Krzepnięcie krwi - zaburzenia, przyczyny, objawy i leczenie
Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą mieć postać powikłań zakrzepowo-zatorowych lub skazy krwotocznej. Skazy zakrzepowo-zatorowe charakteryzują się skłonnością do tworzenia zakrzepów, a skazy krwotoczne obfitymi, długotrwałymi krwawieniami - miesiączkowymi, z nosa czy po wyrwaniu zęba. Jakie są przyczyny i objawy zaburzeń krzepnięcia krwi? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Zaburzenia krzepnięcia krwi - przyczyny i rodzaje
- Zaburzenia krzepnięcia krwi - objawy
- Zaburzenia krzepnięcia krwi - diagnostyka
- Zaburzenia krzepnięcia krwi - leczenie
Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą mieć postać powikłań zakrzepowo-zatorowych lub skazy krwotocznej. Skazy zakrzepowo-zatorowe charakteryzują się skłonnością do tworzenia zakrzepów w naczyniach krwionośnych (nadkrzepliwość), czyli do osadzania się składników krwi wewnątrz naczynia krwionośnego, co powoduje jego częściowe lub całkowite zatkanie. Z kolei skazy krwotoczne charakteryzują się obfitymi, długotrwałymi krwawieniami, które występują samoistnie lub po urazie.
Zaburzenia krzepnięcia krwi - przyczyny i rodzaje
Przyczyną skaz zakrzepowo-zatorowych mogą być choroby układu krążenia, nowotwory, choroby trzustki i wątroby. Skazy zakrzepowo-zatorowe mogą być również powikłaniem ciąży i porodu, różnych zakażeń, ukąszeń niektórych węży.
Skazy krwotoczne są wynikiem zaburzenia (z różnych przyczyn) pracy składników krwi, których współdziałanie gwarantuje zatrzymanie krwawienia:
- naczynia - wówczas rozpoznawana jest skaza krwotoczna naczyniowa, będąca wynikiem defektu budowy ściany naczynia krwionośnego
- krwinek płytkowych - wtedy rozwija się skaza krwotoczna płytkowa. Może być wynikiem niedoboru (małopłytkowość) lub wady płytek krwi
- osoczowych czynników krzepnięcia - w takim przypadku pojawia się skaza krwotoczna osoczowa. Odpowiada za nią wrodzy lub nabyty niedobór zawartych w osoczu czynników krzepnięcia krwi lub obecność antykoagulantów (substancji hamujących krzepnięcie krwi)
Skazy krwotoczne naczyniowe | Skazy krwotoczne płytkowe | Skazy krwotoczne osoczowe |
Wrodzone:
|
Wrodzone
|
Wrodzone:
Nabyte - skazy krwotoczne osoczowe mogą powstać w wyniku:
|
Czytaj też: Skaza krwotoczna
Zaburzenia krzepnięcia krwi - objawy
Skazy krwotoczne osoczowe objawiają się:
- powtarzającymi się domięśniowymi wylewami krwi
- nawracającymi krwawieniami dostawowymi
- późnymi krwawieniami pourazowymi
Skazy krwotoczne naczyniowe i płytkowe objawiają się:
- wybroczynami na skórze i śluzówkach
- skłonnością do tworzenia się wybroczyn i siniaków
- nawracającymi, obfitymi krwawieniami z nosa bez uchwytnej, miejscowej przyczyny
- przedłużonymi, obfitymi miesiączkami
- przedłużonymi krwawieniami po wyrwaniu zęba i innych urazach
W przypadku skazy krwotocznej naczyniowej i płytkowej nie występują wylewy domięśniowe i dostawowe.
Czytaj też: Siniaki, wysypka, plamki na skórze - jakie choroby zdradzają?
Na skazę krwotoczną wskazują objawy, takie jak, m.in.: przedłużone krwawienia miesiączkowe, przedłużone krwawienia po wyrwaniu zęba i innych urazach czy obfite krwotoki z nosa bez uchwytnej przyczyny.
Skazy zakrzepowo-zatorowe mogą się objawiać występowaniem incydentów zakrzepowych. Do ich powstania może dojść np. w przebiegu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Jeśli choroba zlokalizowana jest w obrębie kończyn dolnych, może dawać objawy, takie jak, m.in. ból łydki podczas chodzenia i obrzęk podudzia lub całej kończyny.
Zaburzenia krzepnięcia krwi - diagnostyka
Badaniem, które pozwala na rozpoznanie zaburzeń krzepnięcia krwi, jest koagulogram.
Czytaj więcej: Koagulogram to badanie krzepliwości krwi. Jak odczytać jego wyniki?
Zaburzenia krzepnięcia krwi - leczenie
W przypadku skazy krwotocznej należy zatamować krwawienie (jeśli doszło do jego pojawienia się) opatrunkiem uciskowym i zawieźć chorego do szpitala. Tam pacjentowi podaje się świeżą krew lub preparaty krwiopochodne, które zawierają brakujące składniki. Na przykład, w przypadku braku płytek krwi przetacza się koncentraty krwinek płytkowych.
W przypadku skazy zakrzepowo-zatorowej podaje się leki przeciwzakrzepowe, które rozrzedzają krew i zmniejszają jej skłonność do krzepnięcia.
Polecany artykuł:
Porady eksperta