Częste wypróżnianie - przyczyny. Co jest powodem częstego oddawania stolca?
Częste wypróżnianie nie zawsze musi być objawem choroby. Jeśli stolec jest normalnej, miękkiej konsystencji i kształtem przypomina wałeczek, a jego kolor to jasny lub ciemny brąz, nie ma powodów do niepokoju. W takich przypadkach przyczyną częstych wizyt w toalecie mogą być np. złe nawyki żywieniowe. Sprawdź, jakie są przyczyny częstego oddawania stolca.
Spis treści
- Częste wypróżnianie - przyczyny
- Częste wypróżnianie podczas okresu
- Częste wypróżnianie w ciąży
- Częste wypróżnianie u dzieci i niemowląt
Częste wypróżnianie nie zawsze musi być objawem choroby. Według lekarzy oddawanie kału 3-4 razy dziennie mieści się w granicach normy. Jeśli konsystencja, kształt i kolor stolca są w normie, a wypróżnianiu nie towarzyszą ból brzucha czy osłabienie, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak kał ma luźną lub wodnistą formę, prawdopodobnie jest to biegunka ostra lub biegunka przewlekła (jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż 4 tygodnie). Wtedy częste, luźne stolce mogą być objawem choroby.
Częste wypróżnianie - przyczyny
Zawarta w kawie kofeina działa drażniąco na ściany jelita grubego i może spowodować wzmożony pasaż jelitowy. W związku z tym częste picie kawy (szczególnie na pusty żołądek) może prowokować wypróżnienia.
Dieta bogata w błonnik
Jeśli nie masz problemów z układem pokarmowym (np. z wypróżnianiem), a mimo to stosujesz dietę bogatą w błonnik (zwłaszcza nierozpuszczalny), możesz skarżyć się na częste oddawanie kału. Pełnoziarniste produkty zbożowe, gruboziarniste kasze, a także surowe owoce i warzywa wzmagają pasaż jelitowy i mogą zwiększać częstotliwość wypróżnień.
Spożywanie fermentowanych napojów mlecznych w nadmiernej ilości
Fermentowane napoje mleczne, takie jak kefir, jogurt czy maślanka, pobudzają perystaltykę jelit. W związku z tym spożywanie ich w dawkach większych niż zalecana (więcej niż np. 2 jogurty dziennie lub 2 szklanki mleka dziennie), może przyczynić się do częstych wypróżnień.
Nadużywanie ostrych przypraw
Ostre i pikantne przyprawy pobudząją krążenie, a tym samym przyśpieszają trawienie i wzmagają pasaż jelitowy.
Częste wypróżnianie może być wynikiem złego funkcjonowania układu autonomicznego, rozregulowanego pod wpływem hormonów stresu – kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny (wtedy należy wykonać specjalistyczne badania, które wykluczą taką możliwość).
Innym czynnikiem sprzyjającym częstym wypróżnieniom jest stres. Można wtedy wypróbować domowe sposoby na uspokojenie (np. wypić herbatę z melisy) lub kupić tabletki zatrzymujące biegunkę. Jeśli takie zabiegi nie pomogą, należy jak najszybciej udać się do psychologa.
SPRAWDŹ >> Jak stres uderza w żołądek?
Palenie papierosów
Tytoń może działać drażniąco na ściany jelita grubego i prowokować wypróżnienia.
Przyjmowanie niektórych leków
Skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków (np. leków stosowanych w trakcie chemioterapii) może być częste oddawanie kału, a nawet biegunka.
Spożywanie posiłków w dużych odstępach czasu
Długie przerwy między posiłkami powodują, że soki żołądkowe podrażniają śluzówkę pustego żołądka, a w konsekwencji rozregulowują pracę całego układu pokarmowego. Dlatego najlepiej spożywać małe posiłki 5-6 razy dziennie i nigdy nie zapominać o śniadaniu.
Częste wypróżnianie podczas okresu
Częste wypróżnianie podczas okresu może mieć związek z endometriozą. Według badań nawet 60% lub więcej kobiet cierpiących na tę przypadłość może mieć co najmniej jeden z objawów ze strony przewodu pokarmowego: skurcze lub bolesne ruchy jelit i częste wypróżnianie, biegunki, a także naprzemienne zaparcia i biegunki.
Częste wypróżnianie w ciąży
W czasie ciąży większość kobiet zmienia dietę, w które dominują bogate w witaminy i sole mineralne warzywa i owoce. A te wzmagają pasaż jelitowy. Przyczyną częstych wizyt w toalecie mogą być również witaminy dla kobiet w ciąży, które rozmiękczają stolec. W związku z tym częste wypróżnianie w ciąży jest zjawiskiem normalnym (pod warunkiem, że kał jest normalnej konsystencji, kształtu i koloru). Niepokój powinno wzbudzić oddawanie luźnych, półpłynnych stolców częściej niż 2–3 razy dziennie.
Niepokój powinno wzbudzić oddawanie luźnych, półpłynnych stolców częściej niż 2–3 razy dziennie.
Częste wypróżnianie u dzieci i niemowląt
Przyjmuje się, że dzieci karmione piersią mogą wydalać 5-6 stolców dziennie, a nawet 7-8 razy dziennie, czyli dwa razy więcej niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. W takim przypadku nie ma powodów do niepokoju, ponieważ jest to zjawisko normalne. Z czasem, kiedy mleko matki zmienia się, częstotliwość oddawania stolców maleje.
Polecany artykuł:
Porady eksperta