Barszcz Sosnowskiego - mapa występowania. Gdzie można się natknąć?
Na barszcz Sosnowskiego natknąć można się w wielu miejscach. Roślina jest bardzo podstępna, bowiem objawy poparzenia pojawiają się dopiero po kilku godzinach. Gdzie można się natknąć na barszcz? Powstała specjalna mapa.
Roślina, o której regularnie mówi się, że jest szalenie niebezpieczna i wbrew pozorom wygląda niegroźnie, zbiera swoje żniwo każdej wiosny i lata. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika jasno, że barszcz Sosnowskiego spotkać można na terenie całej Polski. Gdzie dokładnie? Możecie to zobaczyć na mapie.
Polecamy też: Barszcz Sosnowskiego: jak rozpoznać? Jak leczyć oparzenia barszczem Sosnowskiego?
Niektóre regiony decydują się na zwalczanie rośliny. Przykładowo w Olsztynie podjęto program likwidacji barszczu, co nie jest łatwym zadaniem, bowiem roślina łatwo się rozprzestrzenia i zajmuje kolejne tereny. W Olsztynie zlokalizowano 8 skupisk roślin oraz 9 stanowisk "podejrzanych". Wezwano właścicieli terenów do likwidacji barszczu.
- Właściciele lub administratorzy terenów ogólnodostępnych, na których występuje barszcz Sosnowskiego mają obowiązek eliminować tę roślinę. – mówi Kamil Sułkowski, rzecznik Straży Miejskiej w Olsztynie - zgodnie z art. 72 Kodeksu Wykroczeń kto wbrew swemu obowiązkowi nie dokonuje odpowiedniego zabezpieczenia miejsca niebezpiecznego dla życia lub zdrowia człowieka podlega karze aresztu lub grzywny. Co więcej kara może spotkać także te osoby, które świadomie uprawiają barszcz we własnym ogródku.
W Polsce barszcz Sosnowskiego wziął się z Rosji - bywa też nazywany zemstą Stalina. W czasach stalinowskich rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę, ponieważ miał służyć jako pasza dla bydła. Jednak nie został wykorzystany i bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą Polskę.
Barszcz jest niebezpieczny, powoduje poważne oparzenia skóry - zwłaszcza po jej ekspozycji na słońce. Po kontakcie z rośliną najlepiej udać się do lekarza, a miejsce kontaktu przemyć wodą.