9 mitów na temat trujących grzybów i zatruć
O tym, jak odróżnić grzyby jadalne od grzybów trujących krąży wiele fałszywych informacji. To one zazwyczaj są przyczyną fatalnych pomyłek. Oto najczęściej powtarzane. Sprawdź, czy znasz mity o grzybach trujących.
Spośród ponad 5 tys. gatunków grzybów występujących w Europie ok. 160 to grzyby trujące. Zawierają substancje toksyczne o różnej mocy. Objawy zatrucia grzybami nie muszą wystąpić tuż po zjedzeniu. Te, które pojawią się nawet po dwóch dniach, są najgroźniejsze. Sprawdź, jakie mity krążą na temat grzybów i jak bardzo rozmijają się z prawdą.
- Grzyby są trujące, jeśli mleko, do którego się je wrzuci, zwarzy się.FAŁSZ. Zakwaszenie mleka wywołuje pepsyna i kwasy organiczne, które znajdują się zarówno w grzybach jadalnych, jak i trujących.
- Alkohol niweluje działanie toksyn zawartych w grzybach.FAŁSZ. Nawet bardzo mocne trunki nie chronią organizmu przed działaniem trucizny. W niektórych przypadkach mogą nawet nasilić jej działanie. Grzybów w ogóle nie powinno się łączyć z alkoholem, ponieważ powoduje on ścinanie się białka zawartego w grzybach. A to znacznie utrudnia ich strawienie. Może zakończyć się to pobytem w szpitalu, a nawet zgonem. Przykład: czernidłak pospolity (łatwo pomylić go z pieczarką polną) w połączeniu z alkoholem powoduje arytmię serca i często prowadzi do zapaści. Czernidłaki można jeść, kiedy są młode (zanim poczernieją) i tylko wtedy, gdy dwa dni przed degustacją i dwa dni po niej nie spożywa się alkoholu.
- Wszystkie grzyby trujące mają nieprzyjemny zapach i smak.FAŁSZ. Osoby, które udało się uratować po zjedzeniu najgroźniejszego muchomora sromotnikowego, twierdzą, że ma on słodki i łagodny smak.
- Jeżeli do gotujących się grzybów włożysz srebrną łyżeczkę, a ona ściemnieje, to znak, że grzyby są trujące.FAŁSZ. Zmiana koloru łyżki to skutek działania na srebro związków siarki, których w grzybach jest sporo. Związki te są nietoksyczne, nieszkodliwe dla ludzi i występują w gatunkach jadalnych i trujących.
- Gotując grzyby i odlewając z nich wodę, pozbywamy się trucizny.FAŁSZ. Toksyna w muchomorze sromotnikowym to amanityna, a tę unieszkodliwia dopiero temperatura 300ºC. Żadna więc forma domowej obróbki tych muchomorów nie niszczy zawartych w nich trucizn. Nieskuteczne jest też suszenie, zasypywanie solą i zalewanie wrzątkiem oraz marynowanie.
- Grzyby nadgryzione przez zwierzęta są bezpieczne dla ludzi.FAŁSZ. Owady i zwierzęta mają zupełnie inny metabolizm niż człowiek. To, że dany gatunek grzyba jedzą zwierzęta, nie jest żadnym dowodem, że jest on jadalny również dla człowieka.
- Jeśli cebula dodana do gotujących się grzybów ściemnieje, to znak, że grzyby są niejadalne.FAŁSZ. Cebula pociemnieje, ale nie ze względu na zawarte w grzybach trucizny, ale barwniki. Podobnie zmieniłaby kolor gotowana w buraczkach.
- Gdy po przełamaniu lub przekrojeniu grzyb zmieni barwę, oznacza to, że jest trujący.FAŁSZ. Wiele gatunków grzybów, także tych jadalnych, zmienia barwę po przekrojeniu. Większość grzybów zabarwia się na szaro, czasem na granatowo. To efekt utlenienia substancji chemicznych zawartych w grzybie.
- Dobrze ugotowane grzyby są cenną potrawą dla dzieci, ponieważ zawierają witaminy i minerały.FAŁSZ. W grzybach jest niewiele witamin i minerałów. Z łatwością można ich dostarczyć w innych potrawach. Grzyby leśne nie powinny być podawane dzieciom, osobom starszym, bo są ciężko strawne – zawierają chitynę, której nie trawi nasz przewód pokarmowy.
Grzyby - czarci pomiotStarożytni Rzymianie uważali grzyby za wyziewy wilgotnej ziemi, gdyż pojawiały się nagle i nie wiadomo było, z czego powstawały. Nie wytwarzały owoców ani nasion, a więc nie pasowały do świata znanej przyrody. Aż do 1710 roku, kiedy włoski uczony Antonio Micheli odkrył zarodniki grzybów, traktowano je jako czarci pomiot, dzieło ciemnych mocy.
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta