Biegunka: najczęstsze przyczyny biegunki
Biegunka może być spowodowana różnymi czynnikami, zarówno mechanicznymi, psychologicznymi, jak i hormonalnymi. Najczęściej biegunka jest efektem zapalenia błony śluzowej jelit, jednak nie jest to jedyny powód, dla którego mogą dręczyć nas biegunki. Aby szybko poradzić sobie z przymusowym odwiedzaniem toalety warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny biegunki.
Spis treści
Biegunka jest gwałtowną reakcją organizmu na zatrucie toksycznymi substancjami. O biegunce mówimy gdy luźny lub płynny stolec oddawany jest ponad 3 razy na dzień.
Biegunce towarzyszyć może podwyższenie temperatury ciała, bóle brzucha, nudności, wymioty i ogólne pogorszenie samopoczucia.
Biegunki nie należy lekceważyć, gdyż doprowadza do odwodnienia organizmu i utraty minerałów.
Najczęstsze przyczyny biegunki
Przyczyną biegunki mogą być:
- zakażenia bakteryjne
- zakażenia wirusowe
- zakażenia pasożytnicze
- reakcje alergiczne
- zatrucia pokarmowe
- stres
- przedawkowanie witaminy C lub magnezu
- nadużycie alkoholu
- działania uboczne przyjmowanych leków
- zespół jelita nadwrażliwego
- nowotwór
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- nadczynność tarczycy
Biegunka na wakacjach
W okresie wakacyjnym biegunki potrafią być szczególnie uciążliwe. Dotyczy to zwłaszcza osób, które często podróżują. W wyniku zmiany flory bakteryjnej mogą pojawić się charakterystyczne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. tzw. zemsta Faraona). Aby wspomóc namnażanie dobrych bakterii, warto sięgnąć po produkt probiotyczny jeszcze przed wyjazdem na wakacje.
Na wszelki wypadek, gdyby jednak w trakcie wyjazdu pojawiła się biegunka, warto zabrać ze sobą preparat, który wiąże bakterie i które razem z nim są wydalane z organizmu. Takie właściwości ma diosmektyt.
Jak radzić sobie z biegunką?
Najważniejsze jest uzupełnianie płynów. Należy pić 3-5 litrów napojów dziennie (woda, zioła, specjalne płyny nawadniające).
Można przyjmować probiotyki zawierające bakterie lactobactillus, które pomogą przywrócić prawidłową florę bakteryjną w jelitach.
Warto zadbać o wzmocnienie błony śluzowej jelita oraz usunięcie szkodliwych toksyn ze światła jelita. Takie działanie wykazuje diosmektyt - naturalny glinkokrzemian.
W aptece bez recepty można kupić leki przeciwbiegunkowe. Zazwyczaj zawierają one substancje, takie jak diosmektyt, loperamid, nifuroksazyd lub difenoksylat.
Pomocny może być również tradycyjny węgiel leczniczy, który wychwytuje toksyny i łagodzi biegunkę. Jeżeli ból brzucha jest dokuczliwy, pomoże lek rozkurczający.
Wśród roślin leczniczych stosowanych w leczeniu biegunki wymienia się: czarną porzeczkę, krwawnicę pospolitą, pięciornik kurze ziele, jeżynę i rozmaryn.
Każda biegunka trwająca powyżej 48 godzin jest wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza (u dzieci i osób starszych 24 godziny).
Jedz często, ale małe porcje. Jedz kleiki z ryżu i kaszy manny, zupę marchwiową, banany, duszone jabłka, czerstwe bułki i sucharki bez cukru.
Polecany artykuł:
Porady eksperta