Żylaki na nogach. Na żylaki na nogach najlepszym lekiem jest sport

2013-03-25 16:24

Żylaki na nogach to problem wielu Polek. Badania pokazują, że aż 72 proc. kobiet w naszym kraju skarży się na częste lub sporadyczne dolegliwości związane z niewydolnością żył kończyn dolnych, w tym żylaki. Należy podkreślić, że takie problemy nasilają się z wiekiem.

ŻYLAKI - dlaczego się pojawiają i co im sprzyja?
Autor: thinkstockphotos.com

Skąd biorą się żylaki i jak się przed nimi uchronić oraz czy zakładanie nogi na nogę może przyspieszyć powstawanie żylaków zapytaliśmy flebologa, dr Iwonę Radziejewską-Chomę.

Jak powstają żylaki?

- W krajach rozwiniętych żylaki to coraz częstszy problem. Związane jest to z nadużywaniem pozycji stojącej i siedzącej, przy jednoczesnym braku ruchu. Odpowiedni przepływ krwi w żyłach, zwłaszcza żyłach nóg, zależny jest od prawidłowego funkcjonowania tzw. pompy mięśniowej, czyli stawów i mięśni. Przy każdym skurczu mięśnia krew zalegająca w żyłach zostaje przesunięta w kierunku serca. Cofnięciu się krwi zapobiegają zastawki w żyłach. Gdy dochodzi do ich uszkodzenia, krew zaczyna się cofać i gromadzić w żyłach powierzchownych, które pod jej naporem ulegają poszerzeniu i w ten sposób dochodzi do powstania żylaków - tłumaczy ekspertka.

Sport - najlepsze i najtańsze lekarstwo na żylaki

Najlepszym lekartwem chroniącym przed żylakami jest sport, co pewnie nie cieszy pań mających pracę biurową. Jaki rodzaj aktywności jest najlepszy dla naszych żył?- Polecane aktywności mają wspólne cechy: są rytmiczne, nie obciążają stawów, nie zmuszają do wykonywania gwałtownych ruchów. Idealny jest spacer lub marsz szybkim krokiem, nornic walking. Bardzo dobrze działa jazda na rowerze, ale nie wyczynowa. Idealnie sprawdza się pływanie – łączy trening mięśni z masażem wodą, co dodatkowo usprawnia przepływ krwi. Zalecany jest również taniec, golf, ćwiczenia rozciągające - wylicza dr Radziejewska-Choma. Ekspertka podkreśla także, że nie wszystkie sporty wpływają korzystnie na żyły kończyn dolnych. Swoim pacjentkom nie poleca takich aktywności jak: - wszystkie sporty siłowe;- kajakarstwo;- tenis, zwłaszcza squash;- skoki, rzuty , np. siatkówka i koszykówka;- narciarstwo alpejskie.

Ważne

Brak regularnych ćwiczeń przekłada się na gorszą kondycję nóg. Około 72% kobiet (25 - 55 lat), które nie ćwiczą regularnie, odczuwa częste lub sporadyczne dolegliwości na tle niewydolności żylnej kończyn dolnych*.

- Jeśli nie chcemy zrezygnować z dyscypliny sportu, którą uprawiamy, a może ona wpłynąć niekorzystnie na stan naszych żył, warto się zabezpieczyć - dodaje ekspertka. - Na czas treningu możemy nałożyć specjalne wyroby przeciwżylakowe, np. podkolanówki o stopniowanej kompresji oraz przyjmować doustnie preparaty zmikronizowanej diosminy, które uszczelniają ściany naczyń. Warto również na co dzień zadbać o to, by nasze nogi były zdrowe. Należy unikać nadmiernego rozgrzewania, opalania, wysokich obcasów, obcisłej bielizny, a podczas siedzenia nie zakładać nogi na nogę, gdyż dodatkowo utrudnia to przepływ krwi i może sprzyjać rozwojowi żylaków.

Czy zakładanie nogi na nogę sprzyja żylakom?

Często słyszymy: "Nie zakładaj nogi na nogę, bo będziesz miała żylaki!". Czy to mit, czy prawda?- Zakładanie nogi na nogę nie jest przyczyną żylaków, ale może sprzyjać ich powstaniu u osób z predyspozycjami genetycznymi lub wcześniejszym uszkodzeniem żyły z innych przyczyn - mówi dr Radziejewska-Choma.

* Badanie wymienione w tekście zostało wykonane przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie producenta preparatu Aflavic w grudniu 2011 roku. Ankieta objęła 1000 kobiet w wieku 25-55 lat.