Krwawienie śródczaszkowe może wystąpić nie tylko po wypadku. Jak rozpoznać objawy?

2021-12-06 7:47

Krwawienie śródczaszkowe jest wynikiem rozerwania naczynia mózgowego. W konsekwencji dochodzi do zniszczenia określonych struktur mózgu i szybkiego narastania jego obrzęku, co jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Jakie są przyczyny i objawy krwawienia śródczaszkowego? Jak przebiega leczenie?

Krwawienie śródczaszkowe może wystąpić nie tylko po wypadku
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Krwawienie śródczaszkowe - przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Krwawienie śródczaszkowe - objawy
  3. Krwawienie śródczaszkowe - diagnoza
  4. Krwawienie śródczaszkowe - leczenie

Krwawienie śródczaszkowe to krwawienie do mózgu, które jest spowodowane pęknięciem naczynia. Wówczas dochodzi do wynaczynienia krwi w obrębie danych struktur mózgu, czego konsekwencją jest ich szybkie niszczenie, co jest stanem zagrożenia życia.

Krwawienie śródczaszkowe - przyczyny i czynniki ryzyka

Krwiak nadtwardówkowy wywołany jest najczęściej krwawieniem tętniczym i zwykle jest wynikiem urazu głowy, w wyniku którego dochodzi do złamania kości czaszki.

Krwiak podtwardówkowy (krwawienie podtwardówkowe) spowodowane jest krwotokiem żylnym, w wyniku którego dochodzi do nagromadzenia krwi żylnej w przestrzeni podtwardówkowej położonej pod oponą twardą otaczającą mózg.

Przyczyny krwawienia śródczaszkowego są uzależnione od wieku. U dzieci do pęknięcia naczynia mogą spowodować tętniaki, choroby krwi (np. małopłytkowość, białaczka, hemofilia), a także urazy.

U młodzieży i młodych dorosłych przyczyną krwawienia śródczaszkowego często jest nadciśnienie tętnicze, a także alkohol i narkotyki. U osób w średnim i starszym wieku krwawienie śródczaszkowe zwykle jest wynikiem nadciśnienia tętniczego, malformacji naczyniowej, tętniaków, zmian zapalnych w naczyniach mózgowych, a także guzów mózgu - zarówno tych pierwotnych, jak i będących wynikiem przerzutu z innego narządu.

Nowotwory, które najczęściej dają przerzuty do ośrodkowego układu nerwowego i powodują krwawienie śródczaszkowe, to m.in. rak oskrzeli, czerniak, rak jasnokomórkowy nerek oraz rak tarczycy.

Czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia śródczaszkowego, są otyłość, cukrzyca, palenie tytoniu, alkoholizm, stosowanie leków upośledzających krzepnięcie krwi.

Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do neurologa?

Krwawienie śródczaszkowe - objawy

Objawy wylewu krwi do mózgu zależy do obszaru, do którego dostała się krew. Na początku pojawiają się silny ból głowy, drgawki i wymioty. Potem dochodzi do niedowładu połowicznego po stornie ciała przeciwnej do tej strony mózgu, gdzie doszło do udaru. Jeśli udar dotknął prawej półkuli, zaburzenia pojawiają się po lewej stronie ciała i na odwrót. Niedowład rozwija się powoli - na początku pojawiają się niedowład mięśni twarzy i zaburzenia mowy, a następnie do osłabienia kończyny górnej i dolnej, zaburzenia widzenia. Pojawiają się także zawroty głowy, utrata równowagi i koordynacji.

W przypadku masywnego krwotoku dochodzi do śpiączki, której towarzyszą głęboki, nieregularny lub przerywany oddech, rozszerzenie i sztywność źrenic.

Krwawienie śródczaszkowe - diagnoza

Wykonuje się pomiar ciśnienia tętniczego, tomografię komputerową mózgu, a w przypadku wątpliwości wykonuje się rezonans magnetyczny mózgu. Te dwa ostatnie badania uwidaczniają wynaczynioną do mózgu krew.

Krwawienie śródczaszkowe - leczenie

Celem leczenia jest poprawa krążenia mózgowego, zapobieganie ponownemu krwawieniu oraz obniżenie wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego i zapobieganie obrzękowi mózgu. W związku z tym stosuje się leczenie farmakologiczne (pacjentowi podaje się leki, takie jak mannitol czy furosemid). Jeśli nastąpił krwotok do struktur móżdżku, a umiejscowienie krwotoków jest powierzchowne, zwykle wykonuje się operację.