GRYPA ŻOŁĄDKOWA - wywołana przez wirusy grypa jelitowa

2015-01-19 7:20

Grypa żołądkowa zwykle zaczyna się jak zwykła grypa – gorączką i złym samopoczuciem. Ale przy grypie żołądkowej szybko pojawiają się dolegliwości bardziej typowe dla zatrucia pokarmowego. Dlatego tę chorobę nazwano potocznie właśnie grypą żołądkową. Grypa ta to efekt zakażenia wirusem rota (rotawirusem).

GRYPA ŻOŁĄDKOWA - wywołana przez wirusy grypa jelitowa
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Grypa żołądkowa - choroba krótka, ale męcząca
  2. Grypa żołądkowa: objawy
  3. Przy grypie żołądkowej nie dopuść do odwodnienia

Grypa żołądkowa to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Jego sprawcą są najczęściej rotawirusy. Należą do bardzo zaraźliwych - przenoszą się drogą kropelkową, dlatego kontakt z chorym lub przedmiotami, z którymi miał styczność, zwykle kończy się "złapaniem" wirusa. Choroba rozwija się w ciągu 1-3 dni, ale jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów osoba zakażona już zaraża innych - dzieje się tak również w trakcie choroby, jak i jeszcze kilka dni po ustąpieniu jej objawów.

Grypa żołądkowa - choroba krótka, ale męcząca

Po dostaniu się do organizmu wirusy namnażają się w przewodzie pokarmowym, uszkadzając jego śluzówkę. Wraz z gorączką pojawiają się wtedy bóle brzucha i gwałtowna biegunka albo wymioty (nawet kilkanaście razy w ciągu doby). Dolegliwości zwykle ustępują w ciągu 3-5 dni, czasem utrzymują się kilka dni dłużej. Przebycie grypy żołądkowej chroni przed ponownym zakażeniem, ale tylko takim samym typem wirusa - inne jego typy mogą znów wywołać chorobę.

Grypa żołądkowa: objawy

Objawy grypy żołądkowej łatwo początkowo pomylić z zatruciem pokarmowym. Są to:

Przy grypie żołądkowej nie dopuść do odwodnienia

Nie ma leku, który zwalcza wirusa grypy żołądkowej – kuracja polega na łagodzeniu objawów i niedopuszczeniu do odwodnienia organizmu, co przy ostrej biegunce lub wymiotach może nastąpić bardzo szybko. Trzeba stale uzupełniać płyny i elektrolity. W aptece są specjalne preparaty do rozcieńczania wodą, można też przygotować taki napój w domu (letnia woda z cukrem i solą). Przy biegunce pomocny może być węgiel leczniczy albo leki przeciwbiegunkowe, zawierające np. loperamid czy nifuroksazyd; niektórym osobom pomaga ciepła, odgazowana cola. Gdy objawem choroby są wymioty, można ratować się, zażywając mleczko zobojętniające (jak np. przy zgadze). W każdym przypadku zalecana jest także dieta.

Ważne

Toaleta - raj dla wirusów

Niedostateczna higiena toalet, niewietrzone pomieszczenia, w których wirusy mają doskonałe warunki do bytowania – to dlatego szczyt zachorowań na wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego przypada na okres od listopada do kwietnia. To jeszcze jedna z przyczyn, dla których to schorzenie nazwano grypą żołądkową, bo w tym samym okresie notuje się najwięcej zachorowań na prawdziwą grypę.

miesięcznik "Zdrowie"