Ciężkie i opuchnięte nogi, a do tego obrzęki? Są na to niezawodne sposoby
Co robić, gdy po długim dniu pracy nogi są opuchnięte, ciężkie i obolałe? Jak przywrócić im dobrą formę? Mamy niezawodne sposoby na ciężkie nogi. Dzięki nim pozbędziesz się bólu nóg i zapobiegniesz żylakom.
Spis treści
- Sposoby na ciężkie nogi: traktuj je z czułością
- Sposoby na ciężkie nogi: zdrowa dieta
- Natychmiastowy efekt: preparaty do smarowania
- Fizyczne wspomaganie: rajstopy uciskowe
- Długofalowa terapia: preparaty doustne
Ciężkie, opuchnięte nogi to problem wielu kobiet. Dlaczego pojawiają się obrzęki nóg? Pionowa pozycja ciała sprawia, że krew, płynąc żyłami z nóg w kierunku serca, musi wykonać ogromną pracę. By mogła dotrzeć do celu, wspomaga ją pompa mięśniowa, która systematycznymi skurczami wypycha krew ku górze. Przed jej cofaniem się w dół (zgodnie z prawem grawitacji) chronią nas zastawki żylne. Ale te działają sprawnie tylko wtedy, gdy nogi pracują, czyli gdy idziemy, jedziemy na rowerze, biegamy. Jeśli długo się nie ruszamy, w żyłach znacznie zwiększy się ciśnienie, które może być przyczyną uszkodzenia żył i zastawek. Aby tak się nie stało, zawarta we krwi woda przenika przez ścianki naczyń do tkanek. Dzięki temu ciśnienie zmniejsza się, ale nogi stają się opuchnięte. I mamy nowy kłopot. Starajmy się do tego nie dopuszczać.
Sposoby na ciężkie nogi: traktuj je z czułością
- Jeśli musisz długo stać, nie zastygaj w bezruchu. Dreptanie w miejscu, uginanie kolan czy stawanie na palcach ułatwia przepływ krwi przez żyły.
- Unikaj ciasnych rajstop, skarpet oraz niewygodnych butów na wysokim obcasie. Noś rajstopy przeciwobrzękowe lub relaksujące. Są w aptece lub dobrych sklepach pończoszniczych.
- Pij dużo niegazowanych napojów. Nie obawiaj się, że obrzęki będą jeszcze większe. Nawilżanie organizmu, ułatwia oczyszczenie go z toksyn, dzięki czemu sprawniej działają również żyły.
- Ogranicz ilość soli, bo sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
- Jeżeli masz siedzącą pracę, podstaw pod stopy karton. Od czasu do czasu poruszaj palcami, kręć stopą kółeczka i napinaj mięśnie łydek - to świetna gimnastyka dla żył. Nie zakładaj nogi na nogę.
- Chodź po schodach. To ćwiczenie usprawnia pompę mięśniową. Jak najwięcej spaceruj po nierównym terenie, aby żyły zachowały należytą elastyczność.
- Po przyjściu do domu na 15 - 20 minut owiń kostki zmoczonym i schłodzonym w lodówce bandażem. Potem na 10 minut ułóż nogi wyżej niż resztę ciała.
- Kąp stopy w letniej wodzie. Olejek lawendowy lub herbaciany usuną przykry zapach potu, rozmaryn zlikwiduje ból i orzeźwi skórę, rumianek usunie podrażnienia, a sól poprawi krążenie krwi.
- Odpoczywaj, leżąc na lewym boku - wtedy krew krąży swobodnie. Gdy tylko możesz, układaj nogi wysoko. A na noc podkładaj pod łydki jasiek.
- Stosuj kwaśne kąpiele. Do letniej wody wciśnij sok z cytryny - to obkurczy naczynka, pozwoli szybciej krążyć krwi, dzięki czemu żyły będą w lepszej kondycji.
- Unikaj sauny i gorącego wosku do depilacji, zwłaszcza jeśli twoje nogi często puchną. Zrezygnuj również z kremów zwalczających cellulit, bo mają właściwości rozgrzewające.
