Kłębuszkowe zapalenie nerek: przyczyny, objawy, leczenie
Kłębuszkowe zapalenie nerek to choroba pojawiająca się w wyniku odpowiedzi immunologicznej organizmu na zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Pojawia się po infekcjach, najczęściej gardła, ale też po przebyciu szkarlatyny, infekcjach skóry i innych. Jakie są objawy kłębuszkowego zapalenia nerek i jak przebiega leczenie?
Spis treści
- Kłębuszkowe zapalenie nerek wykrywa badanie moczu
- Kłębuszkowe zapalenie nerek może prowadzić do niewydolności nerek
- Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek
Kłębuszkowe zapalenie nerek jest efektem walki organizmu z infekcją, wywołaną przez bakterie lub wirusy (najczęściej przez paciorkowce, ale też pneumokoki, gronkowce, meningokoki, wirus ospy wietrznej albo wirusy zapalenia wątroby). W drobnych naczyniach kłębuszków nerkowych gromadzą się antygeny bakterii. Pojawienie się obcego białka wyzwala szereg reakcji immunologicznych mających na celu obronę organizmu przed intruzem i wytworzenie substancji, które mogłyby go zniszczyć. A to prowadzi do powstania stanu zapalnego.
Kłębuszkowe zapalenie nerek wykrywa badanie moczu
Kłębuszkowe zapalenie nerek pojawia się na ogół w tydzień - dwa po przebytej infekcji. Często nie powoduje żadnych dolegliwości, przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Jednak zawsze można je wykryć poprzez badanie moczu, które wykazuje obecność w nim białka i krwi.
Jeśli kłębuszkowe zapalenie nerek ma ostrzejszy przebieg, chory może zauważyć, że mocz pieni się lub ma nieprawidłowy kolor (różowy, czerwonawy lub brunatny), może odczuwać także bóle w okolicy nerek.
Proces zdrowienia z pierwotnej choroby zostaje przerwany, pogarsza się samopoczucie, następuje utrata apetytu połączona czasem z problemami żołądkowymi. Mogą pojawić się także obrzęki twarzy i stóp, kłopoty z oddawaniem moczu, objawy nadciśnienia tętniczego. Tylko sporadycznie chorobie towarzyszy gorączka.Kłębuszkowe zapalenie nerek na ogół kończy się pełnym powrotem do zdrowia. Jeśli jednak przejdzie w stan przewlekły, może trwać latami i wtedy staje się niebezpieczne dla organizmu. Zainfekowane kłębuszki z czasem ulegają zwłóknieniu i przestają funkcjonować. Przeciągające się zakażenie powoli ale trwale uszkadza coraz więcej kłębuszków, prowadząc w efekcie do przewlekłej niewydolności nerek. A to już choroba niebezpieczna dla życia.
Kłębuszkowe zapalenie nerek może prowadzić do niewydolności nerek
Jeśli zatem badanie ogólne moczu po przebytej infekcji (ale też kontrolne badanie okresowe np. w pracy lub dowolne inne) wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, należy zgłosić się do lekarza. Koniecznie – gdyby wystąpiły także wymienione objawy kliniczne.
Lekarz powinien zlecić wtedy wykonanie badań biochemicznych krwi, aby ocenić czy nie doszło do niewydolności nerek (poziom kreatyniny i mocznika), zaburzeń metabolicznych (sód, potas, glukoza) oraz skieruje na badanie USG, aby wykluczyć inne choroby nerek i dróg moczowych.
Stuprocentowo pewne zdiagnozowanie zapalenia kłębuszków nerkowych jest możliwe jedynie na drodze badań laboratoryjnych poprzedzonych biopsją, te jednak wykonywane są tylko w szczególnie trudnych przypadkach. Na ogół lekarz jest w stanie zaordynować skuteczne leczenie bez tego inwazyjnego badania.
Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek
Leczenie ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek, które jest następstwem zapalenia gardła, skóry lub innej infekcji bakteryjnej, polega na eliminacji tego zakażenia, które je spowodowało za pomocą antybiotyków oraz podawaniu medykamentów mających na celu obniżanie ciśnienia krwi i leków moczopędnych (diuretyków). Należy równocześnie ograniczać spożycie soli kuchennej oraz białka, unikać wysiłku fizycznego (lepiej pozostać w łóżku) i regularnie poddawać się kontrolnym badaniom moczu i krwi.Kłębuszkowemu zapaleniu nerek nie można na ogół zapobiegać, dlatego ważne jest szybkie i skuteczne zwalczenie infekcji, która je powoduje, a także wczesne wykrycie i leczenie dolegliwości ze strony nerek, zanim wystąpią powikłania i ostre zapalenie kłębuszków przemieni się w stan przewlekły. Tylko w skrajnych przypadkach, gdy już rozwinie się niewydolność nerek – potrzebna może być dializoterapia, czyli sztuczne pozaustrojowe usuwanie toksycznych produktów przemiany materii.
- Kłębuszkowe zapalenie nerek jest chorobą sezonową; zachorowalność wzrasta wiosną i jesienią w okresach częstszych infekcji wirusowych i bakteryjnych.
- Kłębuszkowe zapalenie nerek dotyka najczęściej dzieci, chłopcy zapadają na nie dwukrotnie częściej niż dziewczynki.
Porady eksperta
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: