Nokturia, czyli częste oddawanie moczu w nocy: przyczyny, objawy, leczenie

2015-06-30 11:52

Konieczność oddawania moczu kilka razy w ciągu nocy pogarsza jakość snu i życia mężczyzny. Nokturia, bo o tę przypadłość tu chodzi, nie zawsze jest związana z przerostem gruczołu krokowego. Sprawdź, jakie są przyczyny częstego oddawania moczu w nocy i jak można temu zaradzić.

NOKTURIA, czyli częste ODDAWANIE MOCZU w nocy
Autor: Thinkstockphotos.com NOKTURIA, czyli częste ODDAWANIE MOCZU w nocy

Spis treści

  1. Nokturia bardzo pogarsza jakość życia
  2. Leczenie nokturii

Z nokturią (cierpią na nią też kobiety) mamy do czynienia wtedy, gdy nocny sen jest przerwany przynajmniej 2 razy potrzebą oddawania moczu. Przyczyny dolegliwości są różne, często nakładają się na siebie, dlatego czasem trudno je ustalić. Do najczęstszych należy poliuria (wielomocz), która może być związana z cukrzycą lub piciem dużych ilości napojów z alkoholem lub kofeiną. Przyczyną bywa również niedobór hormonu antydiuretycznego (zagęszcza mocz), zastoinowa niewydolność serca, zapalenie lub nadaktywność pęcherza.

Nokturia bardzo pogarsza jakość życia

58 proc. chorych na nokturię przyznaje, że nocne wstawanie do łazienki jest główną przyczyną ich niewyspania; 60 proc. zdaje sobie sprawę z tego, że ta dolegliwość negatywnie wpływa na jakość snu ich partnerek. Zwiększona częstość oddawania moczu w nocy powoduje obniżenie witalności w ciągu dnia i złe samopoczucie. Z czasem pogarsza się koncentracja, maleją funkcje poznawcze, zmniejsza się wydajność pracy. Mężczyźni z nokturią częściej powodują kolizje drogowe i wypadki w pracy. Są bardziej narażeni na chorobę wieńcową, depresję, cukrzycę.

Leczenie nokturii

Leczenie zależy oczywiście od przyczyn leżących u podłoża nokturii. Czasem więc wystarczy tylko zmiana nawyków, np. rezygnacja z wieczornego picia piwa czy kawy, aby wszystko wróciło do normy.

Ważne

Tak pracuje pęcherz

Organizm wytwarza w ciągu doby 2,5–2,8 l moczu. W prawidłowo działającym pęcherzu ilość moczu produkowanego w nocy jest trzykrotnie mniejsza niż w ciągu dnia – dzięki temu nie ma uczucia parcia i konieczności wstawania do ubikacji.

U większości chorych złagodzenie objawów udaje się osiągnąć dzięki zastosowaniu leków, które blokują receptory zlokalizowane zarówno w sterczu, jak i w ścianie pęcherza. Terapia nie jest ani uciążliwa, ani bolesna. Dlatego, jeśli jakość twojego życia jest niższa z powodu częstego oddawania moczu w nocy, szukaj pomocy u urologa. Oceny dolegliwości dokonuje się na podstawie odpowiedzi na pytania zamieszczone w specjalnym kwestionariuszu oraz prowadzonego przez krótki czas tzw. dzienniczka snu. U panów podejrzewanych o przerost gruczołu krokowego wykonuje się także badanie prostaty i badania urodynamiczne.

miesięcznik "Zdrowie"