Jak rozpoznać, czy to żylaki? Oto ich wczesne objawy
Żylaki szpecą nogi, ale są też efektem poważnych problemów z krążeniem. Nie wiesz jak rozpoznać żylaki? Zastanawiasz się, czy pajączki, które ostatnio zauważyłaś, są groźne? Sprawdź, co może świadczyć o tym, że masz żylaki i kiedy powinnaś zgłosić się do flebologa, który specjalizuje się w leczeniu żylaków.
Spis treści
Żylaki dość łatwo jest rozpoznać, jeśli już się dobrze rozwinęły. Jednak wtedy są już poważnym problemem, wymagającym leczenia chirurgicznego. Czy można wcześniej rozpoznać nadchodzące kłopoty? Co świadczy o tym, że wkroczyłaś w tzw. okres przedżylakowy?
Żylaki: wczesne objawy
- żyły są bardziej widoczne, jakby były tuż pod skórą, szczególnie te na łydkach i wewnętrznych stronach ud - na tym etapie nie są jednak zgrubiałe i bardziej wyczuwalne pod palcami
- masz wrażenie, że wieczorem buty są za ciasne, a stopy masz ciągle wilgotne
- masz kłopoty ze staniem w jednym miejscu
- gdy siedzisz, nieustannie poruszasz stopami, drepczesz w miejscu albo zakładasz nogę na nogę
- prześladuje cię uczucie ciężkich nóg
- nogi puchną ci w okolicach kostek
- wieczorem bolą cię łydki, czasem łapią kurcze
Żylaki: najpierw pojawiają się pajączki
Pajączki (teleangiektazje) pojawiające się pod kolanami i w okolicy kostek są pierwszym poważnym sygnałem, że grożą ci żylaki. Pajączki są poważnym sygnałem niesprawności drobnych żyłek leżących tuż pod skórą. Pajączki w okolicach kostek i stóp prawie zawsze świadczą o zaawansowanej chorobie całego układu żylnego i wymagają pilnej konsultacji flebologa, czyli lekarza specjalizującego się w leczeniu żył.
Żylaki: ból pod kolanem i w pachwinach
Dokuczliwy ból pod kolanem lub w pachwinach, który pojawia się np. po długim siedzeniu lub staniu nie jest problemem ortopedycznym a dowodem na to, że tworzą się tzw. wewnętrzne żylaki - powstają one na tzw. żyłach przeszywających, które łączą żyły powierzchowne (to tu najczęściej robią się żylaki) z żyłami głębokimi. Są ukryte głęboko pod skóra i dlatego rozpoznać je można, wyłącznie wykonując specjalistyczne badanie żył, zwykle przy użyciu aparatu USG.
Porady eksperta