Ból opłucnowy: przyczyny, objawy, diagnostyka
Ból opłucnowy (pleurodynia) jest objawem towarzyszącym różnym chorobom - niektóre z nich mogą być groźne dla życia. Zobacz, czym charakteryzuje się ból opłucnowy i jak odróżnić go od innego często występującego bólu - dławicowego. Pamiętaj: nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeżeli odczuwasz w klatce piersiowej jakikolwiek ból.
Spis treści
Ból opłucnowy (pleurodynia) to ból, który odczuwany jest w klatce piersiowej, z reguły z boku. Ma on ostry, kłujący charakter, czasem promieniuje do okolicy międzyłopatkowej. Ból opłucnowy jest dobrze zlokalizowany, często nasila się przy głębszym wdechu, kichnięciu, kaszlu lub gwałtownym ruchu. Ulgę przynosi położenie się na tym boku, który boli. Często towarzyszy mu duszność.
Ból opłucnowy: przyczyny
Ból opłucnowy może być objawem różnych chorób. Niektóre z nich stanowią zagrożenie dla życia pacjenta:
- zatorowość płucna
- zapalenie płuc
- zapalenie opłucnej
- gruźlica
- nowotwór
- choroba bornholmska
- reumatyzm
Ból opłucnowy a ból dławicowy
Ból opłucnowy należy różnicować z bólem dławicowym, który jest objawem problemu kardiologicznego (może to być zapalenie mięśnia sercowego, tętniak aorty, kardiomiopatia przerostowa). Taki ból jest skutkiem jednorazowego niedokrwienia mięśnia sercowego. Pacjenci opisują go jako: gniecenie, dławienie, ucisk, czy pieczenie w okolicy serca, za mostkiem, czasem ból promieniuje do żuchwy, kończyn górnych (zwłaszcza lewej). Może trwać kilka minut. Zwykle mija po odpoczynku lub podaniu pod język nitrogliceryny. Szczególnym przypadkiem bólu dławicowego jest ból zawałowy – silniejszy, trwa też dłużej (powyżej pół godziny) i nie ustaje po zaprzestaniu wysiłku ani po nitroglicerynie. Mogą towarzyszyć mu poty i lęk przed śmiercią.
Ból opłucnowy (Pleurodynia), w przeciwieństwie do bólu dławicowego, jest dobrze zlokalizowany, a często nasila się przy głębszym wdechu, kichnięciu, kaszlu lub gwałtownym ruchu. Ulgę przynosi położenie się na tym boku, który boli. Często towarzyszy mu duszność.
Co to jest opłucna?
Jest to surowicza błona obejmująca płuca. Zbudowana jest z dwóch blaszek: opłucnej ściennej przylegającej do ściany klatki piersiowej i opłucnej trzewnej (opłucnej płucnej), która ściśle przylega do płuca – z wyjątkiem miejsca, w którym przechodzi w opłucną ścienną (to przejście nazywa się krezką płuca). Pomiędzy tymi dwiema blaszkami znajduje się jama opłucnej.
Kiedy boli opłucna?
Opłucna może boleć, gdy dostanie się do niej powietrze (odma opłucnowa) lub pojawi się na niej naciek zapalny lub nowotworowy. Ból może powodować podrażnienie opłucnej w zawale płuca albo płyn w jamie opłucnej. Co istotne, sama tkanka płucna, ani opłucna trzewna, nie są unerwione czuciowo. Ból pojawia się dopiero, gdy stan zapalny dotknie opłucnej ściennej. Jeśli do tego nie dojdzie, możemy wcale nie czuć, że coś się dzieje, a dopiero dodatkowe objawy, jak ogólne osłabienie, czy duszności, mogą skłonić nas do wizyty u lekarza.
By zdiagnozować przyczynę bólu, trzeba wykonać szereg badań, przede wszystkim RTG klatki piersiowej. Lekarz zalecić może także USG jamy brzusznej, morfologię krwi, markery martwicy mięśnia sercowego, ALT, AST, amylazę.
Przeważnie każdy ból, który pojawia się znienacka w klatce piersiowej, wzbudza nasz niepokój, bo być może pochodzi od serca, a to odbieramy, jako zagrożenie życia. Rzeczywiście, ból taki może być związany z układem sercowo-naczyniowym, ale także z wieloma innymi – pokarmowym, oddechowym (np. tchawicą, przełykiem – refluks także może objawiać się bólem i pieczeniem w klatce piersiowej) nerwowym, mięśniowo-szkieletowym. Czasem jest to po prostu efekt tzw. "przeciągnięcia się", czyli zbyt dużego, jednorazowego wysiłku fizycznego. Wielu ludzi skarży się także na ból, który nie ma żadnego fizycznego podłoża. Jest to ból psychogenny (nerwoból). By postawić diagnozę w tym przypadku, lekarze mają najwięcej pracy, muszą bowiem wykluczyć wszystkie inne potencjalne przyczyny bólu.
Polecany artykuł: