Inhalator czy nebulizator? Jak używać inhalatora kieszonkowego i nebulizatora?

2014-10-14 15:48

Jak używać inhalatora? To zależy od jego rodzaju. W przypadku tradycyjnego inhalatora ciśnieniowego należy uwolnić dawkę leku, wykonując jednocześnie powolny wdech. Z kolei inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe, czyli tzw. nebulizatory, nie wymagają koordynacji wdechu z uwolnieniem dawki leku, dlatego są o wiele prostsze w obsłudze niż inhalatory kieszonkowe. Sprawdź, jak stosować inhalator.

Jak używać inhalatora kieszonkowego i nebulizatora?
Autor: Photos.com Jak używać inhalatora kieszonkowego i nebulizatora?

Spis treści

  1. Inhalator kieszonkowy - jak go stosować?
  2. Nebulizator - jak go stosować?

Inhalator to urządzenie, za pomocą którego można podać leki bezpośrednio do dróg oddechowych. W zależności od substancji czynnych zawartych w inhalatorach, działają one rozkurczająco lub przeciwzapalnie. Jak używać inhalatora, by skutecznie złagodzić dolegliwości związane z katarem, astmą czy alergią?

Inhalator kieszonkowy - jak go stosować?

Inhalatory kieszonkowe, czyli ciśnieniowe i proszkowe, są małe i wygodne - chory może je mieć przy sobie i użyć zawsze wtedy, gdy czuje taką potrzebę. W związku z tym są polecane alergikom i astmatykom.

Inhalator proszkowy może występować pod wieloma postaciami, jednak najpopularniejszą jest dysk, ponieważ siła, która jest potrzebna, by wciągnąć lek, jest niewielka. Dzięki temu mogą go stosować zarówno dzieci, jak i osoby starsze, jak również osoby z POChP.

  • Otwórz pokrywkę. W tym momencie zobaczysz dźwigienkę. Przesuń ją do końca -  w ten sposób załadujesz lek do komory.
  • Wypuść powietrze z ust, włóż inhalator do ust i wykonaj głęboki wdech. Zatrzymaj powietrze w płucach na ok. 10 sekund. Tylko wtedy lek będzie mógł osadzić się na płucach i efektywnie zadziałać.
  • Wyjmij inhalator z ust i wypuść powietrze.
Ważne

Po każdym użyciu inhalatora, należy dokładnie wypłukać usta. Zapobiegnie to powstawaniu grzybicy jamy ustnej, jak i aft.

Inhalator ciśnieniowy składa się z 3 części: ze zbiorniczka z lekiem pod ciśnieniem, ustnika i zatyczki, która chroni przed ubrudzeniem. W przypadku stosowania tego typu inhalatora konieczne jest zsynchronizowanie uwolnienia dawki leku z wdechem.

  • Zdejmij zatyczkę z inhalatora.
  • Wykonaj wydech, lekko odchyl głowę do tyłu. Następnie włóż końcówkę inhalatora do ust (zbiorniczkiem do góry), przytrzymaj go zębami i szczelnie obejmij ustami.
  • Wciśnij zbiorniczek, jednocześnie biorąc powolny, głęboki wdech.
  • W szczytowej fazie wdechu, wstrzymaj oddech na około 10 sekund. Dzięki temu lek dotrze do płuc i będzie bardziej efektywny.
  • Wyjmij inhalator i powoli wypuść powietrze ustami.

W zależności od zaleceń lekarza, wdechy należy powtórzyć 2-4 razy, przy czym przerwa między nimi powinna wynosić minutę. Po zakończeniu inhalacji nałóż z powrotem zatyczkę.

To ci się przyda

» Nie trzymaj inhalatora w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze. Najlepsza jest temperatura pokojowa.

» W warunkach domowych wystarczy stosować inhalator ze sprężarką min. 2 bary.

» Dla dziecka i osoby starszej warto wybrać inhalator z regulacją przepływu.

Nebulizator - jak go stosować?

Gdy choroba układu oddechowego ma przebieg ciężki, zamiast inhalatora kieszonkowego lepiej wybrać  inhalator pneumatyczny lub ultradźwiękowy, czyli tzw. nebulizator. Jest on łatwiejszy w użyciu i co najważniejsze, podczas jego stosowania nie ma konieczności koordynowania wdechu z uwolnieniem dawki leku, co umożliwia skuteczną inhalację u dzieci czy osób starszych. Podpowiadamy, jak stosować inhalatory pneumatyczne:

  • Do nebulizatora pneumatycznego wlej odmierzoną dawkę leku i 3-4 ml 0,9% fizjologicznego roztworu soli. (pod warunkiem, że chory nie stosuje leków konfekcjonowanych, które należy stosować bez rozcieńczenia).
  • Połącz nebulizator z ustnikiem lub maską, a następnie nebulizator z kompresorem za pomocą dołączonego przewodu.
  • Przyjmij odpowiednią pozycję (siedzącą lub leżącą - zależy od rodzaju stosowanego inhalatora).
  • Przyłóż maskę do twarzy tak, aby szczelnie do niej przylegała (tylko wtedy można osiągnąć pełną skuteczność leczenia). W przypadku nebulizacji przez ustnik, należy go przytrzymać zębami i szczelnie objąć ustami.
  • Włącz urządzenie. Wykonuj spokojnie, powolne i głębokie wdechy przez usta, a na szczycie wdechu na krótko zatrzymał oddech. Oddychaj w ten sposób do momentu opróżnienia pojemnika na lek. Po zakończonej inhalacji wypłucz usta.
  • Wyłącz urządzenie i rozkręć nebulizator. Następnie wszystkie plastikowe części: nebulizator, ustnik, maska, umyj ciepłą wodą z odrobiną mydła i wypłucz pod bieżącą wodą. Potem dobrze wysusz i złóż urządzenie.