Usunięcie płuca. Kiedy trzeba usunąć płuco?

2013-03-15 13:46

Usunięcie części lub całego płuca jest nieraz jedyną metodą leczenia chorób płuc: raka płuc, rozedmy, ropnia lub zawału płuca. Poważnym problemem pozostaje wciąż leczenie różnych rodzajów raka płuc - w tych przypadkach najczęściej dochodzi do resekcji płuca.

Usunięcie płuca. Kiedy trzeba usunąć płuco?
Autor: Photos.com Usunięcie płuca. Kiedy trzeba usunąć płuco?

Spis treści

  1. Usunięcie płuca: przyczyny
  2. Inne choroby płuc, które mogą doprowadzić do operacji
  3. Czy usunięcie płuca jest bezpieczne?

Czasami usunięcie części płuca wystarczająco wcześnie zatrzymuje groźną chorobę. Obserwacje pacjentów dowodzą, że bez płuca można normalnie funkcjonować. Kiedy konieczne jest usunięcie części płuca?

Usunięcie płuca: przyczyny

  • płat płuca usuwany jest u osób, u których wykryto zmiany nowotworowe. Guzy usuwa się razem z fragmentem płuca.
  • przyczyną usunięcia części lub całego płuca są stany zapalne po przebytych chorobach, np. gruźlicy;
  • operacja może być spowodowana zmianami wrodzonymi płuc, np. rozedmą;
  • w nielicznych przypadkach operacja płuc konieczna jest w leczeniu ropnia płuca lub po zawale płuca.

Aby zapobiec niechcianym przerzutom/powikłaniom zazwyczaj konieczne jest łączenie skutecznych metod leczenia. Czasami operację poprzedza antybiotykoterapia, chemioterapia, a po zabiegu może być stosowana radioterapia (w przypadku leczenia zmian nowotworowych).

CZYTAJ >> Na czym polega resekcja (usunięcie) płuca?

Inne choroby płuc, które mogą doprowadzić do operacji

  • Zawał płuc

Przyczyną zawału płuc są zakrzepy w żyłach dolnej połowy ciała. Pojedyncze lub mnogie fragmenty zakrzepów mogą dostać się do płuc i zablokować naczynia w płucach. Dopływ krwi do takiego fragmentu płuca staje się niemożliwy i następuje jego martwica. Zawał objawia się nagłymi trudnościami z oddychaniem i w ciągu kilku minut może doprowadzić do śmierci chorego. Chorobę leczy się farmakologicznie oraz poprzez podawanie tlenu. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna, w celu usunięcia skrzepów.

Przyczyną ropnia płuca może być zejście zapalenia płuc. W większości przypadków wystarczy leczenie antybiotykami, ale w sytuacji, gdy ropień jest zmianą o grubej ścianie i antybiotyki nie przenikają przez nią wystarczająco dobrze, stosuje się leczenie chirurgiczne.

Czy usunięcie płuca jest bezpieczne?

Zabieg usunięcia płuca lub jego fragmentu jest zupełnie bezpieczny. Pacjent może prawie normalnie żyć. Wystrzegać się musi nadmiernego wysiłku fizycznego. Przy oszczędnym trybie życia brak płuca może być praktycznie nieodczuwalny.