Niedomykalność zastawki mitralnej

2011-11-22 10:56

W zdrowym sercu krew z przedsionka trafia do komory serca i gdy ta się kurczy - dzięki zastawce mitralnej - wypychana jest dalej do aorty. Niedomykalność zastawki mitralnej powoduje, że krew przy skurczu potrafi cofnąć się do przedsionka.

Niedomykalność zastawki mitralnej
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Niedomykalność zastawki mitralnej: objawy
  2. Niedomykalność zastawki mitralnej: diagnoza
  3. Niedomykalność zastawki mitralnej: leczenie

Niedomykalność zastawki mitralnej może wystąpić z bardzo wielu powodów i jest dość częstą chorobą serca. Najpowszechniejszą przyczyną jest uszkodzenie płatków samej zastawki.

Zastawka mitralna, zwana dwudzielną, zlokalizowana jest pomiędzy lewym przedsionkiem a lewą komorą serca. Składa się z tylnego i przedniego płatka, połączonych dwoma spoidłami - bocznym i przyśrodkowym, które zamykając się i otwierając zapobiegają wstecznemu przepływowi krwi.

Może to nastąpić w wyniku zawału serca lub zapalenia wsierdzia – uszkodzeniu mogą ulec mięśnie brodawkowe, nici ścięgniste (odpowiedzialne za stabilizację płatków zastawki) lub pierścień włóknisty (ogranicza lewe ujście przedsionkowo-komorowe) - wówczas niedomykalność przybiera zazwyczaj bardzo ostry charakter i wymaga natychmiastowej interwencji kardiochirurgicznej.

Do niedomykalności zastawki mitralnej doprowadzić mogą również choroby reumatyczne, zmiany zwyrodnieniowe (wapnienie płatków zastawki, zespół Barlowa), choroba Kawasakiego, choroby mięśnia sercowego, wady wrodzone lub rozciągnięcie pierścienia zastawki.

Niedomykalność zastawki mitralnej: objawy

Niedomykalność zastawki mitralnej długo może nie dawać żadnych objawów. Chory może czuć się zupełnie dobrze i dopiero gdy wada zastawki mitralnej osiąga znaczący stopień odczuwa dolegliwości takie jak:

  • kołatanie serca (zaburzenie rytmu bicia)
  • ból w klatce piersiowej oraz duszność wysiłkowa
  • kaszel (szczególnie w pozycji leżącej)
  • brak apetytu
  • powiększenie wątroby
  • obrzęki kończyn (zwłaszcza w okolicy kostek)
  • trudności w przełykaniu.

Niezdiagnozowana i nieleczona niedomykalność zastawki mitralnej może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań takich jak nadciśnienie płucne, niewydolność prawej komory serca lub nawet do zgonu.

Niedomykalność zastawki mitralnej: diagnoza

Podstawowym badaniem diagnostycznym niedomykalności zastawki mitralnej jest echo serca. Wykonuje się również ekg (elektrokardiografia – czyli rejestracja pracy mięśnia sercowego) dzięki któremu można stwierdzić czy dochodzi do przeciążenia lewej komory i zaburzenia rytmu, a także rtg klatki piersiowej, które może pokazać powiększenie lewego przedsionka i komory.

Niedomykalność zastawki mitralnej: leczenie

Chorych cierpiących na niedomykalność zastawki mitralnej leczy się na dwa sposoby. Jeśli stan na to pozwala, stosuje się leczenie zachowawcze. Podaje się wówczas leki rozszerzające naczynia krwionośne (ma to nie dopuścić do powstania nadciśnienia tętniczego) i zaleca odpowiednią zmianę trybu życia. W przypadku stanów ostrzejszych należy zastosować leczenie chirurgiczne w postaci rekonstrukcji zastawki mitralnej lub jej częściowej lub całkowitej wymianie na protezę mechaniczną lub biologiczną.

Ważne

Wyróżnia się trzy typy niedomykalności mitralnej i w zależności od ich występowania dobiera się odpowiednie leczenie:

  • typ I z normalną ruchomością płatków
  • typ II ze wzmożoną ruchomością płatków
  • typ III z ograniczoną ruchomością płatków.