposób możesz wetrzeć ciało obce w głąb oka, czego konsekwencją może być rozszerzenie się stanu zapalnego. W takiej sytuacji zwiększa się również ryzyko zakażenia.
- Nie używaj twardych lub ostrych narzędzi do usuwania ciał obcych z oka.
- Nie stosuj żadnych kropli w celu wywołania łzawienia i oczyszczenia oka.
- Nie próbuj samodzielnie usuwać ciał obcych, które wyglądają, jakby utknęły w gałce ocznej, znajdują się na tęczówce oka, wbiły się w oko (np. drzazga czy odłamek szkła).
Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Ciało obce w oku - kiedy do lekarza?
Gdy bez skutku próbujesz usunąć ciało obce z oka lub w ogóle nie możesz go dostrzec, a czujesz, że masz coś w oku, jak najszybciej udaj się do okulisty lub na pogotowie. Zabezpiecz wcześniej podrażnione oko opatrunkiem z jałowej gazy i bandaża – dzięki temu powieka nie będzie się poruszała i dodatkowo podrażniała oka.
Interwencja chirurga jest konieczna także wtedy, gdy masz wrażenie, że przedmiot wbił się w rogówkę. Nie ruszaj wtedy obojgiem oczu, tylko zabandażuj je. Ruch zdrowego oka jest bowiem związany z ruchem oka chorego, który pogłębia uraz. Poproś bliską osobę by pojechała z tobą na pogotowie.
Na ostry dyżur okulistyczny powinny trafić również osoby, którym w oko wbiło się duże ciało obce. Wtedy także konieczne jest zabandażowanie zarówno zdrowego, jak i chorego oka.
Przeczytaj także: Opuchnięte oczy: przyczyny. Jakie są przyczyny obrzęku powiek?
Porady eksperta