Astma - dlaczego objawy zaostrzają się jesienią?

2014-10-07 13:18

Astma często przypomina o sobie jesienią. Jesienne ataki astmy najczęściej dotykają dzieci i spowodowane są przez infekcje, alergie i stres. Co robić, gdy dojdzie do zaostrzenia astmy jesienią? Czy można temu zapobiec?

Astma
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przyczyny jesiennych ataków astmy
  2. Z zaostrzeniem astmy do lekarza
  3. Leki na astmę trzeba przyjmować stale

Jesienne zaostrzenie astmy to problem, który dotyczy głównie dzieci. Na pogotowie i do przychodni każdego dnia trafiają mali astmatycy z zaostrzeniem choroby. Bezpośrednim powodem są występujące o tej porze roku infekcje wirusowe. Jak najszybsza wizyta u lekarza jest jedynym sposobem uchronienia dziecka przed atakiem astmy.

Przyczyny jesiennych ataków astmy

Jak co roku o tej porze gwałtownie rośnie liczba infekcji wirusowych. Jesienna infekcja to dla osób z astmą swego rodzaju „zapalnik“ – który może powodować silne duszności, kończące się często wizytą na pogotowiu.Jesienne zaostrzenie astmy ma zwykle kilka powodów. Najważniejszym z nich są wspomniane już infekcje, głównie rinowirusami, alergia. Odpowiadają one za ok. 80 proc. zaostrzeń astmy. Poza tym, w przypadku dzieci, powrót do szkoły to także spotkanie z nowymi alergenami oraz stres. Wśród niektórych rodziców panuje przekonanie, że podczas wakacji dzieci nie wymagają leczenia przeciwastmatycznego. A nieregularne leczenie również może spowodować zaostrzenie choroby.

Z zaostrzeniem astmy do lekarza

- Każdego dnia pod koniec września trafiają do nas dzieci z zaostrzeniem astmy. Często w ciężkim stanie. Takiej sytuacji można byłoby uniknąć, gdyby rodzice odwiedzili lekarza pierwszego kontaktu lub pediatrę zanim dziecko się przeziębi. Wdrożenie odpowiedniego leczenia powinno uchronić dziecko przed atakiem choroby - mówi dr med. Teresa Marek-Szydłowska, ordynator oddziału dziecięcego zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Krakowie. Tego samego zdania jest prof. Rafał Pawliczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Analiza danych statystycznych z wielu krajów Europy i Ameryki Północnej wykazała jasno: pod koniec września dramatycznie rośnie liczba zaostrzeń astmy u dzieci. Zjawisko to nazwano właśnie „wrześniową epidemią astmy“.

Leki na astmę trzeba przyjmować stale

Przyczyny niebezpiecznych zaostrzeń astmy u dzieci, takich jak przeziębienie, trudno wyeliminować. Jednak to ryzyko można znacznie zredukować idąc z dzieckiem do lekarza, który dobierze odpowiednie leki i sposób terapii. Podstawą skutecznego leczenia astmy jest przewlekłe przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Jedna z grup tych leków tzw. leki antyleukotrienowe skutecznie zapobiega zaostrzeniom astmy wywołanych przez wirusy. Wrześniowa wizyta u pediatry lub lekarza rodzinnego powinna stać się nawykiem rodziców dzieci chorych na astmę.

Materiały prasowe