Kolka w trakcie biegania. Dlaczego kolka łapie w trakcie biegania? Rady dla biegaczy: sposoby na kolkę
Kolka w trakcie biegania dopada wielu trenujących. Ostry ból, najczęściej z lewej strony pod żebrami, pojawia się nagle, zwykle podczas dłuższego intensywnego biegu. Dlaczego podczas biegania łapie cię kolka? Jakie są sposoby na kolkę podczas biegania?
Kolka w trakcie biegania atakuje nagle - ostry, przeszywający ból potrafi uniemożliwić kontynuowanie treningu. Przyczyny pojawienia się kolki podczas biegu nie są do końca wyjaśnione, a sposobów na kolkę jest co najmniej kilka. Jak sobie radzić z atakiem kolki w czasie treningu. Jakie są skuteczne sposoby na kolkę podczas biegania?
Kolka w trakcie biegania: przyczyny
Kolka w trakcie biegania to tzw. kolka niegroźna, co nie znaczy, że nie jest bolesna. Przyczyny ataku kolki przy bieganiu nie są jednoznacznie określone: łączy się je z przeponą, przegrupowaniem elektrolitów w obrębie jelit, słabymi mięśniami podtrzymującymi przeponę, niewystarczającym ukrwieniem przepony, nieodpowiednią dietą, wypełnionymi narządami trawiennym, odpływem krwi do żołądka.
Podczas biegu, zwłaszcza niedługo po jedzeniu, naciąga się krezka (fałd otrzewnej na tylnej ścianie brzucha, na którym zawieszone są jelita), co powoduje skurcz mięśni gładkich jelit. A to właśnie jest przyczyną powstawania kolki. Ból umiejscawia się w lewym podżebrzu dlatego, że skurcz mięśni wypycha krew z jelit do śledziony. Powiększa się ona wówczas, na skutek czego boleśnie naciąga się torebka śledzionowa.
Sposoby na kolkę podczas biegania
By uniknąć kolki przy bieganiu, odczekaj z rozpoczęciem treningu odpowiednio długo po posiłku - to sprawa bardzo indywidualna - niektórym biegaczom wystarcza godzina, inni muszą odczekać aż trzy godziny.
Poza tym warto do codziennego treningu wprowadzić ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i przeponę, co na pewno ograniczy występowanie ataków kolki przy bieganiu.
Kolka przy bieganiu: co robić?
Gdy już dopadnie cię kolka przy bieganiu:
- nigdy nie siadaj ani nie kucaj
- zwolnij i popracuj przeponą wciągając i wypinając brzuch
- zwolnij i przyłóż prawą dłoń do brzucha tuż przy żebrach i uciskaj miejsce bólu palcami
- zatrzymaj się, nabierz powietrza i zrób skłon, po kilku sekundach wypuść powietrze - zrób kilka powtórzeń
- zatrzymaj się, podnieś prawą rękę i przechyl się na bok w lewą stronę, wytrzymaj kilka sekund i powtórz w stronę przeciwną