Ostra biegunka u dorosłych powoduje odwodnienie. Sposoby na odwodnienie w wyniku ostrej biegunki
Ostra biegunka u dorosłych jest reakcją obronną organizmu na atak wirusów, bakterii, pasożytów lub skutkiem działania toksycznych substancji zawartych np. w lekach. Nagły i gwałtowny przebieg biegunki może szybko doprowadzić do odwodnienia i utraty minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, jakie są sposoby na odwodnienie w wyniku ostrej biegunki.
Spis treści
Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dorosłych są zakażenia bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze przewodu pokarmowego. Stanowią one 90 procent przypadków zachorowań. Zdarza się, że biegunka jest efektem ubocznym stosowania danego leku (np. w leczeniu obniżającym ciśnienie czy zastępczej terapii hormonami tarczycy). Niezależnie od przyczyny nagła biegunka w szybkim czasie doprowadza do odwodnienia organizmu.
Odwodnienie u dorosłych
Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Długotrwałe odwodnienie może doprowadzić do niewydolności nerek, zaburzeń pracy serca, napadów drgawkowych, niekontrolowanego spadku ciśnienia krwi, śpiączki oraz zaburzeń świadomości. Stopień odwodnienia jest oceniany w trzech etapach
ETAP 1 - brak objawów odwodnienia.ETAP 2 - umiarkowane odwodnienie objawiające się:
- pragnieniem,
- apatia lub drażliwością,
- zmniejszeniem elastyczności skóry,
- zapadniętymi oczami
ETAP 3 - ciężkie odwodnienie
- objawy umiarkowanego odwodnienia nasilają się;
- zmniejszenie świadomości,
- skąpomocz,
- niskie lub niewykrywalne ciśnienie krwi,
- bladość skóry.
Sposoby na odwodnienie w wyniku biegunki
Należy nawodnić organizm chorego i przywrócić równowagę elektrolitów w organizmie. w tym celu stosuje się dostępne w każdej aptece tzw. doustne płyny nawadniające. Ich skład jest poszerzony o zawartość aminokwasów oraz glukozy, które są niezbędne do wchłaniania wody przez uszkodzony nabłonek przewodu pokarmowego.
Równie skuteczna jest domowa mieszanina 1/2 łyżeczki soli (3,5 g), 1 łyżeczki sody (2,5 g NaHCO3), 8 łyżeczek cukru (40 g) i 8 ml soku pomarańczowego (1,5 g KCl), rozcieńczonych w 1 litrze wody.
Nie należy nawadniać chorego napojami gazowanymi czy różnego rodzaju sokami. Są to roztwory tzw. hipertoniczne, które "zasysają" wodę zawartą w komórkach błony śluzowej jelit, zwiększając tym samym ryzyko odwodnienia.
Zalecana jest także odpowiednia dieta. Można jeść gotowane ziemniaki, makaron, ryż, pszenica i owies, krakersy, banany, zupy i gotowane warzywa.
Porady eksperta