Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

2017-06-06 12:14

Zapalenie cewki moczowej równie często występuje u mężczyzn, jak i u kobiet, ale u panów objawy są wyjątkowo dokuczliwe. Aby nie doszło do powikłań, należy szybko podjąć leczenie infekcji. Jeśli więc pojawiają się pieczenie cewki moczowej i inne niepokojące dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zapalenie cewki moczowej
Autor: thinkstockphotos.com Zapalenie cewki moczowej równie często przydarza się mężczyznom i kobietom, ale u panów objawy są wyjątkowo dokuczliwe.

Spis treści

  1. Zapalenie cewki moczowej: przyczyny
  2. Zapalenie cewki moczowej: objawy
  3. Zapalenie cewki moczowej: diagnostyka
  4. Zapalenie cewki: leczenie
  5. Zapalenie cewki moczowej: powikłania
  6. Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej - choroba przenoszona przez kontakty seksualne

Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny końcowego odcinka dróg moczowych. Wyróżnia się rzeżączkowe (swoiste) i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (nieswoiste). Zapalenie cewki moczowej równie często występuje u mężczyzn, jak i u kobie, ale u panów objawy są wyjątkowo dokuczliwe.

Zapalenie cewki moczowej: przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia cewki moczowej jest bakteria - dwoinka rzeżączkiNeisseria gonorrhoeae (rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej).

Przyczynami nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej są inne bakterie przenoszone drogą płciową, takie jak Chlamydia trachomatis (najczęściej) i Ureaplasma urealyticum. Poza tym do rozwoju choroby mogą doprowadzić bakterie, takie jak: Gardnerella vaginalis, rzęsistek pochwowy, drożdżak Candida albicans i wirus opryszczki.

Zapalenie cewki u mężczyzn może pojawić się po ostrym seksie, w czasie którego doszło do mechanicznego podrażnienia. Możliwe jest także chemiczne podrażnienie, jeśli partnerka stosuje preparaty plemnikobójcze. Zapalenie cewki moczowej może towarzyszyć chorobie gruczołu krokowego (prostaty) lub owrzodzeniom członka. Często pojawia się u chorych na cukrzycę.

Aż u 50 proc. chorych na zapalenie cewki moczowej nie występują żadne objawy. To właśnie przyczynia się do przenoszenia zakażenia na partnerkę seksualną, ponieważ mężczyzna często wcale nie jest świadomy swego schorzenia.

Zapalenie cewki moczowej: objawy

Rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej u mężczyzn:

Największe nasilenie dolegliwości występuje w ciągu 2 pierwszych tygodni. Zakażenie trwające dłużej, nieleczone lub leczone nieprawidłowo objawia się:

Rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej u kobiet często występuje z zajęciem szyjki macicy. Pojawiają się:

  • wydzielina w obrębie cewki
  • ból i pieczenie cewki moczowej
  • zmiany zapalne w obrębie zewnętrznego ujścia cewki moczowej (zaczerwienienie, obrzęk)
  • zwiększone parcie na mocz (świadczy o zajęciu pęcherza moczowego)

O istniejącej chorobie mężczyzna dowiaduje się po wykonaniu badania wydzieliny pobranej z cewki moczowej. Często powodem przeprowadzenia takiego badania są dolegliwości, które występują u jego partnerki.

Z reguły objawy są słabiej wyrażone niż u mężczyzn.

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej zależy od czynnika wywołującego chorobę, ale najczęściej pojawiają się:

  • wyciek z cewki moczowej
  • uczucie „wilgoci” w ujściu cewki moczowej
  • objawy dyzuryczne - pieczenie, świąd, dolegliwości bólowe
Warto wiedzieć

Kiedy iść do lekarza? Czy domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej są skuteczne?

Do lekarza należy się zgłosić zawsze wtedy, kiedy wystąpi jakikolwiek wyciek z cewki moczowej, pojawi się zaczerwienienie lub ból. Wyciek z cewki najłatwiej zauważyć rano, przed oddaniem moczu. Do wizyty u lekarza powinna skłonić każda nieprawidłowość w wyglądzie narządów płciowych. Sposób leczenia zapalenia cewki moczowej zależy od przyczyny, jaka je wywołała, zazwyczaj jednak konieczne jest przyjmowanie antybiotyku.

Nie zaleca się stosować domowych sposobów na zapalenie cewki moczowej. Jak wspomniano, zazwyczaj konieczne jest stosowanie antybiotyku, bez którego choroba nie zostanie wyleczona, co może doprowadzić do powikłań.

Zapalenie cewki moczowej: diagnostyka

Gdy pacjent zgłasza się do lekarza z powodu dolegliwości, najpierw trzeba wykluczyć zakażenie rzeżączka i rzęsistkiem.

Podstawową zasadą w terapii zapalenia cewki moczowej jest jednoczesne leczenie obojga partnerów oraz powstrzymanie się od współżycia na czas kuracji. Zaniedbanie tej zasady może spowodować nawracanie choroby.

Najczęściej stosowanym badaniem jest posiew wykonany z początkowego strumienia moczu. Mocz należy oddać do jałowego pojemnika, który można kupić w aptece. Rzadziej wykonuje się badanie wydzieliny (wymaz) pobranej z cewki moczowej. Przed pobraniem wymazu przez 4 godziny nie powinno się oddawać moczu, aby nie wypłukać bakterii i komórek zapalnych, których obecność jest charakterystyczna dla tego schorzenia.

Zapalenie cewki: leczenie

Zdarza się, że badania nie wskazują na konkretną bakterię, która odpowiada za powstanie stanu zapalnego. Ale nawet wówczas konieczne jest zastosowanie leczenia. Zależnie od tego, czy zapalenie cewki jest nierzeżączkowe, czy rzeżączkowe, należy przyjmować antybiotyk lub lek z grupy chemioterapeutyków. Leczenie trzeba przeprowadzić do końca, a po jego zakończeniu ponownie wykonać badanie kontrolne, aby upewnić się, że kuracja była skuteczna.

Poza tym w czasie kuracji należy skrupulatnie przestrzegać zasad higieny osobistej, używać oddzielnego ręcznika. Aby nie przenosić zakażenia, najlepiej jest powstrzymać się od stosunków płciowych ewentualnie korzystać z prezerwatyw do chwili wyzdrowienia.

Zapalenie cewki moczowej: powikłania

Powikłania zapalenia cewki moczowej nie są bardzo częste. U mężczyzny może dojść do zapalenia najądrza czy jądra. Rzadkim, ale realnym zagrożeniem po zapaleniu cewki moczowej sprowokowanym chlamydiami jest reaktywne zapalenie stawów, nazywane też zespołem Reitera.

Leczenie powikłań trwa 10–14 dni. Gdy stan jest ostry, chory musi przebywać w szpitalu. Po jego opuszczeniu powinien leżeć i przez kilka tygodni nosić suspensorium, czyli specjalny ochraniacz krocza (można go kupić w sklepach medycznych lub aptekach, cena 30–50 zł).

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej - choroba przenoszona przez kontakty seksualne

Źródło: lifestyle.newseria.pl

miesięcznik "Zdrowie"