Skąd się bierze woda w płucach?
Płyn w opłucnej, lepiej znany jako woda w płucach, to płyn zbierający się w miąższu płucnym lub w jamie opłucnej. Pojawia się on w wyniku poważnych stanów chorobowych i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Woda w płucach może być następstwem różnych schorzeń. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie gromadzenia się płynu w opłucnej?
Spis treści
- Woda w płucach - przyczyny
- Woda w płucach - objawy
- Woda w płucach - rozpoznanie
- Woda w płucach - leczenie
Woda w płucach może być powodowana przez bardzo dużą ilość problemów medycznych i chorób, również tych niezwiązanych bezpośrednio z płucami. Najczęściej jednak przyczyną jest stan zapalny lub choroba nowotworowa.
Woda w płucach - przyczyny
Oprócz tego płyn w opłucnej może wystąpić w wyniku chorób autoimmunologiczych takich jak:
- toczeń rumieniowaty,
- toczeń polekowy,
- choroby reumatyczne (w tym reumatoidalne zapalenie stawów),
- ziarniaki Wegenera,
- sarkoidoza.
Występuje też przy:
- zatorowości płucnej,
- zakażeniach,
- wodobrzuszu,
- niedoczynności tarczycy,
- zawale serca,
- zawale płuca,
- niewydolności krążenia,
- urazach klatki piersiowej, spowodowanych np. wypadkiem lub w wyniku odmy samoistnej.
Woda w płucach zbiera się również podczas chorób wirusowych oraz bakteryjnych. Do tego grona należą choroby, jak: gruźlica oraz bakteryjne i wirusowe zapalenia płuc. Spotyka się ją również w wyniku zakażeń pasożytniczych.
Nowotwory, które grożą zbieranie się płynu w opłucnej, to:
- rak płuca,
- międzybłoniak opłucnej,
- rak jajników,
- rak piersi,
- rak układu chłonnego,
- rak jelita grubego,
- rak trzustki
- czy rak nerek.
Zdarza się też, że płyn powstaje w wyniku radioterapii. Oprócz tego istnieją przypadki wody w płucach spowodowanej ropniami podprzeponowymi i ropniami wątroby.
Woda w płucach - objawy
Objawy wody w płucach często są niejednoznaczne i zależą od czynnika, który ją wywołał oraz ewentualnych powikłań. Również ilość płynu gromadzącego się w opłucnej ma ogromny wpływ na symptomy.
Zazwyczaj pierwszą oznaką nieprawidłowości jest duszność i ucisk w klatce piersiowej. Wydzielina sprawia, że oddychanie jest utrudnione, co powoduje ból, a ruchomość klatki, wraz z gromadzeniem się płynu, zostaje coraz bardziej ograniczona. Boleści mogą też pojawić się w okolicy brzucha, a nawet promieniować na barki.
Płuca same w sobie nie mogą powodować bólu, jednak powiązanie opłucnej z nerwami międzyżebrowymi, już tak. Kolejnym objawem wody w płucach może być kaszel, powodowany przez ucisk na tkanki organu. Dolegliwości bólowe najczęściej występują przy stanach zapalnych i chorobach nowotworowych. Skutkiem nieleczonego gromadzenia się płynu w opłucnej może być nawet śmierć.
Woda w płucach - rozpoznanie
Rozpoznanie wody w płucach może zostać postawione na kilka sposobów. Podczas badania lekarskiego medyk opukuje klatkę piersiową. Dzięki tej metodzie jest w stanie wykryć obecność płynu poniżej 300-400 ml.
RTG klatki piersiowej może ujawnić jeszcze mniejsze ilości, bo już powyżej 200 ml. Badanie przeprowadzone w pozycji bocznej przynosi dokładniejszy wynik badania. USG z kolei wykrywa obecność wody w płucach już od 100 ml, a TK klatki piersiowej – od 50 ml.
Badania płynu opłucnego:
- badania biochemiczne (poziomy białka, glukoza, amylaza, DH pH, cholesterol, trójglicerydy),
- hematokryt,
- skład komórkowy (neutrofilia: zakażenia bakteryjne, limfocytoza: gruźlica i nowotwory, eozynofilia: w zakażeniach pasożytniczych), dają lepszy wgląd w stan chorego.
Woda w płucach - leczenie
Leczenie wody w płucach zależne jest bowiem od przyczyny, która doprowadziła do wysięku. Lekarz po odkryciu, że w opłucnej zebrał się płyn, ustala najpierw jego charakter. Może być on zapalny, nowotworowy lub przesiękowy. Dzięki temu łatwiej jest zawęzić obszar poszukiwań dla postawienia prawidłowej diagnozy i głównej przyczyny gromadzenia się wody w płucach, by móc ją wyeliminować wdrażając adekwatne leczenie: antybiotykoterapię, leczenie onkologiczne lub inne.
Nie zawsze jest to jednak możliwe – jeżeli choroby podstawowej nie da się wyleczyć, można stosować wyłącznie leczenie objawowe wody w płucach, np. poprzez torakocentezę, czyli nakłucie jamy opłucnej. Jest to swego rodzaju drenaż, który odprowadza zalegający płyn, zmniejszając duszności i dolegliwości bólowe, gdy płuco się rozpręża.
Nakłucie może jednak nie wystarczyć i wtedy stosuje się chirurgiczne odprowadzenie płynu. Stosuje się wtedy torakotomię, czyli otwarcie klatki piersiowej. Może też dojść do sytuacji, w której niezbędna jest dekortykacja, czyli wycięcie części płuca. Zabieg ten jednak, choć może wiązać się z komplikacjami (uszkodzenie nerwów i innych narządów, obrzęk, przeciek powietrza, wyciek chłonki, zator powietrzny), nie wpływa na wydolność oddechową.
Czytaj też:
- Zapalenie opłucnej - przyczyny, objawy i leczenie
- Zator płucny (zator tętnicy płucnej) – objawy, przyczyny, zapobieganie
Porady eksperta