Refluks czyli cofanie się pokarmu. Przyczyny, objawy i leczenie refluksu
Refluks to słowo, którym potocznie określamy cofanie się treści z żołądka do przełyku. Lekarze, by odróżnić taki refluks od innych, nazywają go refluksem żołądkowo-przełykowym. Jakie są przyczyny i objawy refluksu? Jak diagnozuje się i leczy refluks?
Refluks może obrzydzić życie - zgaga, pieczenie, kwaśny posmak w ustach. Refluks trzeba leczyć, bo może prowadzić do zapalenia przełyku, a co gorsza, może być nawet przyczyną pojawienia się nowotworu.
Refluks: przyczyny
Refluks może być wrodzony lub nabyty. Wśród przyczyn refluksu nabytego wymienia się złą dietę - potrawy smażone i tłuste, kawę, alkohol, czekoladę, nadużywanie mięty. Poza tym refluks może pojawić w przebiegu innych chorób - przepukliny rozworu przełykowego, niewydolności wpustu żołądka, otyłości, cukrzycy, ciąży, wpływ może mieć również starszy wiek, zażywanie niektórych leków czy palenie.
Refluks: mechanizm dolegliwości
Refluks pojawia się, gdy zwieracz dolny przełyku, który odpowiada za zamknięcie treści pokarmowej w żołądku jest osłabiony albo rozkurcza się nieprawidłowo, w niewłaściwym momencie i pozwala na cofanie się kwaśnej treści żołądka.
Refluks: objawy
Najczęstsze objawy refluksu to:
- pieczenie
- kwaśne odbijanie
- ulewanie pokarmu
- krztuszenie się
- kaszel
- zamostkowy ból promieniujący do szyi i gardła (imituje bóle zawałowe).
Zdarza się, że treść żołądka podchodzi tak wysoko, że można się nią zachłysnąć np. gdy śpisz na płaskiej poduszce. Oczywiście, nie zawsze występują wszystkie te dolegliwości.
Refluks: badania diagnostyczne
Jeśli masz objawy refluksu co najmniej dwa razy w tygodniu, najwyższy czas odwiedzić lekarza. Podstawowym badaniem, które zleci lekarz, będzie gastroskopia, a kolejnymi:
- radiologiczne badanie górnego odcinka przełyku z użyciem kontrastu
- manometria
- pH-metria.
Po wykonaniu tych badań wiadomo, czy wystarczy leczenie farmakologiczne, czy niezbędna jest operacja.
Refluks: leczenie
Refluks wymaga zmiany diety na lekkostrawną - chodzi o unikanie pokarmów pobudzających wytwarzanie kwasów żołądkowych, oraz jedzeniem większej ilości mniejszych posiłków. Podaje się również leki hamujące produkcję kwasu żołądkowego, a także poprawiające napięcie zwieracza przełyku i osłaniające błony śluzowe przełyk. Czasem w leczeniu choroby refluksowej niezbędne jest wykonanie operacji, zazwyczaj laparoskopowej.
Porady eksperta