Niestrawność. Czy to jeszcze niestrawność czy już refluks?

2012-12-04 11:20

Niestrawność czy refluks? Niestrawność jest dolegliwością, refluks już chorobą. Objawy mogą być nieco podobne. Kluczowa jest uporczywość dolegliwości. Sprawdź, czym się różni niestrawność od refluksu.

Niestrawność. Czy to jeszcze niestrawność czy już refluks?
Autor: thinkstockphotos.com Niestrawność czy refluks? Niestrawność jest dolegliwością, refluks już chorobą.

Czy to tylko kolejna niestrawność czy refluks czyli choroba refluksowa? Warto zadać sobie takie pytanie, gdy odczuwamy powtarzające się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nieleczony refluks może być powodem poważnych powikłań.

Niestrawność czy refluks?

Kiedy zjemy zbyt dużo lub na talerzu mieliśmy pokarmy, które wzmagają produkcję soków żołądkowych (tłuste, smażone, kwaśne, ostre, alkohol, napoje gazowane) lub rozluźniają zwieracz przełyku (np. cebula lub czekolada) możemy poczuć się zdecydowanie źle. Ból żołądka, odbijanie, zgaga, nudności i cofanie się treści żołądkowej do przełyku. To mogą być objawy niestrawności. Świadczą o ogromnych trudnościach jakie ma nasz układ pokarmowy ze strawieniem tego, czego mu dostarczyliśmy. Trzeba zobojętniać kwasy żołądkowe oraz dać brzuchowi odpocząć stosując trzydniową lekkostrawną dietę albo zgoła przejść na ten czas na suchary i kleiki. Ale jeśli cofanie treści żołądkowej do przełyku nie jest sporadycznym objawem, zdarza się po większości posiłków, dokucza, gdy się pochylamy i naciskamy na brzuch lub dochodzi do niego w pozycji leżącej - to może już być choroba refluksowa.

Refluks czyli choroba refluksowa

Refluks spowodowany jest rozluźnieniem mięśnia zwieracza przełyku w przejściu miedzy przełykiem a żołądkiem. Mięsień ten powinien być stale napięty i rozluźniać się tylko na kilka sekund potrzebnych do przepuszczenia spływającego pokarmu, płynu czy śliny. Gdy jest zbyt zrelaksowany kwaśna treść żołądka wraca do przełyku (zwłaszcza wtedy gdy żołądek jest przeładowany lub uciśnięty albo znajdujemy się w pozycji leżącej). Rozluźnienie mięśnia zwieracza przełyku często jest konsekwencją wieloletniego palenia papierosów, picia alkoholu oraz dużych ilości kawy, otyłości (nadwaga zwiększa ciśnienie brzuszne, pod wpływem zwiększonego nacisku zwieracz wiotczeje), przepukliny rozworu przełykowego, czasem to konsekwencja operacji żołądka. Chorobę refluksową należy leczyć, bo powoduje zapalenie przełyku, może być nawet przyczyną nowotworu.

Refluks - leczenie

Chorobę refluksową leczy się przede wszystkim zmianą diety na lekkostrawną - chodzi o unikanie pokarmów pobudzających wytwarzanie kwasów żołądkowych, oraz jedzeniem większej ilości mniejszych posiłków. Podaje się również leki hamujące produkcję kwasu żołądkowego, a także poprawiające napięcie zwieracza przełyku i osłaniające błony śluzowe przełyk. Czasem w leczeniu choroby refluksowej niezbędne jest wykonanie operacji.