Co może wywołać BÓL GŁOWY? Przyczyny bólu głowy

2015-06-01 10:55

Ból głowy może pojawiać się np. w czasie miesiączki, przy stosowaniu doustnej antykoncepcji, z powodu chorych zatok lub zęba. Niestety, kobiety głowa boli mocniej i częściej. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy?

Co może wywołać BÓL GŁOWY? Przyczyny bólu głowy
Autor: Thinkstockphotos.com Jakie są najczęstsze  przyczyny bólu głowy ?

Spis treści

  1. Najczęstsze przyczyny bólu głowy
  2. Ból głowy: przyczyny mogą tkwić w diecie

Przyczyny bólu głowy moga być bardzo różne. To jedna z najczęstszych dolegliwości, jakie nas nękają. Bóle głowy dają się we znaki głównie kobietom - zwłaszcza w wieku rozrodczym. Są intensywniejsze, dłuższe i bardziej dokuczliwe niż u mężczyzn. Dezorganizują pracę i życie rodzinne, obniżają sprawność fizyczną i psychiczną. U 15 procent kobiet są na tyle silne, że zaburzają normalną aktywność życiową.

Najczęstsze przyczyny bólu głowy

Bóle głowy można podzielić na trzy grupy:

  • napięciowe – wynikające z przewlekłego napięcia mięśni
  • migrenowe – mające podłoże naczyniowe
  • złożone – przyczyną są zarówno napięcia mięśni, jak i powody naczyniowe

Poza tym ból głowy może wywołać zepsuty ząb, chore zatoki, alergie. Często ból głowy pojawia się w czasie miesiączki. Stosowanie antykoncepcji doustnej może dodatkowo zaostrzać dolegliwość.

Ból głowy: przyczyny mogą tkwić w diecie

Warto również pamiętać, że niektóre pokarmy mają wpływ np. na skurcz naczyń krwionośnych, a także na reakcje alergiczne powodujące ból głowy. I tak np. wychodzenie z domu bez śniadania, zbyt forsowne odchudzanie, czerwone wino, sherry i porto oraz żółte sery, zwłaszcza pleśniowe, parmezan i mozarella, mogą spowodować atak migreny. Najczęstszym jednak winowajcą okazuje się czekolada. Na nią wskazuje 20 procent osób cierpiących na migreny. Sprawcami dolegliwości mogą być też niektóre owoce i produkowane z nich soki, np. grejpfruty, cytryny, ananasy. Również obiad w chińskiej restauracji może wywołać silny ból głowy – a to z powodu glutaminianu sodu, obficie dodawanego do chińskich dań.

miesięcznik "Zdrowie"