Rośliny oczyszczające powietrze: lista skutecznych roślin według NASA

2019-05-20 10:40

Rośliny oczyszczające powietrze pozwalają stworzyć zdrowsze warunki życia we własnym mieszkaniu. Samodzielnie niełatwo jest poprawić jakość powietrza na zewnątrz i walczyć z wszechogarniającym smogiem, dlatego warto wykorzystać moc roślin oczyszczających powietrze, które pomogą nam uzyskać zdrowsze warunki życia we własnym domu. Poznajcie ich listę, stworzoną przez słynną amerykańską agencję NASA.

Rośliny oczyszczające powietrze: zapoznaj się z ich listą!
Autor: gettyimages.com Rośliny oczyszczające powietrze powinny znajdować się blisko okna.

Spis treści

  1. Rośliny oczyszczające powietrze: z jakimi zanieczyszczeniami sobie poradzą?
  2. Rośliny oczyszczające powietrze - lista NASA
  3. Co oprócz roślin doniczkowych oczyszczających powietrze?

Rośliny oczyszczające powietrze są jednym ze sposobów na zdrowsze funkcjonowanie we własnym domu. A spędzamy w nim niemało czasu. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aż 90% czasu spędzamy wewnątrz budynków, a nie na zewnątrz. Oczywiście do tego odsetka wliczyć należy godziny spędzone w szkole/pracy, w sklepie, na siłowni, u fryzjera itp. Na jakość panującego tam powietrza zazwyczaj nie mamy dużego wpływu, ale już na to, czym oddychamy we własnym mieszkaniu - jak najbardziej.

Rośliny oczyszczające powietrze: z jakimi zanieczyszczeniami sobie poradzą?

Choć w ostatnich latach, w związku z zatrważającą obecnością smogu w powietrzu w wielu polskich miastach, wiele mówi się o konieczności zwiększania świadomości dbania o jakość powietrza na zewnątrz, często nie zdajemy sobie sprawy, ile zanieczyszczeń mamy w domu.

  • Zanieczyszczenia biologiczne - czyli te wytwarzane przez... nas samych. Należą do nich m. in. pot, łupież, złuszczony naskórek, które krążą i rozkładają się w powietrzu.
  • Zanieczyszczenia chemiczne - jesteśmy nimi otoczeni z każdej strony, bo używamy wielu produktów chemicznych: kosmetyków czy detergentów. Związki chemiczne występują również w dużym natężeniu podczas remontu, np. w trakcie nakładania tynku, w gipsie. Szczególnie groźne są Lotne Związki Organiczne (LZO), ponieważ działają wyjątkowo intensywnie pod wpływem ogrzewania. LZO dzielą się na 3 grupy, w najgroźniejszej, grupie A znajdują się m. in. formaldehyd, benzen, arsen, benzo(a)piren, ołów, pyły PM2,5 i PM10. Zanieczyszczenia chemiczne powoduje również należący do tej grupy tlenek węgla (czad). Emitowany jest za pośrednictwem urządzeń działających na gaz, benzynę, ropę naftową.
  • Zanieczyszczenia elektromagnetyczne - nie produkują zanieczyszczeń w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale fale elektromagnetyczne, które również mogą negatywnie działać na zdrowie. Te sprzęty to m. in.: telewizory, komputery, radioodbiorniki. 
  • Zanieczyszczenia z zewnątrz - obecne w smogu pyły PM2,5, PM10, a także benz(o)apiren i metale ciężkie również mogą się przedostać do środka np. przez otwarte okna.

Zanieczyszczenia biologiczne mogą powodować alergię, te chemiczne - zmęczenie, podrażnienia gardła, oczu, nosa, a nawet rozwój chorób przewlekłych (m. in. astmy). Zatrucie czadem - bezwonnym i niewidocznym - wywołuje palpitacje serca, ociężałość, kłopoty z poruszaniem, może nawet doprowadzić do śmierci.

Natomiast na temat szkodliwości działania fal elektromagnetycznych od lat toczą się naukowe dyskusje - część badaczy twierdzi, że mogą być groźne dla człowieka, inni - że nie. Faktem pozostaje jednak wpisanie przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem pola elektromagnetycznego radiofalowego i pola elektromagnetycznego niskiej częstotliwości do kategorii B, co oznacza, że są przypuszczalnie rakotwórcze.

Warto wiedzieć

Pamiętaj, że niektóre rośliny oczyszczające powietrze... mogą okazać się niebezpieczne dla dzieci i zwierząt, chcących spróbować ich liści bądź owoców. Dlatego najlepiej nie umieszczać tego typu roślin w pokoju dziecięcym, a te w innych pomieszczeniach umiejscowić poza zasięgiem rąk i buzi dziecka czy łapek i pyszczka zwierzęcia.

Dowiedz się więcej: Trujące rośliny doniczkowe w twoim domu

Rośliny oczyszczające powietrze - lista NASA

Rośliny oczyszczające powietrze to rozwiązanie, które pomoże uporać się z zanieczyszczeniami wewnątrz budynków. Czemu rośliny zawdzięczają swoją oczyszczającą moc? W procesie fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a oddają niezbędny nam do życia tlen.

Właściwością roślin oczyszczających powietrze jest neutralizowanie metali ciężkich - m. in. ołowiu, miedzi, kadmu i cynku - a także dwutlenku węgla. 

