Ureaplasma urealyticum – przyczyna zakażenia układu MOCZOWO-PŁCIOWEGO
Ureaplasma urealyticum to drobnoustrój, który wywołuje stan zapalny układu moczowo-płciowego. Ciągle niewiele wiadomo o tej bakterii, choć zakażenie Ureaplasma urealyticum występuje dość często i dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Bakteria Ureaplasma urealyticum przenoszona jest drogą płciową. Obok zakażenia wirusem HPV oraz bakterią Chlamydia trachomatis zakażenie Ureaplasma urealyticum należy do najczęstszych zakażeń układu moczowo-płciowego.
Ureaplasma urealyticum - objawy
Zakażenie często przebiega w sposób bezobjawowy, dlatego osoba chora nie musi wiedzieć, że jest chora. W przypadku nasilenia się choroby, charakterystyczne objawy to:
- problemy związane z oddawaniem moczu
- ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej
- częste oddawanie moczu w ciągu dnia i nocy
- silne uczucie parcia na pęcherz
Ureaplasma urealyticum - zagrożenia
Zakażenie Ureaplasma urealyticum jest bardzo niebezpieczne, a nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji. U mężczyzn może przerodzić się w zapalenie gruczołu krokowego, natomiast u kobiet w zapalenie jajników, jajowodów oraz szyjki macicy. Kobiety są też narażone na ryzyko poronienia. Jeśli kobieta przechodzi infekcję w czasie ciąży to bakteria podczas porodu może zostać przeniesiona na noworodka.
Ureaplasma urealyticum - diagnoza
Bakteria ta jest trudnym w diagnostyce mikroorganizmem, wymagającym długotrwałej hodowli na specjalnych podłożach. W diagnostyce wykorzystuje się techniki PCR, które potwierdzają obecność patogenu w badanym materiale. Ureaplasma urealyticum można identyfikować w miejscowo pobranych materiałach, takich jak wymazy z cewki moczowej lub kanału szyjki macicy, a także z moczu.
Ureaplasma urealyticum - leczenie
W przypadku zakażenia tą bakterią stosuje się terapię antybiotykową, która jest bardzo skuteczna i daje szansę na całkowite wyleczenie. W leczeniu ureaplasma urealyticum stosuje się tetracykliny lub erytromycyny.
Nasienie mężczyzn zarażonych bakterią jest mniej ruchliwe oraz zawiera większą liczbę nieprawidłowych plemników. Z dużym prawdopodobieństwem można też zauważyć związek między zakażeniami Ureaplasma urealyticum oraz kobiecą i męską niepłodnością, przedwczesnymi porodami, opóźnieniem rozwoju płodu, oraz małą masą dziecka w okresie noworodkowym.
Porady eksperta