- Pozbądź się nadwagi, ureguluj wypróżnienia i unikaj potraw wzdymających. Konsultuj z lekarzem stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych. Zrezygnuj lub ogranicz palenie.
- Stosuj preparaty uszczelniające naczynka krwionośne oraz żele i kremy chroniące przed obrzękami. Pij napar z liści brzozy działający przeciwobrzękowo.
- Masuj stopy. Np. na drewnianych roleczkach z kolcami, chodź boso po specjalnej macie, tzw. jeżyku.
Sposoby na ciężkie nogi: zdrowa dieta
Słodycze, gotowe ciasta, fast foody, dania z torebki i chipsy najlepiej wyeliminować – dostarczają pustych kalorii, obfitują w sól i cukier, które zatrzymują wodę w organizmie i w sprzyjające miażdżycy tłuszcze trans. Kondycję żył poprawi dieta bogata w warzywa i owoce, minimum 400-500 g dziennie. Produkty te zawierają flawonoidy, polifenole, foliany, karotenoidy, a także witaminę E i witaminę C oraz rutynę – substancje pochodzenia roślinnego, które hamują procesy miażdżycowe, uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych, działają przeciwzakrzepowo. Warzywa i owoce są zasobne w potas, pierwiastek regulujący gospodarkę wodną organizmu i tym samym zapobiegający obrzękom. Tłuste wędliny i mięsa oraz masło należy ograniczyć, wzbogacając dietę w ryby morskie, orzechy i oleje obfitujące w nienasycone kwasy tłuszczowe. Ważna jest dawka błonnika (produkty z pełnego ziarna, kasze, warzywa i owoce), który pozwoli uregulować wypróżnienia. Taka dieta wzmacnia żyły i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki.
Natychmiastowy efekt: preparaty do smarowania
Można je stosować niezależnie od leków doustnych. Działają słabiej, miejscowo i doraźnie, mają jednak tę zaletę, że efekt ich stosowania jest niemal natychmiastowy. Mają postać łatwo wchłaniających się lekkich żeli lub sprejów – te ostatnie są praktycznym rozwiązaniem do pracy, gdyż można je stosować także na rajstopy. Zwykle zawierają te same substancje czynne, co leki doustne: działające przeciwobrzękowo i wzmacniające naczynia wyciągi z kasztanowca, diosminę, hesperydynę i rutynę, niekiedy też poprawiający mikrokrążenie wyciąg z arniki górskiej. Niektóre preparaty zawierają heparynę, ważny składnik działający przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie, którego nie można podawać doustnie. Dodatek mentolu przyjemnie chłodzi i działa przeciwbólowo. Niektóre żele mają strukturę liposomową, co oznacza, że nośnikiem substancji czynnych są mikrocząsteczki zwane liposomami, ułatwiające wnikanie tych substancji w głąb skóry. Liposomy dodatkowo pielęgnują napiętą skórę, nawilżając ją. Żele i spreje trzeba stosować zgodnie z zaleceniami w ulotce – w zależności od preparatu od 1 do 4 razy dziennie. Nanosząc żel, warto jednocześnie masować łydki – od kostek w kierunku kolan. Taki masaż wspomaga odpływanie krwi w kierunku serca i zapobiega bolesnym skurczom.
Ćwiczenia na opuchnięte nogi w domu i w biurze
1. Siedząc na krześle, bosą podeszwą roluj podłożoną pod stopę piłkę lub wałek.
2. Siedząc na krześle ze stopami opartymi płasko o podłogę, unoś na przemian pięty i palce.
3. Siedząc na krześle, wyprostuj jedną nogę i kręć nią kółka, po czym wykonaj ćwiczenie drugą nogą.
4. Wstań z krzesła, oprzyj się dłońmi o krawędź biurka i, uginając nogi w kolanach, na przemian "roluj" stopy, uruchamiając mięśnie stóp i łydek.
