Przepuklina udowa: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny udowej?
Przepuklina udowa to schorzenie diagnozowane głównie u kobiet, zwłaszcza tych, które już rodziły. Jeśli więc odczuwasz przewlekły dyskomfort w okolicy pachwiny, górnej i przyśrodkowej powierzchni uda, jak najszybciej udaj się na konsultację lekarską. Przepuklina udowa bardzo łatwo ulega uwięźnięciu, które może doprowadzić do śmierci. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy przepukliny udowej. Jak wygląda leczenie tego schorzenia?
Spis treści
- Przepuklina udowa: przyczyny
- Przepuklina udowa: objawy
- Przepuklina udowa: powikłania
- Przepuklina udowa: leczenie
Przepuklina udowa to schorzenie, o którym można mówić, gdy narządy jamy brzusznej, lub ich części, przemieszczają się przez kanał udowy w okolice pachwiny, w górnej i przyśrodkowej powierzchni uda.
Przepuklina udowa jest schorzeniem, które częściej występuje u kobiet. Najbardziej narażone na powstanie tego rodzaju przepukliny narażone są kobiety, które już rodziły (po porodzie może nastąpić rozszerzenie kanału udowego) oraz te po 65. roku życia (ich mięśnie są osłabione).
Przepuklina udowa: przyczyny
Przyczyną przepukliny udowej jest zmniejszenie wytrzymałości powłok brzusznych, w wyniku czego narządy znajdujące się w jamie brzusznej, lub ich części, przemieszczają się poza jej obręb. Gdy trafią do kanału udowego, a następnie do przyśrodkowej powierzchni uda, można mówić o przepuklinie udowej.
Przepuklina udowa: objawy
W pierwszym etapie rozwoju przepukliny udowej pojawia się uczucie pobolewania w okolicy pachwiny, górnej i przyśrodkowej powierzchni uda. Ból ten narasta zwłaszcza po wysiłku fizycznym, uciążliwym kaszlu lub wypróżnieniu się. Wtedy przepuklina zaczyna być widoczna w postaci elastycznego lub twardego guzka. Osiąga niewielkie rozmiary - do kilku centymetrów średnicy.
Przepuklina udowa: powikłania
Nieleczona przepuklina udowa może doprowadzić do wielu powikłań, spośród których najgroźniejszym jest uwięźnięcie przepukliny udowej. Najczęściej pojawia się ono u kobiet po 65. roku życia. Istotą schorzenia jest zacieśnienie worka przepuklinowego, w którym najczęściej znajdują się jelita, i niemożność odprowadzenia go z powrotem do brzucha. W konsekwencji dochodzi do niedrożności jelit, a następnie do martwicy i ich przedziurawienia. Wówczas konieczne jest leczenie operacyjne. W przeciwnym razie może dojść do śmierci.
Przepuklina udowa: leczenie
Przebieg operacji usunięcia przepukliny udowej jest taki sam, jak w przypadku przepukliny pachwinowej. Najczęściej stosuje się operacje beznapięciowe, gdzie ubytek zamykany jest siatką z materiału sztucznego. Stosuje się też techniki laparoskopowe, wykorzystujące dostęp wewnątrzbrzuszny do operowanej przepukliny.
Do przepukliny udowej można się dostać drogą:
- udową - cięcie wykonuje się w połowie długości między guzkiem łonowym a tętnicą udową
- pachwinową - cięcie przebiega równolegle do więzadła pachwinowego
- brzuszną
Dwie pierwsze metody dostępu są stosowane najczęściej. W przypadkach przepuklin o dużych rozmiarach, a także nawrotowych lub powikłanych ropieniem rany, lekarze stosują kombinację kilku metod.
SPRAWDŹ>> Jak postępować po operacji przepukliny pachwinowej?
Porady eksperta