Obrzęk płuc zawsze wymaga natychmiastowej reakcji. Poznaj przyczyny, objawy, leczenie
Obrzęk płuc to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia, a najlepiej zespołu reanimacyjnego, bo właśnie od szybkości interwencji uzależnione jest powodzenie leczenia w przypadku obrzęku płuc. Przeczytaj, jakie są przyczyny i objawy obrzęku płuc oraz dowiedz się, jak przebiega leczenie.
Spis treści
Obrzęk płuc to sytuacja, w której w pęcherzykach płucnych zamiast powietrza zaczyna zbierać się płyn wysiękowy. Dzieje się tak, gdy serce nie może przepompować krwi znajdującej się w naczyniach płucnych (włośniczkach płucnych) do innych narządów. Zalegająca krew zaczyna dostawać się więc do pęcherzyków płucnych przez ich ścianki.
Utrudnia to sprawną wymianę gazową w płucach i prowadzi do niedotlenienia organizmu. Jest to moment bardzo niebezpieczny dla życia człowieka. Dlatego osoby, które mają stwierdzoną jakąś chorobę układu krążenia, powinny dbać o odpowiednie leczenie i stale być pod kontrolą lekarza, bo zaawansowane postaci takich schorzeń mogą doprowadzić do obrzęku płuc.
Obrzęk płuc - objawy
Chory z obrzękiem płuc wygląda bardzo charakterystycznie: zwykle siedzi i ze wszystkich sił próbuje łapać powietrze - przez usta. Można to określić jako sapka, szybkie dyszenie. Do tego jest zdenerwowany i spocony. Widząc tak zachowującego się człowieka należy natychmiast wezwać karetkę.
Co może wskazywać na obrzęk płuc?
- szybko narastająca duszność - chory może odczuwać nieznaczną ulgę w pozycji siedzącej
- utrudnione, przyspieszone oddychanie, płytkie wdechy i krótkie wydechy
- w obrębie płuc słyszalne jest bulgotanie, trzeszczenie lub świsty, czasem nawet bez pomocy stetoskopu
- bladość skóry lub sinica
- zimny pot
- przepełnienie żył szyjnych
- kołatanie serca
- uczucie niepokoju
- niskie lub wysokie ciśnienie krwi
- kaszel - początkowo kaszel suchy, z czasem pojawia się kaszel mokry - pacjent może zacząć odkrztuszać pienistą żółtą wydzielinę podbarwioną krwią
Obrzęk płuc - przyczyny
Najczęstszą przyczyną obrzęku płuc jest niewydolność lewej komory serca (obrzęk płuc pochodzenia sercowego). Do niewydolności dochodzi zaś z takich powodów jak:
Poza tym, do obrzęku płuc mogą prowadzić inne, niesercowe, przyczyny:
- urazy
- substancje toksyczne (toksyczny obrzęk płuc), jak np. środki ochrony roślin
- inhalacja dymem
- choroba wysokościowa
- u osób obciążonych chorobą układu krążenia - nawet "zwykła" infekcja:
- zapalenie trzustki
- zachłyśnięcie płynem
- reakcja alergiczna
- przewodnienie
- choroba nerek
- narkotyki stosowane dożylnie
Obrzęk płuc - rozpoznanie
Jeśli pacjent z obrzękiem płuc nie otrzyma w porę pomocy lekarskiej, może umrzeć. Ale dzięki sprawnej interwencji obrzęk szybko ustąpi. Trzeba jak najszybciej zmniejszyć duszność i poprawić utlenowanie krwi. Pacjent powinien siedzieć, leżeć nie wolno. Nie powinno się także nic jeść ani pić. Choremu podaje się leki uspokajające i podłącza go do respiratora, by ułatwić oddychanie i dać odpocząć zmęczonym wysiłkiem mięśniom oddechowym.
Po opanowaniu obrzęku płuc należy pogłębić diagnostykę, by ustalić, z jakiego powodu do niego doszło i wdrożyć odpowiednie leczenie podstawowej choroby.
Badania pomagające wykryć obrzęk płuc to:
Obrzęk płuc - leczenie
Jeżeli znana jest już przyczyna choroby, pacjentowi można aplikować odpowiednie leki. Gdy winowajcą było zbyt wysokie ciśnienie krwi, stosuje się leki rozszerzające naczynia. Gdy obrzęk wywołało zbyt niskie ciśnienie - leki powodujące jego wzrost. W przypadku arytmii podaje się leki przeciwarytmiczne lub wykonuje zabieg kardiowersji. Zaleca się także leki moczopędne, które przyspieszają usuwanie płynu z płuc.
Po wyjściu ze szpitala, pacjent powinien ostrożnie i stopniowo wracać do normalnej aktywności.
Porady eksperta