Tlenoterapia w domu – czy jest bezpieczna?
Oddychanie to podstawowa i nadrzędna potrzeba fizjologiczna każdego organizmu. I o ile bez jedzenia czy picia jesteśmy w stanie przeżyć kilka dni, to już po kilku minutach bez tlenu zaczynamy się dusić. Coraz częściej jesteśmy lekarzem we własnym domu i w razie choroby sami kontrolujemy stan naszego zdrowia. Ostatnimi czasy wiele osób wypożycza koncentratory tlenu i stosuje domową tlenoterapię. Na czym polega wspomniany zabieg, i co najważniejsze – czy jest bezpieczny?
Tlenoterapia jest zabiegiem leczniczym stosowanym w placówkach medycznych lub w warunkach domowych. To dostarczanie do organizmu powietrza o zwiększonym stężeniu tlenu. Organizm ludzki jest w stanie zapewnić sobie określoną ilość tlenu. Jednak w stanach niewydolności oddechowej czy schorzeniach krążenia, może wymagać dodatkowej jego ilości. Tlen medyczny, to produkt leczniczy, który w przypadku niektórych chorób może by podawany w warunkach domowych.
Spis treści
Rodzaje tlenoterapii
Wyróżniamy dwa rodzaje tlenoterapii – bierną i czynną.
Tlenoterapia bierna stosowana jest u osób, które są w stanie samodzielnie oddychać - w przypadku ostrej lub przewlekłej niewydolności oddechowej.
Tlen doprowadzany jest do dróg oddechowych za pomocą wąsów tlenowych lub maski.
Ten rodzaj tlenoterapii wykorzystywany jest w przypadku, gdy saturacja płuc wynosi poniżej 92 procent. Podanie tlenu może być przeprowadzone zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych.
Z kolei tlenoterapia czynna stosowana jest u osób, które nie są w stanie samodzielnie oddychać.
Kluczową kwestią podczas tlenoterapii jest dobór odpowiedniego stężenia tlenu. Należy mieć na uwadze, że nieodpowiednio dobrane może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych:
- zapalenia tchawicy,
- zapalenia oskrzeli,
- upośledzenia czynności rzęsek w drogach oddechowych
- lub wytworzenia błon szklistych.
Przed uruchomieniem koncentratora tlenu należy skonsultować się ze specjalistą, w przeciwnym razie możemy wyrządzić sobie krzywdę.
Tlenoterapia w domu - dla kogo jest przeznaczona?
Domowe leczenie tlenem zaczęto stosować w latach sześćdziesiątych XX wieku. Właśnie wtedy została opracowana metoda magazynowania ciekłego tlenu w specjalnych pojemnikach, które wytrzymują wysokie ciśnienie gazu, jak i zapewniają odpowiednio długie i bezpieczne jego stosowanie.
Tlenoterapia przeprowadzana w warunkach domowych przeznaczona jest głównie dla osób z chorobami płuc, do których zalicza się:
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP),
- rozedmę płuc
- czy choroby śródmiąższowe płuc.
Terapia powinna być prowadzona u osób, których saturacja wynosi poniżej 92 proc. i tych, które dostrzegają u siebie cechy duszności.
O zakwalifikowaniu pacjenta do tego rodzaju leczenia zawsze decyduje specjalista. Pacjent, któremu zalecono tlenoterapię domową, choć korzysta z urządzenia samodzielnie, powinien być w stałym kontakcie z lekarzem.
Koncentrator tlenu jest urządzeniem przeznaczonym nie tylko dla osób chorych, ale także i zdrowych.
Tlenoterapia przyspiesza krążenie krwi i poprawia przemianę materii. Ponadto wysoka zawartość tlenu we wdychanym powietrzu usuwa z organizmu toksyny, a co za tym idzie pomaga w walce z nadwagą czy wysokim poziomem cholesterolu.
Tlenoterapia w domu - efekty
Tlenoterapia przeprowadzona w domu umożliwia poprawę jakości życia. Zmniejsza częstotliwość nawrotu infekcji układu oddechowego.
Po podaniu tlenu saturacja powinna utrzymywać się na poziomie 94-98 proc.
Jeżeli mimo wszystko nadal pojawiają się duszności należy skontaktować się z lekarzem.
Czytaj też:
- Tlenoterapia - wskazania i korzyści
- Rehabilitacja oddechowa po COVID-19 - jak przebiega i komu przysługuje?
- Pozycje ułatwiające oddychanie w razie wystąpienia duszności
Porady eksperta