Neurologia

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce neurologię dzieli się na dwie specjalizacje – klasyczną oraz dziecięcą. Do przykładowych jednostek chorobowych na tym tle zalicza się m.in. zapalenie mózgu, chorobę Alzheimera, czy zmiany nowotoworowe jak glejaki lub oponiaki. Nieleczone schorzenia na tle neurologicznym nie tylko znacząco obniżają komfort życia. Mogą także doprowadzić do utraty znacznej części możliwości poznawczych, a nawet śmierci pacjenta.

Prawie każdy z nas na pytanie, czy wie, jak wygląda atak padaczkowy, bez wahania odpowie twierdząco. Tymczasem epilepsja u dzieci i dorosłych objawia się często skrajnie inaczej. Jak? Trzeba wiedzieć, bo wg danych NFZ "znacząco przybywa osób z padaczką przed 18. rokiem życia". Nie przegap ważnych objawów u dziecka.
W naszych domach używamy na co dzień różnych produktów, które pomagają dbać o higienę. Odświeżacze powietrza neutralizują nieprzyjemne zapachy, a środki czystości eliminują zarazki, co wspiera nasze zdrowie. Coraz częściej jednak eksperci zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia, jakie mogą przynosić te popularne produkty codziennego użytku.
W Polsce co roku u ponad 90 tys. osób dochodzi do udaru mózgu, aż 30 proc. z nich ma mniej niż 65 lat – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu. To efekt niezdrowego stylu życia, stresów i braku profilaktyki zdrowotnej, oceniają.
Rumer Willis niedawno podzieliła się poruszającą historią swojej młodszej siostry Tallulah, która w wieku 29 lat otrzymała diagnozę autyzmu. Podczas gali Autism Speaks w Los Angeles, Rumer opowiedziała o niezwykłej drodze Tallulah ku samoakceptacji, opisując, jak diagnoza stała się dla niej „powrotem do domu” i pozwoliła jej w pełni być sobą.
Uchodzi za skarb tybetańskich mnichów. Od wieków Terminalia chebula jest uznanym środkiem na wiele problemów w tradycyjnej medycynie ludowej. Nie brakuje badań naukowych, które dowodzą, że zasługuje na swoją dobrą opinię. Nie kupisz u nas owoców, ale z pewnością znajdziesz preparaty z migdałecznikiem chebułowcem. Warto?
Radiologia interwencyjna oferuje całą gamę metod pozwalających pokonać ból onkologiczny. Niezwykle skuteczna krioneuroliza, czyli niszczenie nerwów odpowiadających za ból za pomocą zamrażania, sprawdza się też w innych schorzeniach związanych z silnym, przewlekłym bólem. Wielu chorych nawet nie słyszało o takiej możliwości leczenia.
O tym, jak korzystnie oliwa z oliwek może wpływać na zdrowie, wiadomo nie od dziś. Okazuje się, że do jej plusów można dodać kolejny. Według eksperta, warto mieć ją w swojej kuchni, ponieważ może zmniejszyć ryzyko zachorowania na alzheimera.
Alzheimer jest poważną chorobą, której każdy z nas chciałby według możliwości uniknąć na starość. Okazuje się, że jedna czynność, którą wykonuje większość z nas może sprzyjać tej chorobie. Wpływa również na pamięć i szybkie myślenie.
Masz prawo do życia bez bólu. Gwarantuje ci to prawo, Polska podpisała odpowiednie konwencje. Co z tego, skoro nie ma się gdzie leczyć, problem jest traktowany jako drugorzędny, a opowieści o pacjentach "krzyczących z bólu" przed śmiercią to nie fikcja z horroru?
Alzheimer nie jest skutkiem starzenia się, a zwyrodnieniem układu nerwowego prowadzącym do otępienia. Naukowcy przedstawili prosty test, który może skutecznie przewidzieć pogorszenie się funkcji poznawczych. A jest znacznie tańszy niż obrazowanie mózgu.
Prof. Jimo Borjigin, neurolożka z Uniwersytetu w Michigan, od lat prowadzi badania nad aktywnością mózgu w chwili śmierci. Jej przełomowe odkrycie zmienia dotychczasowe poglądy na ten temat, wskazując na niezwykłe procesy zachodzące w mózgu po ustaniu funkcji życiowych. Co dzieje się po śmierci?
Nadmierna senność w ciągu dnia może oznaczać wiele problemów ze zdrowiem, ale najczęściej po prostu za mało śpimy. Używasz budzika, by rano wstać? Niewykluczone, że masz niedobory snu - przekonuje kardiolog dr Virend Somers. Tymczasem to fatalna informacja dla twojego serca.
O grzybach reishi nie mówi się na co dzień zbyt wiele, ale jeśli ktoś interesuje się tym, jak poszczególny produkt wpływa na zdrowie, to z pewnością o nich słyszał. W Polsce znamy je pod nazwą “lakownica żółtawa”. I choć próżno szukać jej w naszych lasach, bo jest to dosyć rzadki okaz na terenie Europy, to naukowcy dostrzegli jego kolejny potencjał.
Chorym na parkinsona zalecam jak najwięcej aktywności fizycznej, chociażby... boks i taniec towarzyski - uważa neurolog prof. dr hab. Andrzej Friedman, twórca i kierownik Kliniki Neurologicznej w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Wspólnie z fizjoterapeutką Marią Kłodą opowiedział w wywiadzie dla PAP o sytuacji osób zmagających się z chorobą Parkinsona.
Czasopismo Epilepsia opublikowało wyniki badań, w których naukowcy analizowali związek między wysokim ciśnieniem krwi a padaczką. Doszli do wniosku, że nieleczone wysokie ciśnienie wiąże się prawie z 2,5-krotnym ryzykiem epilepsji.
Demencja jest podstępną chorobą. Powoli odbiera chorym wspomnienia, niektóre umiejętności, sprawność i zdolność komunikacji. Okazuje się jednak, że można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Wystarczy co nieco pozmieniać w swojej diecie. Co więcej - te zmiany nie wymagają większego wysiłku ani specjalnych poświęceń.
Regularnie słyszymy, że udar może człowieka dopaść w każdym wieku, ale generalnie nie traktujemy tego dosłownie. Tym bardziej nie bierzemy pod uwagę udaru u dziecka. Niestety, to możliwe. W ostatni dzień wakacji, dzień po 14. urodzinach świat Kacpra Perlika i jego bliskich się zawalił. Walka jednak trwa.
Pamiętacie lockdowny w 2020 roku? Można rzec, że takich rzeczy się nie zapomina. Czas, który przewrócił życie wielu osób do góry nogami, doprowadził do nieodwracalnych zmian społecznych i gospodarczych. Zmienił życie towarzyskie, szkolne, zawodowe, osobiste i... zmienił nasze mózgi. Naukowcy opublikowali wyniki nowych badań, które mogą niepokoić.
Każdy ma ulubioną pozycję snu, choć największa liczba osób spędza noc na boku lub plecach. Okazuje się, że to właśnie spanie na plecach może wiązać się z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi. Nowe badanie ujawniło związek między tą pozycją snu a ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. Co warto wiedzieć?
Powiedzieli uczciwie pacjentom, że zastosują u nich placebo, a i tak osiągnęli efekt terapeutyczny, co potwierdziły nie tylko relacje chorych, ale również wyniki badań. Czyżby pacjenci po prostu nie zrozumieli, o co chodzi? To nie tak! Znaczenie mają też "rytuały terapeutyczne".
Stroboskopy w dyskotece, a nawet pozornie niezbyt intensywne błyski z telewizji, mogą wywołać u człowieka halucynacje i inne zaburzenia percepcyjne. Znamy te ostrzeżenia, przed niektórymi programami pojawia się ostrzegawcza plansza. Teraz naukowcy twierdzą, że wreszcie wiedzą na pewno, dlaczego tak się dzieje.

