ZGAGA - jak się pozbyć uciążliwego pieczenia w przełyku
Zgaga pojawia się po posiłku. Uczucie sytości tłumi ostre pieczenie za mostkiem i w przełyku, wywołane przez cofający się z żołądka do przełyku kwas. Najczęściej przyczyną zgagi jest obżarstwo, spożywanie ostrych potraw, picie alkoholu i palenie papierosów. Zgaga często towarzyszy chorobie refluksowej, ale może też świadczyć o chorobie serca.
Pokarm, który raz trafił do żołądka powinien w nim zostać do czasu, aż zostanie strawiony. Nad tym, by nie wracał do przełyku czuwa wpust, mały krążek mięśni. Gdy zwieracze wpustu rozciągną się i rozluźnią, kwaśna treść żołądka, zawierająca między innymi kwas solny, może cofać się i drażnić delikatną błonę śluzową ścian przełyku.
Zgaga pojawia się po posiłku. Uczucie sytości tłumi ostre pieczenie za mostkiem i w przełyku. sięgające nawet w okolice barku i dołka podsercowego. To bolesne i bardzo nieprzyjemne.
Przyczyny zgagi
Najczęściej jako winowajców wymienia się obżarstwo, używanie w nadmiarze ostrych potraw, alkoholu i papierosów. Jej wystąpieniu sprzyja napięcie nerwowe i wyczerpanie psychiczne, które nasila nieprzyjemne objawy (z powodu nadmiernego przepełnienia żołądka niezbyt dokładnie przeżutym pokarmem z większą ilością płynów).
Zgaga często dotyka osoby z przepukliną rozworu przełykowego (kiedy część żołądka prześlizguje się przez przeponę do klatki piersiowej), chorobą wrzodową, dwunastnicy i dróg żółciowych, po resekcji żołądka, w okresie ciąży (kiedy wzrasta ciśnienie śródbrzuszne). Towarzyszy także chorobie refluksowej.
Jak uniknąć zgagi?
Zacznij jadać małe porcje (nie wypełniaj żołądka do końca), najlepiej o tych samych godzinach. Postaraj się, by przerwa między kolacja a snem trwała minimum 3 godziny. Nie leż i nie pochylaj się przez 3 godziny po jedzeniu. Ogranicz po posiłku ciężką pracę fizyczną, wymagającą schylania się, unikaj ciasnej odzieży. Gdy stoisz nacisk żołądka na wpust jest mniejszy. Śpij na poduszce, uniesiona minimum 20 cm na nad materacem. Owoce i soki jedz co najmniej 30 min przed posiłkiem, tyle czasu potrzeba, aby zostały strawione.
Oczywiście, wykreśl z menu te produkty, które wywołują zgagę. Są to przede wszystkim potrawy smażone, tłuste, ostre i kwaśne. Powinnaś, niestety, rezygnować z czekolady i innych słodyczy. Wyklucz (natychmiast!) palenie, picie mocnej kawy i herbaty, coca-coli i napojów gazowanych czyli takich, które stymulują wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego. Unikaj surowej cebuli, czosnku, rzodkiewek.
Na zgagę może pomóc:
1. słaba herbata z mlekiem (chudym, maksimum 1,5 %, bo bardziej tłuste może mieć wręcz odwrotny skutek)
2. niekiedy pomaga słaba herbata z cytryną, która neutralizuje kwas solny lub z dodatkiem imbiru
3. środek zobojętniający kwas najlepiej w postaci płynnej (np.1 lyżkę mleczka Alugastrin lub Gelatum alumini phosphorici)
4. preparat usprawniający proces trawienia np. napar z dziurawca lub mięty
5. zimny kompres na brzuch
6. prażone migdały (są kaloryczne, dlatego ogranicz się do15 sztuk dziennie)
7. 1/3 szklanki soku z surowego ziemniaka (można zmieszać z miodem kub sokiem z marchwi) wypita 30 min. na przed jedzeniem.
Gdy zgaga zdarza się często
Jeżeli zgaga dokucza ci dłużej niż 3 tygodnie idź koniecznie do lekarza. Jest to sygnał choroby, toczącej się w żołądku i przełyku, która wcześniej lub później może uszkodzić te organy. Przedłużająca się zgaga może doprowadzić także do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Lekarz zleci ci zapewne wykonanie badania endoskopowego (w postaciach przewlekłych stwierdza nadżerkę i owrzodzenie) i badania rtg z użyciem papki barytowej (z wyciskaniem treści żołądka do przełyku).
Jeżeli masz zgagę i należysz do grupy osób o wysokim ryzyku zachorowania na chorobę serca: wiek powyżej 40 rż, wysokie ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu , choroby serca w rodzinie, cukrzycę palisz nałogowo – zrób elektrokardiogram i badanie wysiłkowe, aby upewnić się, że to, co ci dolega jest rzeczywiście pieczeniem z powodu zarzucania kwasu do przełyku, a nie objawem choroby serca.
Porady eksperta