Grypa jelitowa - objawy. Jak rozpoznać objawy jelitówki?
Jelitówka jest tą samą chorobą co grypa żołądkowa. Infekcję wywołują te same wirusy i tak samo się objawia. Jelitówka ma objawy wyjątkowo nieprzyjemne. Na szczęście z reguły szybko mija i nie często wywołuje powikłania. Jak poradzić sobie z jelitówką? Jak przetrwać grypę jelitową?
Spis treści
- Jelitówka - objawy
- Jelitówka - jak leczyć objawy jelitówki?
- Co robić, by nie zarazić się jelitówką?
- Dieta przy jelitówce - co jeść? Wyjaśnia lek. med. Joanna Pietroń
Jelitówka, inaczej grypa żołądkowa, to wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Objawy jelitówki wywołane są atakiem wyjątkowo zjadliwych wirusów - rotawirusów, czasem norowirusów lub adenowirusów. Wnikają one w błonę śluzową jelita i niszczą ją, powodując wystąpienie bardzo nieprzyjemnych objawów.
Jelitówka - objawy
- biegunka - najbardziej charakterystycznym objawem grypy jelitowej jest obfita wodnista biegunka, zazwyczaj trwająca 2-3 dni, ale w niektórych przypadkach może się przeciągnąć nawet do 9 dni
- często występują także nudności i wymioty
- jelitówce może również towarzyszyć gorączka, czasem bardzo wysoka, ponad 39 st.C
Objawy jelitówki pojawiają się nagle i z reguły są burzliwe. Chory czuje się niezwykle osłabiony, wręcz wyczerpany.
Jelitówka - jak leczyć objawy jelitówki?
Leku na jelitówkę (grypę żołądkową) nie ma. Należy łagodzić objawy, uzupełniać płyny i utrzymywać w domu wyjątkowy reżim higieniczny. Jelitówka jest bardzo zaraźliwa. Rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem brudnych rąk oraz drogą kropelkową. Dlatego należy często myć ręce.
Gdy chory jest w domu - po każdym kontakcie z nim, dotykaniu przedmiotów, których on używa, po myciu urządzeń sanitarnych. Poza tym należy myć ręce zawsze: po powrocie do domu, po wyjściu z toalety, zanim przystąpimy do przygotowywania jedzenia. Podczas choroby w domu należy znacznie częściej myć urządzenia sanitarne (ideałem byłoby po każdym użyciu sedesu i umywalki czy wanny przez chorego). Warto przecierać też klamki słuchawkę telefonu oraz klawiaturę komputera czy pilota.
Polecany artykuł:
Chory na jelitówkę zaraża na kilka dni przed wystąpieniem, w trakcie choroby oraz przez kilka dni po ustąpieniu objawów.
Co robić, by nie zarazić się jelitówką?
Objawy jelitówki, choć zwykle nie trwają dłużej niż kilka dni, są na tyle nieprzyjemne, że warto starać się uniknąć choroby. Zadanie jest niełatwe, bo rotawirusy, które powodują większość zakażeń wirusowych przewodu pokarmowego, są bardzo zaraźliwe. W unikaniu jelitówki bardzo ważna jest dbałość o kondycję i dobrą dietę, która podnosi ogólną odporność. Równie istotne jest częste mycie rąk. Warto także wiedzieć, że chory zaraża na kilka dni przed wystąpieniem, w trakcie choroby oraz przez kilka dni po ustąpieniu objawów.
Całkowite wyzdrowienia następuje bowiem nie tylko z chwilą zwalczenia zakażenia przez organizm ale w momencie złuszczenia się zainfekowanych komórek błony śluzowej jelita. Dlatego jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów należy stosować zaostrzony reżim higieniczny w domu. A profilaktycznie należy w toalecie zawsze spuszczać wodę przy zamkniętej klapie deski sedesowej.
Dieta przy jelitówce - co jeść? Wyjaśnia lek. med. Joanna Pietroń
Porady eksperta