Kamica trzustki. Nieleczona może prowadzić do cukrzycy
Kamica trzustki to choroba, w przebiegu której dochodzi do tworzenia się kamieni w przewodzie trzustkowym, odpowiedzialnym za doprowadzenie enzymów trzustkowych do dwunastnicy. Nieleczona kamica przewodu trzustkowego może doprowadzić do dysfunkcji trzustki, a w konsekwencji nawet do cukrzycy. Jakie są przyczyny i objawy kamicy trzustki? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Kamica trzustki - przyczyny
- Kamica trzustki - objawy
- Kamica trzustki - diagnoza
- Kamica trzustki - leczenie
Kamica trzustki (kamica trzustkowa, kamica przewodu trzustkowego) to choroba, w przebiegu której w głównym przewodzie trzustkowym lub/i w jego rozgałęzieniach tworzą się kamienie trzustkowe. Utrudniają one odpływ soku trzustkowego do przewodu pokarmowego, doprowadzając tym samym do jego zastoju i rozciągania przewodów, czego skutkiem są liczne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Kamica trzustki - przyczyny
Rolą przewodów trzustkowych jest dostarczenie soku trzustkowego do dwunastnicy. Sok ten, oprócz niezbędnych w procesie trawienia enzymów, zawiera także wodę oraz substancje mineralne, np. fosfor, wodorowęglany i wapń. Gdy trzustka jest objęta procesem zapalnym, sole mineralne znajdujące się w soku trzustkowym mogą ulec wytrąceniu i utwardzeniu, tworząc kamienie trzustkowe.
Do kamicy trzustki najczęściej dochodzi w przebiegu alkoholowego lub ostrego zapalenia trzustki. W pierwszym przypadku do stanu zapalnego trzustki przyczynia się alkohol. Może on być także przyczyną ostrego zapalenia trzustki, podobnie jak m.in. kamica żółciowa, hiperlipidemia i stosowanie niektórych leków.
Kamica przewodu trzustkowego może rozwinąć się także przy nadczynności przytarczyc, gdy zwiększa się ilość wapnia i fosforanów we krwi.
Kamica trzustki - objawy
Kamica trzustki objawia się bólem, który:
- jest nagły i silny;
- występuje w górnej części brzucha;
- może promieniować do lewej części ciała;
- nasila się po jedzeniu (zwłaszcza tłustym) i wypiciu oraz przy naciskaniu okolicy trzustki;
Objawami towarzyszącymi mogą być żółtaczka, ślinotok, wymioty i gorączka (oraz związane z nią dreszcze i poty).
Nieleczona kamica trzustki może doprowadzić do rozwoju cukrzycy
Jeśli kamica trzustki nie będzie leczona, kamienie mogą zacząć uciskać na tkankę trzustki, czego konsekwencją może być jej obumarcie i dysfunkcja. Wówczas trzustka nie będzie mogła produkować insuliny (hormonu odpowiadającego za obniżanie poziomu cukru we krwi), co może skutkować rozwojem cukrzycy typu 2.
Kamica trzustki - diagnoza
W celu rozpoznania kamicy trzustki wykonuje się badana krwi, USG jamy brzusznej oraz tomografię komputerową.
Kamica trzustki - leczenie
Leczenie kamicy trzustkowej sprowadza się do usunięcia kamieni z przewodu trzustkowego podczas endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW). Zabieg odbywa się w pracowni rentgenowskiej. Lekarz wprowadza endoskop do przewodu pokarmowego i odnajduje ujście przewodu żółciowego wspólnego na tzw. brodawce Vatera. Następnie lekarz dostaje się do przewodu trzustkowego przez ten otwór i usuwa kamienie.
Jeśli kamienie są duże, może być konieczna operacja.
Porady eksperta