Pepsyna - właściwości i występowanie
Pepsyna to enzym trawienny występujący w żołądku. Czynna postać pepsynogenu wydzielanego przez żołądek odpowiada za trawienie, a w medycynie swoje zastosowanie znajduje w leczeniu nieżytu żołądka, niedokwaśności, a nawet braku apetytu. Co należy wiedzieć o pepsynie?
Pepsyna została odkryta w XIX wieku przez Theodora Schwanna. Jest aktywną formą pepsynogenu, proenzymu (również: zymogenu) wydzielanego przez komórki gruczołowe żołądka. Wytwarzanie przez narząd formy nieaktywnej enzymu zapobiega jego uszkodzeniom i pozwala na bezpieczną aktywację w miejscu, w którym pepsyna jest potrzebna.
Spis treści
Jak działa pepsyna?
Pod wpływem kwaśnego środowiska żołądka zachodzi nieodwracalna hydroliza wiązań peptydowych lub autoaktywacja, w wyniku czego powstaje właśnie pepsyna. To ona zapoczątkowuje proces trawienia białek i jest składnikiem soku żołądkowego. Dzięki temu białka rozkładane są w peptydy, które są łatwiejsze do strawienia i dalej mogą być trawione przez enzymy trzustkowe.
Wzmożenie wydzielania pepsyny zachodzi po spożyciu posiłku czy przy zakwaszeniu błony śluzowej.
Pepsyna nie tylko jako lek
Zastosowanie pepsyny w leczeniu farmakologicznym, np. w specjalnie przygotowywanym w aptece preparacie Mixtura Pepsini, może pomagać na takie dolegliwości, jak nieżyt żołądka, niedokwaśność i brak łaknienia.
Jest świetnym rozwiązaniem również przy stanie zapalnym trzustki i stymuluje wydzielanie żółci.
Wspomaga również wchłanianie witamin. Wykorzystywana jest także do produkcji żywności, na przykład produkcji suplementów czy przekąsek i w galanterii.
Zaburzenia w wydzielaniu pepsyny
Wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu wydzielania pepsyny mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje. Najczęstszymi objawami są:
- niestrawność,
- bóle brzucha,
- wzdęcia oraz gazy,
- niedobór składników odżywczych,
- a nawet zespół nieszczelnego jelita.
Mogą one wynikać ze złego żywienia, który przyczynia się do niedoboru składników odżywczych, długotrwałej antybiotykoterapii i konsumpcji zbyt dużej ilości płynów podczas posiłków. Przyjmowanie pepsyny może być rozwiązaniem na te dolegliwości.
Jeżeli pepsyna dostanie się do innych miejsc przewodu pokarmowego może powodować chorobę refluksową przełyku. Prowadzi ona do uszkodzenia śluzówki oraz krtani, co jest potencjalnie kancerogennym zjawiskiem.
Przyjmowanie suplementów zawierających pepsynę może jednak nieść za sobą skutki uboczne, przejawiające się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Wlicza się do nich:
Leczenie powinno być konsultowane z lekarzem gastroenterologii.
Czytaj też:
Porady eksperta