Katar męczy cię częściej niż innych? Winne mogą być groźne grzyby

2024-12-24 0:43

Grzyby chorobotwórcze chętnie osiedlają się w nosach osób z astmą i katarem siennym, wpływając na zaostrzenie przebiegu tych schorzeń. Naukowcy zastanawiają się teraz nad czymś jeszcze: a może to od grzybicy wszystko się zaczyna?

Katar męczy cię częściej niż innych? Winne mogą być groźne grzyby
Autor: GettyImages

Teoretycznie to nic dziwnego, że w nosach chorych ludzi częściej występują patogeny. To sytuacja z pozoru analogiczna jak przy przewlekłych chorobach płuc - u osób nimi dotkniętych zdecydowanie częściej dochodzi przecież do zakażeń trudnymi do leczenia bakteriami opornymi na antybiotyki.

Do nadkażeń bakteryjnych generalnie dochodzi w organach osłabionych, z uszkodzoną warstwą ochronną itd.

Wobec tego nietrudno zrozumieć, że nadwyrężony ciągłymi katarami nos, z wysuszoną śluzówką, z gorzej działającymi rzęskami, łatwiej poddaje się grzybom.

A co, jeśli grzyby były pierwsze i przyczyniły się do rozwoju astmy i kataru siennego?

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do alergologa?

Grzyby a epidemia alergii - nowy trop?

Wyniki interesujących, międzynarodowych badań dotyczących specyficznej mikrobioty w nosie osób z problemami alergicznymi opublikowano 17 grudnia w czasopiśmie "Frontiers in Microbiology".

Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa i astma to dwie najczęstsze przewlekłe choroby dróg oddechowych w krajach zachodnich. Na całym świecie katar sienny dotyka ponad 400 milionów ludzi, a astma to problem 260 milionów.

 Chociaż wiemy, jakie czynniki alergii sprzyjają, wciąż nie ma ostatecznej pewności, skąd się problem w ogóle bierze, a także jak dochodzi do powikłań nadmiernej reakcji układu odpornościowego.

W poszukiwanie potencjalnych przyczyn włączył się między innymi prestiżowy Uniwersytet George'a Washingtona.

Biolog obliczeniowy Marcos Pérez-Losada i jego współpracownicy przeanalizowali pod kątem grzybów próbki z nosa ponad 300 dzieci i młodzieży. Ponad 200 osób spośród badanych mierzyło się z alergią, reszta stanowiła grupę kontrolną.

Naukowcy odkryli, że osoby z alergicznym nieżytem nosa i z astmą miały bardziej zróżnicowane i liczniejsze populacje grzybów w nosie.

Grzybica - problem alergika

Co taka różnorodność grzybów w nosie może w praktyce oznaczać?  Według Luísa Delgado, immunologa z portugalskiego Uniwersytetu w Porto, również zaangażowanego w projekt:

W próbkach osób z alergicznym nieżytem nosa stwierdziliśmy znacznie większą różnorodność grzybów i inną strukturę kolonii grzybów w porównaniu z osobami zdrowymi z grupy kontrolnej. Może to sugerować, że alergiczny nieżyt nosa zwiększa różnorodność i zmienia skład mikrobiomu górnych dróg oddechowych.

Może to grzyby atakują w taki sposób nasz układ immunologiczny, że alergia jest w istocie już odpowiedzią na ich obecność - zastanawiają się badacze.

Zobacz: Przyprawy na katar

Te grzyby znaleziono w nosach alergików z katarem siennym

Najbardziej złożoną mikroflorę w nosie miały osoby zmagające się z katarem siennym i astmą równocześnie.

Gatunki grzybów, które naukowcy stwierdzili w większej liczebności u osób z alergią w porównaniu z grupą kontrolną, obejmują:

  • Malassezia, grzyb, który przyczynia się do łupieżu i trądziku,
  • Aspergillus, grupa grzybów wywołująca aspergilozy, najczęściej przyjmujące grzybicy dróg oddechowych i grzybicy płuc. Aspergillus może zajmować również inne układy i narządy – skórę, mózg, oczy, nerki, wątrobę czy serce.
  • Candida - grzyby kojarzone z pleśniawkami, ale też odpowiedzialne za grzybice układu pokarmowego
  • Penicillium - słynny pogromca bakterii, naturalny antybiotyk.

Dr Delgado dodaje, że w nosach alergików wykryto grzyby, które są znanymi alergenami lub dość opornymi na leczenie grzybami chorobotwórczymi.

Sugeruje to, że jama nosowa jest głównym rezerwuarem grzybów, które mogą być zaangażowane w rozwój alergicznego nieżytu nosa i astmy

- mówi badacz.

Ostateczne rozstrzygnięcie, czy to alergia napędza grzyby do nosa, czy też jednak jest odwrotnie, wymaga czasu i starannych obserwacji podkreślają naukowcy.

Jednorazowe badanie czy krótka obserwacja nie pozwalają kontrolować wszystkich zmiennych i wnioskować rozstrzygająco.

Tak czy owak - jeśli mierzysz się z alergią i jej objawy ostatnio się zaostrzają, trzeba wziąc pod uwagę, że może to być infekcja grzybicza.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor: