Czy wzdęcia mogą oznaczać, że ktoś ma zespół SIBO? Odpowiada gastroenterolog [VIDEO]
Czy kiedykolwiek doświadczyłeś tak silnego wzdęcia, że nie mogłeś zapiąć spodni? Jeśli regularnie masz problemy z gazami i wzdęciami, możesz mieć do czynienia z zespołem SIBO. O to, czy jest to możliwe, zasięgnęliśmy fachowej wiedzy u gastrologa.
Zespół rozrostu bakteryjnego (z ang. SIBO – small intestinal bacterial overgrowth) jest poważnym stanem wpływającym na funkcjonowanie jelita cienkiego. Pojawia się wtedy, gdy dochodzi do nadmiernego rozrostu flory bakteryjnej w tym organie. To powoduje ból, biegunkę, a w niektórych przypadkach nawet spadek wagi. Jakie objawy daje jeszcze zespół SIBO?
- Wzdęcia,
- Wzdęcia bez gazów,
- Zaparcia,
- Gazy,
- Ból brzucha,
- Niestrawność,
- Refluks,
- Odbijanie,
- Zmiana rytmu wypróżnień,
- Uczucie napompowania w nadbrzuszu.
Na liście objawów SIBO znajdują się wzdęcia. Czy w takim razie mogą one świadczyć o zespole rozrostu bakteryjnego? Na to pytanie udzielił odpowiedzi gastrolog i gastroenterolog dr Dariusz Maj z Centrum Medycznego Damiana w Warszawie.
- Wzdęcie może sugerować, że jest to SIBO, natomiast generalnie wzdęcie jest też takim objawem bardzo mało charakterystycznym, którym nie da się zero-jedynkowo przysposobić do jednej jednostki chorobowej. To może być objaw wielu różnych chorób, ale rzeczywiście, jeżeli ktoś odczuwa wzdęcia, to możemy u niego rozpoznać SIBO, zwłaszcza jeżeli pojawiają się po pokarmach z dużą zawartością cukru – powiedział dr Dariusz Maj w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.
Zespół SIBO może wystąpić między innymi, gdy występują:
- zaburzenia czynnościowe i motoryczne (np. zespół jelita drażliwego IBS),
- nieprawidłowości anatomiczne (np. zwężenie jelita czy zrosty pooperacyjne),
- choroby metaboliczne i układowe (np. cukrzyca, marskość wątroby, mukowiscydoza),
- zaburzenia układu odpornościowego (np. niedobór IgA),
- inne czynniki (np. objawy uchyłkowatości jelita cienkiego, wiek podeszły).
O tym, jak leczyć zespół SIBO, przeczytasz w artykule zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego!
Polecany artykuł:
Porady eksperta