5. Połóż się na plecach, unieś wyprostowane nogi pod kątem 90º, wytrzymaj 20-30 sekund.
6. Unieś nogi jak poprzednio, na przemian odginaj i przyciągaj ku sobie palce stóp.
7. W pozycji takiej jak poprzednio rób "rowerek".
8. Połóż się na plecach, unieś jedną nogę pod kątem 45º i kręć stopą kółeczka; zmień nogę i powtórz ćwiczenie.
9. W tej samej pozycji na przemian prostuj i przywódź palce stóp.
Fizyczne wspomaganie: rajstopy uciskowe
Dobrym sposobem zapobiegającym obrzękom i bólom łydek jest noszenie rajstop i pończoch uciskowych. Wykorzystują one metodę zmiennego stopniowanego ucisku na nogi. Są tak zaprojektowane, by największy ucisk wywierany był w okolicy stawu skokowego, słabszy w kierunku łydki, a najsłabszy w okolicy uda. Ucisk jest rodzajem masażu usprawniającego krążenie żylne w nogach; zapobiega obrzękom i łagodzi dolegliwości związane z żylakami. Dla osób, które nie mają jeszcze problemów z żylakami, ale są obciążone skłonnością do ich powstawania, polecane są rajstopy profilaktyczne o słabym ucisku (poniżej 15 mmHg). Warto je sobie zafundować, gdy na nogach zauważymy popękane naczynka włosowate, tzw. pajączki. Jeśli natomiast mamy już żylaki i towarzyszące im regularnie pojawiające się obrzęki, skuteczniejsze będzie zastosowanie rajstop leczniczych o I lub II stopniu kompresji (o nacisku ponad 15 mmHg i ponad 20 mmHg). Rajstopy lecznicze trzeba dopasować na miarę po konsultacji z lekarzem (najlepiej angiologiem lub flebologiem) – zarówno jeśli chodzi o rozmiar, jak i o stopień kompresji, bo zbyt słaby ucisk nie spełni zadania, a zbyt mocny może zaszkodzić. Zakładamy je rano, przed wstaniem z łóżka, zanim krew zacznie się gromadzić w żyłach nóg.
Długofalowa terapia: preparaty doustne
Zawierają kombinację składników, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, uszczelniając wyściełający je śródbłonek, poprawiając ich napięcie i elastyczność. Wspomagają także mikrokrążenie i wchłanianie limfy przez naczynia włosowate. To zapobiega powstawaniu pajączków i żylaków, minimalizuje obrzęki i zmniejsza związane z niewydolnością żył dolegliwości: uczucie ciężkości nóg, bolesność i kurcze łydek. Działanie takie mają przede wszystkim bioflawonoidy, takie jak rutyna i jej pochodne – trokserutyna i oksorutyna, a także escyna i eksulina (izolowane z nasion i kory kasztanowca) oraz hesperydyna. Jednym z bardziej skutecznych flawonoidów jest wzmacniająca i uelastyczniająca naczynia krwionośne diosmina. Niektóre preparaty zawierają ekstrakt z winorośli – przeciwutleniacz wzmacniający naczynia krwionośne i regulujący krążenie krwi, oraz wyciąg z ruszczyka kolczastego, który obkurcza naczynia żylne, zwiększając przepływ żylny oraz ciśnienie powracającej do serca krwi żylnej. Preparaty doustne dostępne są bez recepty w tabletkach lub tabletkach musujących. Trzeba je zażywać regularnie przez co najmniej 2-4 tygodnie, w zależności od preparatu 2 lub 3 razy dziennie, podczas lub po posiłku. Dla utrzymania efektu zaleca się kontynuowanie kuracji zmniejszoną dawką przez kilka kolejnych tygodni.
- Masz obrzęki symetryczne, np. na obu kostkach - zbadaj wątrobę i nerki.
- Puchnięcie jednej nogi może świadczyć o zakrzepicy żył. Często towarzyszy temu ból nasilający się podczas siedzenia, a także zasinienie lub zaczerwienienie skóry i ból przy dotykaniu. Pod kolanem można wyczuć twarde żyły. Aby być pewnym, że rozwija się zakrzepowe zapalenie żył, wystarczy zmierzyć obwód obu ud (20 cm nad kolanem) i łydek (10 cm pod kolanem), a potem porównać wartości. Za nieprawidłową uważa się różnicę przekraczającą 2 cm dla uda oraz 2,5 dla łydki.
Porady eksperta