Rośliny doniczkowe odfiltrowują groźne Lotne Związki Organiczne, m. in.: 

  • formaldehyd - działający szkodliwie na układ oddechowy i układ odpornościowy, a także na skórę. Znajdziemy go m. in. w mydłach, kremach, dezodorantach, ponieważ jest środkiem konserwującym
  • benzen - toksyczny i rakotwórczy, obecny w klejach, farbach
  • ksylen - również o właściwościach rakotwórczych, używany w środkach do konserwacji drewna i lakierach
  • amoniak - stosowany do czyszczenia biżuterii, wywabiania plam; powoduje zaburzenia oddechowe, bóle głowy, obrzęki płuc
  • toluen - rozpuszczalnik farb i lakierów, używany przy produkcji leków i barwników

Już w 1989 roku NASA w swoim raporcie "Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement"6 opublikowała listę roślin, które najskuteczniej oczyszczają powietrze.

Lista roślin doniczkowych oczyszczających powietrze stworzona przez NASA

epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
    Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu, ksylenu, benzenu.
    skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
      Ogranicza obecność w powietrzu benzenu, acetonu i formaldehydu - nie tylko oczyszcza powietrze, ale działa również nawilżająco.
      daktylowiec niski (Phoenix roebelenii)
        Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu, benzenu, amoniaku, ksylenu, toulenu.
        nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)
          Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu i ksylenu.
          Nephrolepis obliterata
            Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu i ksylenu.
            zielistka Stenberga (Chlorophytum comosum)
              Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu, benzenu oraz tlenku węgla (czadu). Chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym.
              aglaonema (Aglaonema modestum)
                Ogranicza obecność w powietrzu amoniaku, toluenu i benzenu.
                palma bambusowa (Chamaedorea seifrizii) Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu, amoniaku, toluenu, ksylenu i benzenu.
                figowiec płaczący/fikus benjamina (Ficus benjamina) Ogranicza obecność w powietrzu benzenu, amoniaku i formaldehydu.
                anturium Andrego (Anthurium andreanum) Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu, ksylenu, amoniaku, toulenu. Przeczytaj także: Anturium - co warto wiedzieć o tej roślinie?
                liriope szafirkowata (Liriope spicata) Ogranicza obecność w powietrzu ksylenu, formaldehydu, amoniaku.
                palma biczowa/rapis wyniosły (Rhapis excelsa) Ogranicza obecność w powietrzu ksylenu, formaldehydu i amoniaku.
                gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii) Ogranicza obecność w powietrzu benzenu i formaldehydu.
                dracena wonna (Dracaena fragrans) Ogranicza obecność w powietrzu benzenu i formaldehydu i tlenku węgla (czad). Przeczytaj także: Dracena - co warto wiedzieć o tej roślinie?
                bluszcz pospolity (Hedera helix) Ogranicza obecność w powietrzu benzenu, formaldehydu i ksylenu.
                sansewieria gwinejska/wężownica gwinejska (Sansevieria trifasciata) Ogranicza obecność w powietrzu benzenu i formaldehydu. Wężownica zapewnia dostęp do tlenu przez całą dobę, ponieważ filtruje dwutlenek węgla również w nocy.
                dracena obrzeżona (Dracaena marginata) Ogranicza obecność w powietrzu benzenu, formaldehydu i tlenku węgla (czad).
                chryzantema wielokwiatowa (Chrysanthemum morifolium) Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu, benzenu, amoniaku i ksylenu.
                aloes (Aloe vera) Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu i benzenu.
                areka (Chrysalidocarpus lutescens) Ogranicza obecność w powietrzu ksylenu.
                chamedora wytworna (chamaedorea elegans) Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu, ksylenu i amoniaku.
                dracena deremeńska (Dracaena deremensis) Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu, benzenu i ksylenu.
                filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens) Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu. Przeczytaj także: Filodendron - co warto wiedzieć o tej roślinie?
                paprotka (Nephrolepis exaltata) Ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu i ksylenu.
                Warto wiedzieć

                Co oprócz roślin doniczkowych oczyszczających powietrze?

                • Pamiętaj o codziennym wietrzeniu każdego z pomieszczeń przez około 10-15 minut.
                • Nie przegrzewaj się - optymalna temperatura w pokoju dziennym to około 18-21 stopni Celsjusza, w sypialni nawet 17-19 stopni Celsjusza. Najcieplejszym pomieszczeniem powinna być łazienka - około 25 stopni Celsjusza.
                • Dywany, meble pokryte pluszem, grube i ciężkie materiały sprzyjają osadzaniu się kurzu, lepiej więc z nich zrezygnować i postawić na obicie z materiałów syntetycznych.
                • W łazience lepszym rozwiązaniem, nadającym pomieszczeniu zapachu, będą mieszanki suszonych ziół czy kwiatów w woreczkach niż spryskiwanie jej aerozolem, generującym drobiny freonu.
                • Ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza, które można uzyskać, rozwieszając na kaloryferze mokre ręczniki lub pojemniki z wodą. Każdego dnia trzeba jednak odparowywać około 5 litrów wody, wiec bardziej wygodnym rozwiązaniem może być kupno nawilżacza.

                Źródła:

                1. http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0020/248600/Combined-or-multiple-exposure-to-health-stressors-in-indoor-built-environments.pdf

                2. A. Boixière-Asseray, G. Chaudet, Rośliny oczyszczające powietrze. Zielone filtry antysmogowe, Muza 2018