Wirusowe zapalenie płuc - objawy, diagnostyka, leczenie
Wirusowe zapalenie płuc to choroba pojawiająca się zwykle jako powikłanie grypy, częściej występuje u dzieci niż dorosłych. Zarazić się nią można przez kontakt z zakażonymi osobami, najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie jesienno-zimowym, w czasie epidemii grypy.
Spis treści
Wirusowe zapalenie płuc może być wywołane przez wirusa grypy, wirusa RSV albo adenowirusy.
Czytaj też:
Objawy wirusowego zapalenia płuc są dość charakterystyczne i dotyczą całego układu oddechowego:
- katar
- ból gardła
- podwyższona temperatura
- ból głowy
- ból mięśni
- dreszcze
- suchy kaszel
- bolesność w okolicy klatki piersiowej, promieniująca do brzucha
- szmery oddechowe
- duszność
Może pojawić się zapalenie błony śluzowej krtani, tchawicy i oskrzeli.
Wśród najważniejszych zaleceń dotyczących profilaktyki jest unikanie skupisk ludzkich w czasie intensywnych zachorowań wirusowych i zaszczepienie się przeciwko grypie!
Wirusowe zapalenia płuc: diagnostyka
Gdy istnieje przypuszczenie istnienia zapalenia płuc, lekarz kieruje pacjenta na prześwietlenie płuc (RTG płuc) i zleca badanie krwi. jeśli przypuszczenia potwierdzają się chory ma w badaniu krwi podwyższone stężenia białka ostrej fazy CRP i podwyższoną liczbę limfocytów, a na zdjęciu płuc widoczne są zlewające się zacienienia.
Wirusowe zapalenia płuc: leczenie
Przeważnie w czasie leczenia wirusowego zapalenia płuc chory przebywa w domu, leczenie szpitalne jest niezbędne w przypadku bardzo małych dzieci bez względu na to jaki przebieg ma infekcja.
W przypadku wirusowego zapalenia płuc podawanie antybiotyków nie jest konieczne.
W leczeniu wirusowego zapalenia płuc najważniejsze jest usuwanie wydzieliny oskrzelowej, aby tak się stało poza lekami wykrztuśnymi niezbędne jest regularne oklepywanie pleców i pojenie dziecka. Choroba trwa przeważnie od kilu dni do około tygodnia.
Polecany artykuł:
Porady eksperta