Atak kolki żółciowej: co robić?
Atak kolki żółciowej może wystąpić u osób cierpiących z powodu kamicy pęcherzyka żółciowego. To sytuacja nagła. Silny ból pojawia się po prawej stronie pod żebrami lub w okolicy pępka. Co robić, gdy masz atak kolki żółciowej?
Atak kolki żółciowej jest bardzo bolesny. Ból brzucha najczęściej pojawia się kilka godzin po zjedzeniu potraw tłustych lub smażonych. Towarzyszą mu nudności, wzdęcia, wymioty. Często promieniuje do pleców lub do prawej łopatki.
Warto pamiętać, że atak kolki żółciowej może prowokować także bardzo wysokie stężenie cholesterolu, otyłość, cukrzyca, znaczny wysiłek fizyczny, a nawet silny stres.
Atak kolki żółciowej: jak sobie pomóc?
- Zażyj leki rozkurczowe, np. Buscopan Forte czy NO-SPA. Można też zastosować leki żółciopędne i przeciwzapalne, np. Sylimarol, Legalon, Raphacholin C, albo leki przeciwbólowe – Paracetamol lub Pyralgin.
- Połóż się, a na brzuch przyłóż ciepły termofor lub poduszkę elektryczną.
- Jeżeli po godzinie ból nie ustąpi, wezwij karetkę.
- Jeśli ból ustąpił i czujesz się lepiej, codziennie przez 1-2 tygodnie przyjmuj leki rozkurczające w tabletkach lub w czopkach.
- Przez 1-2 dni po napadzie kolki pozostań na ścisłej diecie, najlepiej, aby była to dieta półpłynna (papki) lub płynna (herbata, napar z rumianku).
- Gdy stan zdrowia i samopoczucie znacznie się poprawią, przejdź na dietę lekko strawną. Zacznij jeść kleiki, niewielkie ilości białego pieczywa i gotowanych warzyw – najlepiej marchewki. Stopniowo, ale dopiero po kilku dniach rozszerzaj swój jadłospis o gotowane chude mięso (drób, cielęcina), gotowane lub duszone warzywa, ryż, lekko strawne kasze (np. manna).
Po ataku kolki idź koniecznie do lekarza!
Po ataku kolki skontaktuj się ze swoim lekarzem. Powiedz, jakie objawy wystąpiły podczas napadu kolki. Być może lekarz zdecyduje, że konieczne jest usunięcie pęcherzyka żółciowego. Wtedy wystawi skierowanie do szpitala na planowy zabieg operacyjny.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta