Tętniak pozawałowy serca - przyczyny, objawy, leczenie
Tętniak pozawałowy serca to nieprawidłowe uwypuklenie ściany serca powstałe w obszarze zawału. Do jego powstania tego powikłania dochodzi średnio u 3-15% pacjentów, którzy przebyli zawał. Jak powstaje tętniak pozawałowy serca? Jak się objawia? Jak wygląda diagnostyka? Jakie jest postępowanie?
Spis treści
Tętniak pozawałowy serca jest stosunkowo późnym powikłaniem zawału serca, czyli martwicy mięśnia sercowego na skutek niedokrwienia (najczęściej spowodowanego nagłym zamknięciem przepływu w tętnicy wieńcowej). W obszarze objętym zawałem dochodzi do procesu gojenia, w którym obszar martwicy zostaje zastąpiony tkanką łączną – powstaje blizna. Jest ona niedostatecznie podatna mechanicznie, co sprawia, że nieustanna praca serca (skurcz i rozkurcz) powoduje uwypuklenie się tego fragmentu serca.
Zdecydowana większość tętniaków pozawałowych lokalizuje w obrębie przedniej ściany lewej komory, często obejmując koniuszek serca. Są one konsekwencją pełnościennego zawału spowodowanego zamknięciem światła gałęzi przedniej zstępującej lewej tętnicy wieńcowej (left anterior descending artery – LAD). W rzadszych przypadkach tętniak rozwija się w ścianie dolnej serca.
Polecany artykuł:
Tętniak pozawałowy - objawy
Powikłanie zawału w postaci tętniaka serca niesie ze sobą określone, poważne konsekwencje.
- Tętniak jest miejscem o zmniejszonej kurczliwości, co może z kolei znacznie wpłynąć (szczególnie jeśli tętniak jest dużych rozmiarów) na upośledzenie funkcji skurczowej komory i powodować objawy niewydolności serca.
- W tętniaku bardzo często dochodzi do "zalegania" krwi. To sprzyja formowaniu się tzw. skrzeplin przyściennych. Taka skrzeplina może się oderwać i płynąc z prądem krwi, być przyczyną powikłań zatorowych. Najgroźniejszym z nich jest udar niedokrwienny mózgu.
- Blizna pozawałowa w obrębię tętniaka może być ogniskiem groźnych arytmii komorowych, które mogę doprowadzić do tzw. nagłej śmierci sercowej.
- Nierzadko pacjenci z tętniakiem skarżą się również na bóle o charakterze dławicowym.
Tętniak pozawałowy - diagnostyka
Badaniem z wyboru, które wykrywa i potwierdza rozpoznanie tętniaka pozawałowego jest echo serca, czyli badanie echokardiograficzne. Obecność tętniaka serca może sugerować również zapis EKG (elektrokardiografia), w którym znamiennie mogą być przetrwałe uniesienia odcinka ST w odprowadzeniach przedsercowych (zwykle w V2-V4). Uniesienia powinny wycofać się po dokonaniu zawału. Utrzymywanie się takiej zmiany w dłuższym okresie po zawale skłania do pogłębienia diagnostyki.
Czytaj też: Jakie są przyczyny i objawy OZW?
Tętniak pozawałowy - leczenie
Podstawą leczenia tętniaka pozawałowego jest zabieg kardiochirurgiczny. W uproszczeniu polega on na wycięciu nieprawidłowego fragmentu komory wraz z ewentualną skrzepliną. Powstały ubytek uzupełnia się za pomocą okrężnej, dakronowej łaty. Technika plastyki lewej komory ulega ciągłym modyfikacjom, by odległe wyniki leczenia i parametry hemodynamiczne serca były jak najlepsze.
Funkcję pomocniczą oraz alternatywę dla pacjentów niekwalifikujących się do operacji stanowi leczenie zachowawcze, na które składa się: leczenie niewydolności serca, zaburzeń rytmu oraz leczenie przeciwzakrzepowe, mające na celu ograniczenie tworzenia się skrzeplin i prewencję incydentów zakrzepowo-zatorowych.
Porady eksperta