ANGIODYSPLAZJA – choroba naczyniowa JELITA

2012-05-08 14:11

Angiodysplazja to drobna naczyniowa wada rozwojowa jelita, która często jest przyczyną niewyjaśnionego krwawienia w układzie pokarmowym oraz anemii.

ANGIODYSPLAZJA – choroba naczyniowa JELITA
Autor: thinkstockphotos.com Angiodysplazja to drobna naczyniowa wada rozwojowa jelita, która często jest przyczyną niewyjaśnionego krwawienia w układzie pokarmowym oraz anemii.

Angiodysplazja charakteryzuje się poszerzonymi krętymi naczyniami błony podśluzowej i śluzowej. Te zmiany widoczne są najczęściej w kątnicy i prawej części okrężnicy wstępującej. Do krwawień dochodzi z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Mogą być one ostre i masywne lub przewlekłe i nawracające. Przyczyny tej choroby lekarze upatrują w m.in. we wrodzonej krwotocznej teleangiektazji oraz ograniczonej twardziny skóry. Jednakże większość przypadków to izolowane zmiany. Główna przyczyna występowania angiodysplazji nie jest znana.

Angiodysplazja - objawy

Cechy charakterystyczne to:

  • nawracające krwawienie z przewodu pokarmowego
  • krew w stolcu

Angiodyspazja – diagnoza

W rozpoznaniu choroby stosuje się endoskopię, kolonoskopię lub panendoskopię. Istnieje też nowa metoda diagnozowania, tzw. endoskopia kapsułkowa, która umożliwia łatwiejsze dotarcie do jelita cienkiego. Metoda ta polega na połknięciu kapsułki zawierającej kamerę oraz nadajnik radiowy, który przesyła zdjęcia jelita cienkiego do odbiornika pacjenta.

Angiodyspazja – leczenie

W przypadku ostrej niedokrwistości przed wykonaniem planowanych zabiegów należy najpierw przetoczyć pacjentowi krew. Następni przy pomocy endoskopu przeprowadza się laserowe wypalanie zmian lub argonową koagulację plazmową. Konieczne może być również wycięcie uszkodzonej części jelita – ten zabieg wykonuje się tylko wtedy, gdy zmiany nie są zbyt rozległe. W przypadku gdy silnie krwawiące rany są niewidoczne w kolonoskopii, rozważa się utworzenie zatoru za pomocą angiografii. Angiodysplazję leczy się też metodami zachowawczymi. Stosuje się wtedy środki podtrzymujące homeostazę.