Zawsze jest dobry czas, by rzucić palenie, ale... Naukowcy podali konkretny wiek

2022-11-01 12:00

Nie jest tajemnicą, że im szybciej pozbędziemy się nałogu, tym lepiej. Badania potwierdzają, że rzucenie palenia, szczególnie w młodszym wieku, wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka zgonu związanego z ewentualnymi skutkami kontynuowania palenia. Naukowcy ustalili nawet konkretny wiek!

Zawsze jest dobry czas, by rzucić palenie, ale... naukowcy podali konkretny wiek
Autor: Getty Images Zawsze jest dobry czas, by rzucić palenie, ale... naukowcy podali konkretny wiek

Naukowcom udało się określić, w jakim wieku rzucenie palenia będzie najbardziej korzystne dla zdrowia. Palacze, którzy zrezygnują z palenia przed 35. rokiem życia będą narażeni na ryzyko zgonu w takim samym stopniu jak ci, którzy nigdy nie palili. 

Okazuje się, że jeśli rzucisz palenie po 35 r.ż., to także pozytywnie odbije się to na twoim zdrowiu, choć będziesz nieco bardziej narażony na ryzyko rozwoju chorób związanych z paleniem oraz na śmierć z ich powodu. 

Rzucanie palenia i jego skutki ściśle powiązane z wiekiem

Palacze, którzy zrezygnowali z palenia papierosów między 35 a 44 rokiem życia, wykazywali o 21 proc. wyższy wskaźnik zgonów w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły. Osoby, które przestały palić między 45 a 54 r.ż. były o 47 proc. bardziej narażone na zgon.

Poradnik Zdrowie: Palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Nie jest to pierwsze duże badanie, którego wnioski jasno wskazują, że 35 lat to optymalny wiek do rzucenia palenia, szczególnie dla osób, które zaczęły palić w młodym wieku.

Palenie papierosów predysponuje do rozwoju wielu groźnych chorób, przede wszystkim tych, dotyczących układu oddechowego i układu krążenia. Niestety, schorzenia te zazwyczaj są śmiertelne. Im szybciej nastąpi rezygnacja z palenia, tym większe szanse, że choroby związane z paleniem nie przyczynią się do zgonu w przyszłości.

Groźne choroby płuc, będące często wynikiem palenia to m.in. rak płuc, rozedma płuc, raka języka, rak krtani, rak tchawicy, POChP, astma oskrzelowa i gruźlica. Te związane z układem krążenia to m.in. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i zawał serca.