Wskazuje się na różne przyczyny występowania chorób układu nerwowego. Mogą to być infekcje wirusowe lub bakteryjne, zatrucia lub urazy. Część schorzeń, jak np. rdzeniowy zanik mięśni, jest uwarunkowana genetycznie. Jeszcze inne, jak udar mózgu, są związane z zaburzeniami krążenia krwi. W obrębie układu nerwowego występują również nowotwory łagodne lub złośliwe.

W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin medycyny, neurologia jedynie w niewielkim stopniu bazuje na badaniach palpacyjnych. Dla diagnostyki chorób układu nerwowego ogromne znaczenie mają techniki obrazowe. Najważniejsze z nich to EEG, EMG, TK, MRI, fMRI lub PET. W neurologii często wdraża się także badania angiograficzne, pozwalające na wykrycie zmian w obrębie układu krążenia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić przeprowadzenie badań genetycznych lub biochemicznych, które mają na celu ustalenie ekspresji konkretnych genów albo stężenia markerów.

Objawy chorób układu nerwowego mogą być bardzo różne. Od zwykłego bólu głowy, przez zaburza czucia i koordynacji, po afazję, utratę świadomości, napady agresji i lęki.

Leczenie chorób neurologicznych może odbywać się na kilka sposobów. W przypadku łagodnego przebiegu niekiedy wystarcza farmakoterapia i zmiana nawyków żywieniowych. W cięższych przypadkach kluczowe będzie przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Część schorzeń układu nerwowego występuje na zbiegu dziedzin neurologii i psychiatrii i powinna być nadzorowana przez lekarzy obu tych specjalizacji.